Dodaj ogłoszenie o pracy


Efektywność pracy specjalistów i managerów w Polsce kosztem długich godzin pracy

Specjaliści i menedżerowie w Polsce realizują bardzo dobrze postawione przed nimi cele zawodowe, ale kosztem długich godzin pracy oraz braku odpoczynku. Zależy im na elastyczności działania i innowacyjnym podejściu pracodawców do biznesu – wynika z raportu HRK „Efektywność a innowacyjność specjalistów i menedżerów”.
Badanie przeprowadzono wśród ponad 800 specjalistów i menedżerów. Zapytano jak długo oraz w jakich warunkach pracuje kadra średniego i wyższego szczebla w Polsce. Wskazane zostały również preferowane kierunki rozwoju przedsiębiorstw prowadzące do zwiększenia efektywności działań biznesowych.
Badana grupa respondentów realizuje postawione przed nimi cele zawodowe i ponad połowa  z nich deklaruje, że przekroczyła wyznaczone plany. Co czwarty respondent osiągnął wyznaczone cele, ale ich nie przekroczył, zaś tylko co dziesiąty pracownik nie wykonał wszystkich zleconych mu działań. Osiągnięcia pracowników w Polsce okupione są jednak kosztem długich godzin pracy.

Bariery efektywności
Jak wskazuje HRK, kadrę średniego i wyższego szczebla cechuje długi czas pracy oraz zaniedbanie wykorzystania urlopu. Średnio specjaliści i menedżerowie pracują dziewięć i pół godziny dziennie, znacznie przekraczając ustawowy czas pracy. Przedstawiciele tej grupy zawodowej nie wykorzystują również w pełni dni przeznaczonych na wypoczynek – 67 proc. badanych w ubiegłym roku nie wykorzystało urlopu w całości. Badanie HRK pozwoliło określić bariery stojące na drodze do bardziej efektywnego działania w krótszym czasie. Główną przeszkodą, wskazywaną przez połowę badanych jest nadmiar obowiązków administracyjnych i brak dostępu do nowoczesnych narzędzi pracy. Jeszcze mniej osób ma możliwość pracy zdalnej i elastycznego rozporządzania czasem pracy.
- Wyzwaniem stojącym przed pracodawcami jest stworzenie warunków pracy umożliwiających zwiększenie efektywności działań przy zachowaniu work-life balance. Na dobre środowisko zawodowe składa się życzliwa atmosfera w zespole, komfortowa przestrzeń biurowa, trafnie skonstruowane programy motywacyjne, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz przede wszystkim innowacyjne podejście do biznesu – twierdzi Małgorzata Wiśniewska-Janus, dyrektor HRK Payroll Consulting.
Wyniki raportu wskazują na pięć profili firm w zależności od ich podejścia do innowacyjnych zmian. Są to: innowatorzy stawiający na ciągłe szukanie nowych rozwiązań; opiekunowie, skupiający się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracy i pakietów socjalnych; biegacze nastawieni na wyniki i silnie rywalizujący z otoczeniem; tradycjonaliści przywiązujący wagę do ustalonych zwyczajów i procedur oraz start-upy. Dla 56 proc. badanych idealnym typem firmy jest innowator, zaś dla 25 proc. – opiekun.
- Obecnie 78 proc. pracowników chętnie zmieniłoby obecne miejsce pracy na inny profil organizacji. Specjaliści i menedżerowie chcą być innowacyjni i chcą spełniać się zawodowo w organizacji, która im to umożliwi. Firmy stale dążące do wypracowanie coraz to lepszych rozwiązań biznesowych czeka sukces, ponieważ to one będą w stanie pozyskać i utrzymać w organizacji najcenniejsze talenty na rynku – prognozuje Piotr Mazurkiewicz, partner w HRK.
Przewagą innowatorów na rynku jest również silne zaangażowanie ich pracowników w działania firmy. Wyniki badania HRK wskazują, że z celami organizacji innowacyjnej identyfikuje się 80 proc. badanych. W przedsiębiorstwach o profilu opiekuna 71 proc. pracowników utożsamia się z misją organizacji. W przypadku biegaczy odsetek ten wynosi 69 proc., w start-upach – 62 proc., zaś w przypadku tradycjonalistów – 58 proc.


Co trzeci respondent określa swojego pracodawcę jako tradycjonalistę. Nieco mniej osób uważa swoją firmę za innowatora. Co piąty badany jest zatrudniony przez biegacza. W mniejszości są pracownicy start-upów oraz opiekunów.  Obecnie najwięcej pożądanych przez pracowników średniego i wyższego szczebla innowatorów odnajdziemy w branżach: SSC/BPO (48 proc.), ICT (42 proc.) i doradczej (33 proc.). Pierwszym krokiem do osiągnięcia statusu innowatora jest wprowadzanie usprawnień zarówno o charakterze proceduralnym jak i technicznym. W tym aspekcie przoduje branża farmaceutyczna i sektor publiczny. Analiza regionalna wykazała najwięcej wskazań na firmy wprowadzające usprawnienia i innowacje zarówno o charakterze technicznym jak i proceduralnym na Śląsku – 76 proc. badanych deklaruje, że tamtejsze przedsiębiorstwa wprowadzają innowacje.

Badanie HRK „Efektywność a innowacyjność specjalistów i menedżerów” zostało przeprowadzone w czerwcu 2015 roku, na próbie 870 specjalistów i menedżerów. Badanie miało charakter ilościowy i zostało zrealizowane w formie CAWI.
(red/źr. HRK)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.