Konto pracodawcy


Jakie plany mają pracodawcy? Wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń, ale… nie wszędzie!

Odsetek firm, które będą zwiększały zatrudnienie po raz kolejny wzrósł osiągając poziom 36 proc. Po okresie podwyżek wynagrodzeń na przełomie roku, nadal część pracodawców jest gotowa podnosić pensje. Aż połowa firm ma trudności w zatrudnieniu osób z odpowiednimi kompetencjami, a jeśli tacy się znajdują, to mają zbyt wygórowane oczekiwania finansowe – pokazują wyniki najnowszej edycji badania Randstad „Plany Pracodawców”, które obejmuje I półrocze 2016.

 
29. edycja badania Plany Pracodawców, realizowanego przez Randstad we współpracy z TNS, w okresie trwającego półrocza pokazują, że nadchodzące miesiące przyniosą dalsze zwiększenie tempa rozwoju rynku. Rekordowa liczba firm – 36 proc. - chce zwiększać zatrudnienie. Jest to aż o 5 p.p. więcej niż w poprzednim kwartale, a zarazem najwyższy udział tej grupy w ogóle badanych w 7-letniej historii badania.   
- Tak ambitne plany zwiększania zatrudnienia w polskich firmach są znakiem bardzo dobrej sytuacji przedsiębiorstw i zapowiadają dynamiczny okres na rynku pracy w nadchodzących miesiącach. To też oczywiście bardzo dobry sygnał dla pracowników, którzy z rozwoju rynku będą bardzo korzystać – komentuje Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs firmy doradztwa personalnego Randstad.
Najczęściej zatrudnienie zwiększać będą firmy z regionów wschodniego (43 proc.) oraz północnego (42 proc.). Najsłabszy, choć nadal wysoki, jest wynik regionu południowego, gdzie zwiększenie zatrudnienia planuje 32 proc. badanych firm. W perspektywie sektorowej niezmiennie już od wielu kwartałów najczęściej przyrosty zatrudnienia planują przedsiębiorstwa z branży przemysłowej (41 proc.), ale także firmy zajmujące się handlem i naprawami (41 proc.). Na trzeciej pozycji znalazło się budownictwo (33 proc.).

Nieustający wzrost wynagrodzeń
Na kolejne półrocze 3 na 10 przedsiębiorców zadeklarowało wzrost poziomu płac w swoich firmach. Wobec poprzedniego kwartału jest to spadek o 5 p.p., jednak należy zauważyć, że jest to drugi pod względem wysokości wynik w tym obszarze w siedmioletniej historii badania. - Przyznawanie podwyżek pensji zazwyczaj odbywa się w firmach na przełomie roku. Dlatego bieżący spadek otwartości firm w tym obszarze na kolejne półrocze nie jest niespodzianką. Pamiętajmy, że ponad jedna trzecia firm już podniosła wynagrodzenia w okresie ostatnich 6 miesięcy. Obecny bardzo wysoki jak na tę porę roku wynik, jest odbiciem presji rynku – bez podwyżek pensji wiele firm będzie miało problemy z utrzymaniem dobrych pracowników - tłumaczy Agnieszka Bulik.
W ujęciu regionalnym do zmian wynagrodzeń wyraźnie częściej szykują się firmy ze wschodniej części kraju (42 proc.). Z perspektywy branżowej nie słabnie obserwowany już od kilku kwartałów silny rozwój pro-pracowniczej otwartości sektora przemysłowego – tu aż 39 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń.

Brakuje kandydatów do pracy
Analiza wyników badania Randstad pokazuje, że realizacja tak pozytywnego scenariusza rozwoju rynku pracy i zwiększania zatrudnienia może jednak zostać ograniczona możliwościami samego rynku. W ubiegłym roku tylko połowie firm, które poszukiwały pracowników udało się zatrudnić założoną liczbę pracowników spełniających wymagania. Aż 4 na 10 przedsiębiorstw musiało zatrudnić mniejszą niż założona liczbę pracowników lub obniżyć swoje wymagania. A w aż 8 proc. firm w ogóle nie wypełniono istniejących wakatów. - Coraz więcej firm jest gotowych otwierać nowe etaty. Tymczasem bezrobocie systematycznie spada i kurczy się pula dostępnych kandydatów – w efekcie firmy konkurują o te same grupy osób. Dlatego należy spodziewać się, że przy tak ambitnych planach zwiększenia zatrudnienia w bieżącym roku sytuacja pracodawców będzie jeszcze trudniejsza. Ma to ważne przełożenie na efektywność firm - już sam fakt, że tylko w nieco ponad połowie firm procesy rekrutacyjne kończą się w założonym terminie, wpływa na to, że w tym czasie nie jest wykorzystywany ich pełen potencjał biznesowy – mówi Agnieszka Bulik.
Co bardzo istotne, zdaniem przedstawicieli firm głównym źródłem trudności w pozyskaniu nowych pracowników jest niedopasowanie kompetencji osób poszukujących pracy do oczekiwań pracodawcy, a w dalszej kolejności przedsiębiorcy wskazują na zbyt wysokie wymagania kandydatów. - Pracodawcy muszą obecnie wyjątkowo mocno analizować swoje potrzeby rekrutacyjne, aby określić jakich ludzi faktycznie poszukują i ile są gotowi im zapłacić za pracę. Widzimy, że więcej firm decyduje się na korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych pośredników, aby dzięki temu uniknąć pomyłek rekrutacyjnych i minimalizować ryzyko utraty naprawdę wartościowych kandydatów.

Firmy niepokoją się o przyszłość
Działania pracodawców na rynku pracy pozostają w ścisłym związku z ogólną sytuacją gospodarczą. Dlatego niepokojące jest obserwowane już trzeci kwartał kurczenie się grupy firm, spodziewających się wzrostu gospodarczego. Obecnie tylko 17 proc. badanych przedsiębiorców zakłada poprawę sytuacji gospodarczej w ciągu kolejnego półrocza.  Jest to spadek niemal o połowę (z 32 proc.) w porównaniu do maja 2015 roku. Niższy poziom optymizmu zanotowano w badaniu ostatni raz w maju 2013 roku. Tak raptowny wzrost pesymizmu przedsiębiorców nie znajduje jednak odzwierciedlenia w ocenie kondycji samych firm. Tu oceny są bardzo stabilne i dwie trzecie badanych ocenia sytuację finansową swojej firmy jako bardzo dobrą lub dobrą. Tylko 4 proc. badanych firm ocenia swoją aktualną sytuację finansową jako złą. Natomiast żaden z przedstawicieli badanych pracodawców nie ocenił sytuacji finansowej swojej firmy jako bardzo złej.

O badaniu: Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.  Wywiady bieżącej, 29. edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 13 stycznia do 9 lutego 2016 r.

(red/źr. Randstad)

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
Kolejne rekordy na rynku magazynowym
Pakiet mobilności – jeszcze nie wszystko stracone
Opłacalność usług transportowych – cena nadal rządzi branżą TSL?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
UPS inwestuje w autonomiczne ciężarówki
Co drugi kandydat rozważający ofertę pracy ocenia biuro oraz jego lokalizację
Frigo Logistics rozpoczął w Radomsku kompleksową obsługę sieci Carrefour
Bohaterowie dróg poszukiwani - rusza kampania #HEROTRUCKER
XBS Logistics wynajął już drugi magazyn w parku P3 Błonie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC