Konto pracodawcy


Jak odpowiadać na 8 najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych?

Rozmowa kwalifikacyjna to zwykle pierwsze spotkanie kandydata z pracodawcą. Pytania o wady i zalety, motywację do pracy w danej firmie, czy o powód rezygnacji z obecnego miejsca zatrudnienia stale powtarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Co powiedzieć, aby rozmowa z potencjalnym przełożonym nie była ostatnią? Wielu kandydatów wciąż nie wie, jak dobrze odpowiadać. Oto 8 wskazówek eksperta - Adriana Stolarskiego, team leadera sales&logistics w Dziale Rekrutacji, LeasingTeam Group, który radzi w jaki sposób udzielać odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekrutera pytania.

Jakie są twoje zalety? - większość kandydatów jest w stanie bez problemu wymienić swoje pozytywne cechy.  Nie należy jednak popadać w samozachwyt, ponieważ może to zostać negatywnie odebrane przez rekrutera. Warto pamiętać o kilku cenionych przez pracodawców cechach, które należy wymienić. Po pierwsze samodzielność. W czasach optymalizacji wszelkich procesów, czas jest rzeczą priorytetową. Mimo że pracodawca zwykle wprowadza nowych pracowników w ich obowiązki, już od początku oczekuje od nich dużej samodzielności. Dlaczego? Ponieważ chciałby, aby pozostałe osoby mogły skupić się na powierzonych im zadaniach i nie musiały ciągle nadzorować „nowych”. Kolejna cecha, również bardzo ceniona przez przełożonych, to szybkość uczenia się. Pracownik potrafiący sprawnie analizować i przetwarzać informacje, jakie otrzymuje od otoczenia, wykazuje się wysoką wydajnością i dobrze przyswaja nową wiedzę. Odpowiadając na pytanie dotyczące zalet, warto także wspomnieć o kreatywności i umiejętności szukania niestandardowych rozwiązań.

Jakie są twoje wady? - to pytanie z rodzaju niewygodnych i dodatkowo trudnych, ponieważ w czasie rozmowy kandydat zawsze chce pokazać się z jak najlepszej strony, a wymaga się od niego informacji mogących negatywnie wpłynąć na przebieg rekrutacji. Warto wystrzegać się odpowiedzi w stylu ,,Jestem zbyt dokładny, wszystko sprawdzam dwa razy i na początku zajmuje mi to więcej czasu”, ponieważ większość rekruterów i pracodawców słyszało to wielokrotnie i użycie akurat  tego przykładu może zostać źle odebrane. Zatem, jakie wady wymienione w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie wyeliminują kandydata z procesu? Warto wskazywać cechy, które nie są kluczowe dla stanowiska, na które dana osoba aplikuje. Na przykład nieśmiałość będzie dużą wadą, jeśli praca polega na codziennym kontakcie z klientem, a problemy z obsługą programu Excel mogą przekreślić kandydaturę, jeśli jednym z zadań na danym stanowisku jest codzienna analiza danych.

Gdzie chciałbyś się znaleźć za 5 lat? - udzielenie odpowiedzi: „Na pani lub pana miejscu” na pewno nie zostanie dobrze odebrane przez osobę prowadzącą rekrutację. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, możesz powiedzieć, że interesuje cię rozwój, chciałbyś piąć się po szczeblach kariery i kiedyś zająć seniorską bądź menedżerską pozycję. Wraz z rozwojem firmy, do którego z pewnością się przyczynisz, chciałbyś się rozwijać i mieć coraz więcej ciekawych, bardziej odpowiedzialnych obowiązków.

Dlaczego chciałbyś pracować w tej firmie? - dobrze przemyślana odpowiedź na to pytanie daje kandydatowi szansę na wykazanie się. Warto powiedzieć, że branża, w której działa firma jest nam dobrze znana, ponieważ mamy w niej doświadczenie, interesujemy się tą tematyką, znamy rynek, posiadamy kierunkowe wykształcenie. Możemy wspomnieć, jak nasze doświadczenie mogłoby zostać wykorzystane w firmie. Warto prześledzić historię organizacji, poznać orientacyjną liczbę oddziałów oraz państwa, w których działa. Można również wspomnieć o największych sukcesach firmy. Pracodawca zauważy i z pewnością doceni fakt, że dobrze przygotowaliśmy się do rozmowy.

Dlaczego chcesz zrezygnować z obecnej pracy? - udzielając odpowiedzi na to pytanie, kandydat powinien wystrzegać się mówienia źle o obecnym pracodawcy. Jest to wysoce nieprofesjonalne i stawia uczestnika procesu w złym świetle. Lepiej powiedzieć, że w obecnej pracy nie ma możliwości dalszego rozwoju i odpowiednio to uargumentować. Inne aspekty, które tłumaczą rezygnację to chęć pracy w większej firmie, w środowisku międzynarodowym, spróbowania swoich sił na nowym stanowisku lub w nieco innej branży.

Czym była spowodowana przerwa w zatrudnieniu? - w przypadku, gdy powodem były przyczyny losowe, takie jak problemy zdrowotne bądź rodzinne, kandydat powinien o tym szczere powiedzieć. Rekruter nie powinien dopytywać o szczegóły, ponieważ byłoby to nietaktowne. Może ewentualnie pojawić się pytanie, czy obecnie będziesz mógł w pełni wykonywać swoje obowiązki, bez narażania zdrowia i czy miejsce pracy będzie musiało być odpowiednio przygotowane. - Czasami przerwa w zatrudnieniu wynika z chęci realizacji pasji np. uczestnik rekrutacji odbył ,,podróż życia’’ albo poświęcił się innej ważnej sprawie, a teraz chciałby już w pełni oddać się pracy. Warto aby kandydat zapewnił pracodawcę, że w najbliższej przyszłości nie będzie już miał podobnych planów – komentuje Adrian Stolarski – Natomiast jeśli dostał wypowiedzenie lub jego stanowisko zostało zlikwidowane, powinien szczerze wyjaśnić, jakie były tego przyczyny i zaznaczyć, że było to podyktowane np. złą sytuacją w firmie i zwolnieniem kilku osób jednocześnie. Warto również wspomnieć, że bardzo selektywnie wybiera oferty, na które odpowiada, a te nie pojawiają się zbyt często, stąd też dłuższa przerwa w zatrudnieniu – dodaje ekspert.

Co możesz zaoferować firmie czego nie mogą inni kandydaci? - to pytanie sprawdzające kreatywność kandydata. Możliwości jest wiele, natomiast ważne, abyś pamiętał, jak obecnie wygląda rynek pracy i co aktualnie jest cenione przez pracodawców. Po pierwsze warto stawiać na innowacyjne pomysły umożliwiające nie tylko rozwój firmy oraz nas samych, ale także pozostałych pracowników. W dzisiejszych czasach, w których pracodawcy walczą o pracowników, ważnym aspektem jest lojalność. Warto wspomnieć, że zdajesz sobie sprawę, że rozwój pracownika w organizacji to kilkuletni proces i, że chciałbyś związać się z firmą na dłużej.

Jakie są 3 rzeczy, które twój poprzedni szef, chciałby u ciebie udoskonalić? - to zagadnienie o nieco podobnym charakterze jak pytanie o wady. Jego celem jest sprawdzenie, jak kandydat radzi sobie w trudnych sytuacjach i dlatego odpowiedź na to powinna być nieco inna, bardziej niestandardowa. Zamiast mówić o niedociągnięciach, możesz powiedzieć o rzeczach, w których jest dobry, choć to wcale nie oznacza, że nie mógłbyś być jeszcze lepszy. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, można powiedzieć o takich cechach jak np. umiejętność dotarcia do nowych rynków sprzedaży, po maksymalnej eksploatacji tych już znanych, czy natychmiastowe reagowanie na problemy pojawiające się w zespole. Niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujesz, powinieneś przedstawiać cechy, które możesz jeszcze udoskonalić, a nie takie, których powinieneś się pozbyć. W końcu od mistrzów świata trenerzy również wymagają, żeby poprawiali swoje wyniki.

Oczywiście nie ma gwarancji, że wspomniane w powyższym tekście pytania pojawią się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, chociaż pewnie z częścią z nich większość poszukujących pracy już się spotkała lub jeszcze spotka. Sugerowane w tekście odpowiedzi nie gwarantują, że uczestnik procesu otrzyma wymarzoną posadę. Natomiast odpowiednie przygotowanie się do rozmowy i przemyślenie kilku wariantów z pewnością może przyczynić się do pomyślnego zakończenia procesu, zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy.

(red/źr. LeasingTeam)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
W parku P3 Mszczonów powstanie główny magazyn HOPI
Polacy obawiają się utraty pracy w wyniku automatyzacji?
Jeszcze bliżej społeczności - DPD Polska podsumowuje działania CSR 2020
DHL Express zrealizował już 50 lotów dostarczając szczepionki na COVID-19
PEKAES angażuje się w coraz więcej szkoleń dla młodych logistyków
Euro 6D ISC-FCM – nowa norma dla pojazdów - czy TSL ma się jej bać?
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
DPD Polska realizuje jedno z największych zamówień na auta elektryczne w Polsce
Dachser zrealizował 100 czarterowych lotów cargo w 2020 roku
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC