Konto pracodawcy


Analiza dynamiki zmian i trendów płacowych - trendy 2016

Nowy rok przyniesie wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń profesjonalistów w branżach SSC, IT, budowlanej oraz produkcyjnej. Według ekspertów Randstad, rok 2016 będzie dla rynku pracy okresem dynamicznego rozwoju. Warto już teraz zastanowić się, czy przygotowane strategie personalne będą adekwatne do potrzeb rozwojowych przedsiębiorstw oraz czy spotkają się z uznaniem obecnych i przyszłych pracowników.

Obszar obsługi procesów i usług biznesowych (SSC/BPO) to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów w Polsce. Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, plasując się w czołówce światowej pod względem wielkości rynku usług dla biznesu. Co więcej, każdego roku obserwujemy około 20 proc. wzrost tego sektorze. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zanotowano podwojenie zatrudnienia w SSC/BPO, a liczba zatrudnionych w tym obszarze sięgnie w 2016 roku 170 tysięcy osób. - Centra usług wspólnych będą powstawać już nie tylko w głównych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach, które coraz skuteczniej promują oferowane przez siebie możliwości i zabiegają o nowe inwestycje. Rozwijać się też będą firmy już działające na polskim rynku. Nasi profesjonaliści zdobyli zaufanie i międzynarodową renomę, dlatego przenoszone są do Polski coraz bardziej zaawansowane procesy, często tzw. end to end – wyjaśnia Leszek Kurycyn, Randstad Professionals Operations Director.
Rynek SSC/BPO będzie nadal bardzo dobrym miejscem dla osób rozpoczynających karierę zawodową. Średnia wieku osób zatrudnionych w sektorze, która wynosi 30-35 lat. Jednocześnie sektor będzie potrzebował coraz więcej ekspertów i będzie coraz częściej sięgał po pracowników, którzy z sektorem SSC/BPO do tej pory nie byli bezpośrednio związani. Jedną z najistotniejszych kompetencji, którą powinny rozwijać osoby chcące swoją przyszłość zawodową związać z tym sektorem jest znajomość języków obcych. Szacuje się, że średnia liczba języków używanych w jednym centrum to 8, ale są i takie miejsca, gdzie używa się 40 języków. Stąd znajomość języka angielskiego jest konieczna, a w bardzo wielu przypadkach wymagana jest również znajomość drugiego języka obcego.
Zatrudniając nowych pracowników, centra usług wspólnych będą miały spory wpływ na tradycyjne działy finansowe w firmach spoza branży SSC/BPO. W obu przypadkach spowoduje to wzrost wynagrodzeń i zrodzi konieczność zadbania o obszar działań employer branding, zarówno by przyciągnąć potencjalnych kandydatów, ale też zatrzymać obecnych, utalentowanych pracowników.

Produkcja rynkiem kandydata
W sektorze produkcyjnym, w 2016 roku będziemy mieć do czynienia z tzw. rynkiem kandydata.  Do najbardziej poszukiwanych specjalistów należeć będą inżynierowie projektu specjalizujący się w nowych uruchomieniach i inwestycjach technicznych oraz technicy w obszarze utrzymania ruchu i serwisu. Ponadto, z uwagi na utrzymujący się trend ciągłej optymalizacji, nadal pojawiać się również będzie zapotrzebowanie na inżynierów czy specjalistów doskonalenia procesów. - Przewidujemy kontynuację trendu inwestowania w Polsce w sektor R&D oraz rozwój laboratoriów. Nadal poszukiwani będą również technolodzy, konstruktorzy, a także inżynierowie NPI. Z uwagi na ogromne zainteresowanie pracodawców kandydatami na tego typu stanowiska, można się spodziewać, że będą oni proponować coraz atrakcyjniejsze wynagrodzenia i warunki zatrudnienia – wymienia Marta Zielińska, Randstad Engineering Team Manager.
Branża budowlana
Rozwój sektora budowlanego w 2016 roku będzie związany z nową perspektywą UE. Wartość projektów infrastrukturalnych w branży kolejowej, drogowej i energetycznej zaplanowanych na najbliższe lata przekroczy 200 mld złotych. Znacząco wpłynie to na rynek pracy, szczególnie pod kątem zapotrzebowania kadry inżynierskie i kadry wyższego szczebla. Najbardziej poszukiwani będą specjaliści z dużym doświadczeniem w zarządzaniu kontraktami, budowami i robotami, a także elektromonterzy z obszaru wysokich napięć, majstrowie i brygadziści w branży kolejowej i drogowej.
W IT bez zmian
Rok 2015 kończmy z kolejnym pobitym rekordem wzrostu branży IT. Naszymi atutami są konkurencyjna wysokość wynagrodzeń, duży potencjał ilości kandydatów i wysokie kompetencje techniczne. - Branża IT od wielu lat rozwija się niezwykle dynamicznie i ten trend się w 2016 nie zmieni. Specjaliści z tego obszaru są niezmiennie poszukiwani
i wciąż jest ich za mało w stosunku do potrzeb rynku. Należy się spodziewać powiększającej się wśród pracodawców konkurencji o kandydatów posiadających unikalne kompetencje, co w rezultacie może przyczynić się do wzrostu wynagrodzeń – mówi  Jacek Witkowski, senior IT talent hunter & national manager Technologies. Zagraniczne koncerny inwestują w nearshoring w Polsce, gdyż nasi specjaliści IT są cenieni za rzetelność, zadaniowe podejście, wysokie kompetencje i skuteczność w realizacji projektów w obszarze wsparcia użytkowników, utrzymania oprogramowania oraz badań i rozwoju. Jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów są DevOps, czyli osoby łączące w swoich kompetencjach sumienność i odpowiedzialność przy utrzymaniu oprogramowania wraz z dużymi kompetencjami rozwojowymi.
(źr. Randstad)

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
Ryzyko cybernetyczne największym zagrożeniem dla firm
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
DHL partnerem logistycznym 25. filmu o Jamesie Bondzie „Nie czas umierać”
PEKAES otworzył 20. Oddział sieci drobnicowej
CEVA Logistics wzmacnia organizację i zapowiada dynamiczny rozwój w 2020 roku
Loconi inwestuje w innowacyjne systemy – tworzy platformy rezerwacyjne i listy prze ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC