Dodaj ogłoszenie o pracy


Budowanie zaangażowania pracowników i zapobieganie rotacji – to główne Trendy HR 2016

Jednym z najważniejszych wyzwań dla działów HR jest budowanie zaangażowania pracowników i zapobieganie rotacji. Działy HR jednocześnie deklarują dość wysoki stopień przygotowania do realizacji zbliżających się wyzwań – wynika z raportu #TrendyHR_2016, zrealizowanego przez Studio Wiedzy.



Aż 80 proc. biorących udział w badaniu NR Trendy’2016, wskazało, że do najważniejszych wyzwań należeć będzie pozyskiwanie oraz zaangażowanie i rotacja pracowników. 76 proc. wskazało na zarządzanie kompetencjami pracowników, 75 proc. zarządzanie efektywnością (performance management) i tyle samo na wsparcie biznesu (rozwoju firmy) przez HR.
Zarządzanie zasobami ludzkimi oraz rola działów HR nieustannie ewoluuje. Jeszcze kilka lat temu w Polsce osoby pracujące w HR były odpowiedzialne w głównej mierze za administrację oraz realizację zadań zleconych przez firmę. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej – działy HR stają się partnerem strategicznym dla biznesu. Przestały być kojarzone z kadrami, które były niejako przywiązane do biurka. Aktualnie zespoły personalne wychodzą poza swój pokój, firmę, słowem – poza swoją strefę komfortu. HR odpowiada na zmieniające się potrzeby rynku pracy, kandydatów oraz pracowników. Wyniki badania #TrendyHR_2016 jasno wskazują na to, jaką rolę pełni dziś zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacjach. Większość ankietowanych specjalistów HR wskazała, że pełni rolę partnera biznesowego, realizuje procesy ZZL oraz wspiera zmiany w organizacji. Jedynie 15 proc. ankietowanych określiło siebie jako administratora – warto zwrócić uwagę, że w przytoczonych 15 proc. znalazło się jedynie 9 proc. dużych firm.
Informatyka w HR?
Nadal wiele do zrobienia pozostaje w obszarze narzędzi wspierających zarządzanie personelem w organizacjach. Jak się okazuje, podstawowym narzędziem pracy osób odpowiedzialnych za HR jest Excel i „ręczne” raportowanie podstawowych wskaźników z tego obszaru. Badanie pokazuje ponadto, że wiele organizacji (60 proc.) wciąż nie jest przygotowanych do wykorzystywania nowoczesnych, dostępnych na rynku systemów informatycznych. Jest to tym bardziej ciekawe, że aż 53 proc. uważa to za ważny, a kolejne 12 proc. za kluczowy element z punktu widzenia optymalizacji procesów HR.

Link do pełnej treści raportu znajduje się na: http://www.hrnews.pl/trendy-HR-2016.aspx 

(źr. Studio Wiedzy)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.