Konto pracodawcy


Jakie plany mają pracodawcy? Wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń, ale… nie wszędzie!

Odsetek firm, które będą zwiększały zatrudnienie po raz kolejny wzrósł osiągając poziom 36 proc. Po okresie podwyżek wynagrodzeń na przełomie roku, nadal część pracodawców jest gotowa podnosić pensje. Aż połowa firm ma trudności w zatrudnieniu osób z odpowiednimi kompetencjami, a jeśli tacy się znajdują, to mają zbyt wygórowane oczekiwania finansowe – pokazują wyniki najnowszej edycji badania Randstad „Plany Pracodawców”, które obejmuje I półrocze 2016.

 
29. edycja badania Plany Pracodawców, realizowanego przez Randstad we współpracy z TNS, w okresie trwającego półrocza pokazują, że nadchodzące miesiące przyniosą dalsze zwiększenie tempa rozwoju rynku. Rekordowa liczba firm – 36 proc. - chce zwiększać zatrudnienie. Jest to aż o 5 p.p. więcej niż w poprzednim kwartale, a zarazem najwyższy udział tej grupy w ogóle badanych w 7-letniej historii badania.   
- Tak ambitne plany zwiększania zatrudnienia w polskich firmach są znakiem bardzo dobrej sytuacji przedsiębiorstw i zapowiadają dynamiczny okres na rynku pracy w nadchodzących miesiącach. To też oczywiście bardzo dobry sygnał dla pracowników, którzy z rozwoju rynku będą bardzo korzystać – komentuje Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs firmy doradztwa personalnego Randstad.
Najczęściej zatrudnienie zwiększać będą firmy z regionów wschodniego (43 proc.) oraz północnego (42 proc.). Najsłabszy, choć nadal wysoki, jest wynik regionu południowego, gdzie zwiększenie zatrudnienia planuje 32 proc. badanych firm. W perspektywie sektorowej niezmiennie już od wielu kwartałów najczęściej przyrosty zatrudnienia planują przedsiębiorstwa z branży przemysłowej (41 proc.), ale także firmy zajmujące się handlem i naprawami (41 proc.). Na trzeciej pozycji znalazło się budownictwo (33 proc.).

Nieustający wzrost wynagrodzeń
Na kolejne półrocze 3 na 10 przedsiębiorców zadeklarowało wzrost poziomu płac w swoich firmach. Wobec poprzedniego kwartału jest to spadek o 5 p.p., jednak należy zauważyć, że jest to drugi pod względem wysokości wynik w tym obszarze w siedmioletniej historii badania. - Przyznawanie podwyżek pensji zazwyczaj odbywa się w firmach na przełomie roku. Dlatego bieżący spadek otwartości firm w tym obszarze na kolejne półrocze nie jest niespodzianką. Pamiętajmy, że ponad jedna trzecia firm już podniosła wynagrodzenia w okresie ostatnich 6 miesięcy. Obecny bardzo wysoki jak na tę porę roku wynik, jest odbiciem presji rynku – bez podwyżek pensji wiele firm będzie miało problemy z utrzymaniem dobrych pracowników - tłumaczy Agnieszka Bulik.
W ujęciu regionalnym do zmian wynagrodzeń wyraźnie częściej szykują się firmy ze wschodniej części kraju (42 proc.). Z perspektywy branżowej nie słabnie obserwowany już od kilku kwartałów silny rozwój pro-pracowniczej otwartości sektora przemysłowego – tu aż 39 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń.

Brakuje kandydatów do pracy
Analiza wyników badania Randstad pokazuje, że realizacja tak pozytywnego scenariusza rozwoju rynku pracy i zwiększania zatrudnienia może jednak zostać ograniczona możliwościami samego rynku. W ubiegłym roku tylko połowie firm, które poszukiwały pracowników udało się zatrudnić założoną liczbę pracowników spełniających wymagania. Aż 4 na 10 przedsiębiorstw musiało zatrudnić mniejszą niż założona liczbę pracowników lub obniżyć swoje wymagania. A w aż 8 proc. firm w ogóle nie wypełniono istniejących wakatów. - Coraz więcej firm jest gotowych otwierać nowe etaty. Tymczasem bezrobocie systematycznie spada i kurczy się pula dostępnych kandydatów – w efekcie firmy konkurują o te same grupy osób. Dlatego należy spodziewać się, że przy tak ambitnych planach zwiększenia zatrudnienia w bieżącym roku sytuacja pracodawców będzie jeszcze trudniejsza. Ma to ważne przełożenie na efektywność firm - już sam fakt, że tylko w nieco ponad połowie firm procesy rekrutacyjne kończą się w założonym terminie, wpływa na to, że w tym czasie nie jest wykorzystywany ich pełen potencjał biznesowy – mówi Agnieszka Bulik.
Co bardzo istotne, zdaniem przedstawicieli firm głównym źródłem trudności w pozyskaniu nowych pracowników jest niedopasowanie kompetencji osób poszukujących pracy do oczekiwań pracodawcy, a w dalszej kolejności przedsiębiorcy wskazują na zbyt wysokie wymagania kandydatów. - Pracodawcy muszą obecnie wyjątkowo mocno analizować swoje potrzeby rekrutacyjne, aby określić jakich ludzi faktycznie poszukują i ile są gotowi im zapłacić za pracę. Widzimy, że więcej firm decyduje się na korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych pośredników, aby dzięki temu uniknąć pomyłek rekrutacyjnych i minimalizować ryzyko utraty naprawdę wartościowych kandydatów.

Firmy niepokoją się o przyszłość
Działania pracodawców na rynku pracy pozostają w ścisłym związku z ogólną sytuacją gospodarczą. Dlatego niepokojące jest obserwowane już trzeci kwartał kurczenie się grupy firm, spodziewających się wzrostu gospodarczego. Obecnie tylko 17 proc. badanych przedsiębiorców zakłada poprawę sytuacji gospodarczej w ciągu kolejnego półrocza.  Jest to spadek niemal o połowę (z 32 proc.) w porównaniu do maja 2015 roku. Niższy poziom optymizmu zanotowano w badaniu ostatni raz w maju 2013 roku. Tak raptowny wzrost pesymizmu przedsiębiorców nie znajduje jednak odzwierciedlenia w ocenie kondycji samych firm. Tu oceny są bardzo stabilne i dwie trzecie badanych ocenia sytuację finansową swojej firmy jako bardzo dobrą lub dobrą. Tylko 4 proc. badanych firm ocenia swoją aktualną sytuację finansową jako złą. Natomiast żaden z przedstawicieli badanych pracodawców nie ocenił sytuacji finansowej swojej firmy jako bardzo złej.

O badaniu: Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.  Wywiady bieżącej, 29. edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 13 stycznia do 9 lutego 2016 r.

(red/źr. Randstad)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
2020 - rokiem rynku magazynowego!
P3 kupuje działki w Warszawie pod budowę kolejnych parków magazynowych
E-commerce 2020 / 2021 – znaczenie punktów odbioru i nadania
Nowi managerowie w zespole Prologis
Renault Trucks rozwija gamę pojazdów elektrycznych
Raben podsumowuje program szkoleń Manager of Choice – czy grywalizacja się opłac ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC