Konto pracodawcy


Analiza dynamiki zmian i trendów płacowych - trendy 2016

Nowy rok przyniesie wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń profesjonalistów w branżach SSC, IT, budowlanej oraz produkcyjnej. Według ekspertów Randstad, rok 2016 będzie dla rynku pracy okresem dynamicznego rozwoju. Warto już teraz zastanowić się, czy przygotowane strategie personalne będą adekwatne do potrzeb rozwojowych przedsiębiorstw oraz czy spotkają się z uznaniem obecnych i przyszłych pracowników.

Obszar obsługi procesów i usług biznesowych (SSC/BPO) to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów w Polsce. Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, plasując się w czołówce światowej pod względem wielkości rynku usług dla biznesu. Co więcej, każdego roku obserwujemy około 20 proc. wzrost tego sektorze. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zanotowano podwojenie zatrudnienia w SSC/BPO, a liczba zatrudnionych w tym obszarze sięgnie w 2016 roku 170 tysięcy osób. - Centra usług wspólnych będą powstawać już nie tylko w głównych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach, które coraz skuteczniej promują oferowane przez siebie możliwości i zabiegają o nowe inwestycje. Rozwijać się też będą firmy już działające na polskim rynku. Nasi profesjonaliści zdobyli zaufanie i międzynarodową renomę, dlatego przenoszone są do Polski coraz bardziej zaawansowane procesy, często tzw. end to end – wyjaśnia Leszek Kurycyn, Randstad Professionals Operations Director.
Rynek SSC/BPO będzie nadal bardzo dobrym miejscem dla osób rozpoczynających karierę zawodową. Średnia wieku osób zatrudnionych w sektorze, która wynosi 30-35 lat. Jednocześnie sektor będzie potrzebował coraz więcej ekspertów i będzie coraz częściej sięgał po pracowników, którzy z sektorem SSC/BPO do tej pory nie byli bezpośrednio związani. Jedną z najistotniejszych kompetencji, którą powinny rozwijać osoby chcące swoją przyszłość zawodową związać z tym sektorem jest znajomość języków obcych. Szacuje się, że średnia liczba języków używanych w jednym centrum to 8, ale są i takie miejsca, gdzie używa się 40 języków. Stąd znajomość języka angielskiego jest konieczna, a w bardzo wielu przypadkach wymagana jest również znajomość drugiego języka obcego.
Zatrudniając nowych pracowników, centra usług wspólnych będą miały spory wpływ na tradycyjne działy finansowe w firmach spoza branży SSC/BPO. W obu przypadkach spowoduje to wzrost wynagrodzeń i zrodzi konieczność zadbania o obszar działań employer branding, zarówno by przyciągnąć potencjalnych kandydatów, ale też zatrzymać obecnych, utalentowanych pracowników.

Produkcja rynkiem kandydata
W sektorze produkcyjnym, w 2016 roku będziemy mieć do czynienia z tzw. rynkiem kandydata.  Do najbardziej poszukiwanych specjalistów należeć będą inżynierowie projektu specjalizujący się w nowych uruchomieniach i inwestycjach technicznych oraz technicy w obszarze utrzymania ruchu i serwisu. Ponadto, z uwagi na utrzymujący się trend ciągłej optymalizacji, nadal pojawiać się również będzie zapotrzebowanie na inżynierów czy specjalistów doskonalenia procesów. - Przewidujemy kontynuację trendu inwestowania w Polsce w sektor R&D oraz rozwój laboratoriów. Nadal poszukiwani będą również technolodzy, konstruktorzy, a także inżynierowie NPI. Z uwagi na ogromne zainteresowanie pracodawców kandydatami na tego typu stanowiska, można się spodziewać, że będą oni proponować coraz atrakcyjniejsze wynagrodzenia i warunki zatrudnienia – wymienia Marta Zielińska, Randstad Engineering Team Manager.
Branża budowlana
Rozwój sektora budowlanego w 2016 roku będzie związany z nową perspektywą UE. Wartość projektów infrastrukturalnych w branży kolejowej, drogowej i energetycznej zaplanowanych na najbliższe lata przekroczy 200 mld złotych. Znacząco wpłynie to na rynek pracy, szczególnie pod kątem zapotrzebowania kadry inżynierskie i kadry wyższego szczebla. Najbardziej poszukiwani będą specjaliści z dużym doświadczeniem w zarządzaniu kontraktami, budowami i robotami, a także elektromonterzy z obszaru wysokich napięć, majstrowie i brygadziści w branży kolejowej i drogowej.
W IT bez zmian
Rok 2015 kończmy z kolejnym pobitym rekordem wzrostu branży IT. Naszymi atutami są konkurencyjna wysokość wynagrodzeń, duży potencjał ilości kandydatów i wysokie kompetencje techniczne. - Branża IT od wielu lat rozwija się niezwykle dynamicznie i ten trend się w 2016 nie zmieni. Specjaliści z tego obszaru są niezmiennie poszukiwani
i wciąż jest ich za mało w stosunku do potrzeb rynku. Należy się spodziewać powiększającej się wśród pracodawców konkurencji o kandydatów posiadających unikalne kompetencje, co w rezultacie może przyczynić się do wzrostu wynagrodzeń – mówi  Jacek Witkowski, senior IT talent hunter & national manager Technologies. Zagraniczne koncerny inwestują w nearshoring w Polsce, gdyż nasi specjaliści IT są cenieni za rzetelność, zadaniowe podejście, wysokie kompetencje i skuteczność w realizacji projektów w obszarze wsparcia użytkowników, utrzymania oprogramowania oraz badań i rozwoju. Jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów są DevOps, czyli osoby łączące w swoich kompetencjach sumienność i odpowiedzialność przy utrzymaniu oprogramowania wraz z dużymi kompetencjami rozwojowymi.
(źr. Randstad)

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile na pakiecie mobilności straci Polska?
Nadal rządzą diesle - transport drogowy w Europie musi się zmienić
Polski rynek inwestycyjny w świetnej kondycji
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Dzień Maszynisty - Koleje Mazowieckie wyszkoliły prawie 500 maszynistów
PCC ogłasza nowe połączenie kolejowe na trasie Azja - Europa
Dachser otworzył oddział w Rzeszowie
W M3 wdrożono chmurowe zarządzanie transportem - osiągnięto 35 proc. oszczędnoś ...
InPost Mansalu 2019 – do zdobycia dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku, czy ...
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC