Konto pracodawcy


Outsourcing rekrutacji kandydatów do pracy – fakty i mity!

Outsourcing procesu rekrutacji jest rozwiązaniem zbyt drogim i tylko dla dużych organizacji, oznacza utratę kontroli nad procesem, nie sprawdza się przy obsadzaniu wyższych stanowisk, zwiększa rotację, powoduje zwolnienia w organizacji i służy wyłącznie obniżeniu kosztów… - czy tak faktycznie jest, czy to tylko mity utrwalane przez pewne przyzwyczajenia z dawnych czasów? Przeanalizujmy o co chodzi z tym outsourcingiem procesu rekrutacji. Dla wielu firm oczywistym wydaje się być rozwiązanie jakim jest korzystanie z usług firm realizujących Recruitment Process Outsourcing (RPO) czyli outsourcing procesu rekrutacji. Innym firmom podjęcie decyzji skutecznie utrudniają mity, które przez lata utrwaliły się na temat tej usługi.

RPO – nie dziękuję, za drogo!
To jeden z pierwszych mitów utrwalanych na rynku od wielu lat. A zamiast podlegać presji ogólnie krążącym opiniom, warto po prostu dobrze policzyć koszty, jakie ponosimy na realizację rekrutacji własnymi siłami. Należy uwzględnić zarówno koszty publikacji ogłoszeń, dostępu do baz kandydatów, rozwiązań technologicznych, jak i czasu pracy osób zaangażowanych w proces. Tymczasem firma specjalizująca się w rekrutacjach zmierzyła się już z najtrudniejszymi sytuacjami, przetestowała różne rozwiązania i wie, które są najbardziej efektywne. Zastosowanie RPO długoterminowo zapewni firmie oszczędności wynikające m.in. ze zmniejszenia liczby wywiadów rekrutacyjnych z udziałem menedżerów oraz skrócenia czasu obsadzania wakatu.

RPO – nie dziękuję, jestem za małą firmą!
W mniejszych firmach pracownicy mają szeroki zakres obowiązków i odpowiedzialności, a tym samym często nie ma osoby odpowiedzialnej stricte za rekrutację. Najczęściej takie firmy pozyskują kandydatów tylko z ogłoszeń rekrutacyjnych, co wynika właśnie z braku wewnętrznych specjalistów ds. rekrutacji i czasu na inne działania. Obowiązek zrekrutowania pracownika zazwyczaj spada na menedżera, który powinien realizować inne cele biznesowe. Czy w tej sytuacji nie opłacałoby się powierzyć projekt firmie specjalizującej się w rekrutacjach, która ma przygotowaną kadrę i dysponuje odpowiednimi narzędziami?

RPO – a kto, tego upilnuje?
Profesjonalna firma rekrutacyjna już na początku współpracy określa z klientem oczekiwania, cele i zasady współpracy oraz system raportowania, dzięki któremu firma będzie na bieżąco informowana o statusie projektu. Dzięki temu, RPO wręcz zwiększa kontrolę nad procesem. Szczegółowe raporty krótkoterminowo umożliwią szybkie podejmowanie decyzji, a długoterminowo pozwolą uzyskać dokładne informacje o koszcie zatrudnienia, czy zwrocie z inwestycji w rekrutację. Firma zlecająca rekrutację ogranicza swoje zaangażowanie w realizację procesu, ale ostateczna decyzja o zatrudnieniu kandydata zawsze należy do niej.

RPO – nie, w przypadku rekrutacji managera!
Rekrutacja na specjalistyczne i menedżerskie stanowiska wymaga bezpośredniego dotarcia do kandydatów, zazwyczaj nieaktywnych na rynku pracy. Bazowanie wyłącznie na ogłoszeniach rekrutacyjnych nie jest efektywne, dlatego firmy realizujące usługi RPO dywersyfikują kanały dotarcia do kandydatów. W przypadku rekrutacji kadry zarządzającej bardzo istotne jest także sprawdzenie kompetencji i predyspozycji kandydatów do pełnienia danej funkcji. W tym celu prowadzone są autorskie programy assessment center oraz przeprowadzane testy kompetencyjne i psychologiczne, co gwarantuje rzetelną weryfikacją kandydatów.

RPO zwiększa rotację w zespole
Jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacji przeprowadzane są rozmowy z menedżerami liniowymi i przyszłymi przełożonymi poszukiwanych pracowników oraz analizowane oczekiwania wobec profilu idealnego kandydata, charakterystykę pracy i wartości promowane w organizacji. Zwraca się uwagę nie tylko na kompetencje i umiejętności kandydata, ale też jego dopasowanie do kultury organizacji. Przykładowo, podczas rekrutacji na wyższe stanowiska dodatkowo przeprowadza się testy psychologiczne i assessment center, aby mieć pewność, że postawa rekomendowanego kandydata jest spójna z wartościami organizacji firmy zlecającej rekrutację. Takie podejście skutecznie przyczynia się do ograniczenia rotacji w firmie.

RPO – będą zwalniać w HR-ach!
Bardzo często wewnętrzne działy HR postrzegają firmy doradztwa personalnego jak swoją konkurencję, obawiając się przy tym, iż podjęcie z nimi współpracy spowoduje cięcie etatów w ich strukturach. Nic bardziej mylnego. Rosnąca liczba projektów rekrutacyjnych najczęściej dotkliwie obciąża pracowników działów personalnych, uniemożliwiając im realizację kluczowych zadań.

RPO obniża koszty i czas rekrutacji
Tak, to prawda. RPO zmniejsza koszty rekrutowania pracowników. Firmy rekrutacyjne mają m.in. wynegocjowane lepsze warunki publikacji ogłoszeń, własne bazy kandydatów i sieci kontaktów oraz rozwiązania technologiczne umożliwiające realizację procesu bardzo szybko i efektywnie. Obniżenie kosztów powinno być postrzegane raczej jako dodatkowa korzyść. W dzisiejszych czasach to ludzie mają istotny wpływ na budowanie przewagi konkurencyjnej firmy i decydują o jej sukcesie, dlatego najważniejszym celem RPO jest identyfikowanie i pozyskiwanie talentów dla organizacji. Firmy realizujące usługi RPO poświęcają czas na zrozumienie nie tylko doraźnych, rekrutacyjnych potrzeb swoich partnerów, ale też ich długofalowej strategii. Konsultanci z firmy rekrutacyjnej eksplorują najskuteczniejsze kanały dotarcia do kandydatów i analizują ich profile zarówno pod kątem wymaganych kwalifikacji, jak i cech prognozujących długoterminowy rozwój talentu w organizacji. Rezultatem tych działań jest większy dostęp do najlepszych kandydatów, których zatrudnienie przełoży się na wymierne korzyści dla organizacji.

Jak widać, warto się zastanowić, czy aby faktycznie mity o RPO mają coś wspólnego z rzeczywistością. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest pozyskać kandydatów i potrzeba na to coraz więcej czasu i nowoczesnych narzędzi, a nikt lepiej ich nie zapewni jak profesjonalna firma rekrutacyjna.

(red / źr. inf. LeasingTeam)

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ryzyko cybernetyczne największym zagrożeniem dla firm
Ile Polska zarobi na rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku?
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
P3 wzmacnia zespół w Polsce
Grupa Raben podsumowała działalność za rok 2019
Rada nadzorcza OT Logistics powołała nowego prezesa zarządu
Agility inwestuje w e-commerce
InPost buduje 11 sortownię w Polsce
GEFCO z certyfikatem GDP dla transportu drogowego
DPD Polska partnerem logistycznym Federacji Polskich Banków Żywności
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC