Konto pracodawcy


Idą święta - czas na pracowników sezonowych!

Święta Bożego Narodzenia  to dla firm czas znacznego wzrostu sprzedaży, a także zwiększonej pracy, wymagającej zatrudnienia dodatkowych pracowników. Ekspert LeasingTeam podzielił się informacją, jakie branże potrzebują rąk do pracy, gdzie można znaleźć oferty oraz kto może zarobić najwięcej.

Ze względu na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, koniec listopada i grudzień to czas prawdziwych żniw dla firm zajmujących się handlem, usługami i dystrybucją, a także branży HoReCa. W związku z tym, będą musiały okresowo zwiększyć zatrudnienie. Ze względu na malejącą stopę bezrobocia, dużą liczbę ofert związanych z pracami sezonowymi, w tym również za wyższe stawki za granicą, firmom trudno jest znaleźć pracowników. Z ofert pracy tymczasowej chętnie korzystają zarówno studenci, dla których jest to okazja na dodatkowy zarobek, jak i osoby, które są bezrobotne lub mają stałą prace, ale chciałyby zarobić więcej, po godzinach. Stawki oferowane przez pracodawców przed świętami są naprawdę atrakcyjne.
Oferty pracy w logistyce i dystrybucji
Ze względu na zwiększoną liczbę przesyłek i konieczność ich dostarczenia, w okresie przedświątecznym oferty pracy mogą pojawić się w logistyce i dystrybucji. Najwięcej pracy mają firmy logistyczne, przygotowujące zakupione przez internet towary do wysyłki dla klientów indywidualnych. Wiele ofert pracy będzie można znaleźć w magazynach. Stanowiska, na które będą poszukiwani pracownicy, to m.in. magazynier, pakowacz, operator wózka widłowego.
Praca w handlu
Przed świętami prawdziwy rozkwit przeżywa branża handlowa. W centrach handlowych, które ze względu na możliwość zwiększenia obrotów w okresie przedświątecznym często wydłużają godziny otwarcia i potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Tutaj kandydaci mogą liczyć na szeroki wybór ofert pracy. Zajęcia będzie można poszukać na różnego rodzaju stoiskach organizujących akcje promocyjne np. testowania perfum czy degustacji produktów spożywczych, przy pakowaniu prezentów w sklepach, w supermarketach przy rozładunku towaru i wsparciach działów np. rybnego. Pracę znajdą także animatorzy zabaw dla dzieci, którzy w tym okresie pojawiają się w przebraniach mikołaja, śnieżynki lub postaci z bajek. Są oni zatrudniani przez centra handlowe organizujące zabawy dla dzieci np. wspólne rysowanie, robienie ozdób choinkowych, w ramach specjalnych akcji promocyjnych, w czasie których prezentowane są np. produkty dla dzieci.
W okresie przedświątecznym rośnie również produkcja słodyczy, alkoholi, kosmetyków, w związku z czym pojawia się okazja do znalezienia zatrudnienia przy produkcji wymienionych towarów. W związku z coraz szybszym tempem życia, wielu Polaków nie ma czasu, aby samodzielnie przygotowywać święta Bożego Narodzenia. Korzystają na tym zwłaszcza firmy z branży HoReCa. Coraz więcej osób wyjeżdża na święta do hoteli lub pensjonatów, które tworzą specjalne, bożonarodzeniowe pakiety pobytowe oferując wypoczynek i uroczystą kolację wigilijną.
- Zarówno osoby prywatne, jak i firmy przygotowujące przedświąteczne spotkania dla pracowników, chętnie korzystają z usług restauracji i firm cateringowych, które dostarczają gotowe potrawy wigilijne do domu lub biura. W branży gastronomicznej i hotelarskiej najbardziej poszukiwani są kelnerzy, pomoc kuchenna (np. do lepienia pierogów wigilijnych) i osoby sprzątające. Czas największego zapotrzebowania na ich pracę to okres od 22. grudnia do 7. stycznia – twierdzi Marta Pilipowicz, dyrektor regionu w LeasingTeam.
Mikołaj, hostessa czy pakowacz prezentów - kto zarobi najwięcej?
Stawki dla pracowników tymczasowych przed świętami są naprawdę atrakcyjne, więc każdy zainteresowany dodatkowym zarobkiem, powinien przejrzeć dostępne na rynku oferty i poważnie rozważyć swoją aplikację. Najwięcej zarobią animatorzy i chętni do wcielenia się w postać Świętego Mikołaja, bo nawet od 40 do 60 zł netto za godzinę. Jeżeli Mikołaj będzie animatorem w trakcie zabawy mikołajkowej dla dzieci np. w domu prywatnym i będzie konieczny również dojazd do klienta, jego stawka może wzrosnąć nawet do 100 zł netto. Dobrze zarobią również magazynierzy, którzy otrzymają 20 zł brutto na godzinę, a osoby pracujące na stanowisku hostessy mogą liczyć na stawkę w wysokości od 13 do 16 zł brutto na godzinę – wylicza Marta Pilipowicz z LeasingTeam.

Aktualny rynek pracy pokazuje, że o pracownika trzeba mocno zabiegać, więc pracodawcy oprócz atrakcyjnych stawek muszą również zaproponować bezpieczną i legalną formę zatrudnienia. Ze względu na fakt, iż jest to praca na okres związany ze wzmożonym, przedświątecznym ruchem, będą dominować umowy zlecenia oraz o pracę tymczasową, czyli podpisywane na czas określony. Średni czas pracy zwykle wynosi 8 godzin. W okresie przedświątecznym niektóre prace muszą być wykonywane w weekend bądź w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dotyczy to na przykład pracy kasjera w supermarkecie bądź w centrach handlowych, które przed Świętami mogą być otwarte nawet do 23:00. Jednym z głównych kryteriów zatrudnienia, bardzo istotnym dla pracodawcy, będzie elastyczność pracownika. Nie jest to oczywiście jedyne kryterium, jakie muszą spełniać kandydaci.
Jak znaleźć pracę sezonową? - Dobrym pomysłem może być przesłanie swojego CV do agencji zatrudnienia, która gdy tylko pojawi się odpowiednia oferta, skontaktuje się z kandydatem. Niewykluczone, że pierwsza praca dla agencji zatrudnienia, którą pracownik rozpocznie w okresie przedświątecznym, przerodzi się w dłuższą współpracę – podsumowuje  Marta Pilipowicz.
Okres przedświąteczny na rynku pracy jest niezwykle intensywny, a dla osób potrzebujących zastrzyku gotówki przed Bożym Narodzeniem niesie wiele możliwości zarobkowych.

(źr. LeasingTeam)

    

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
10 wskazówek GEFCO - jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Leasing samochodów 2019 - jak zmiany w prawie wpłynęły na rynek
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
Just-in-time w dużym rozmiarze - dedykowany transport lotniczy do elektrowni w Austr ...
Hillebrand przejmuje kolejne spółki
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC