Dodaj ogłoszenie o pracy


Metoda Harada – czyli sposób na zaangażowanie i rozwój pracowników

Metoda HaradaChcąc osiągnąć pożądane rezultaty i wydajność operacyjną, przedsiębiorstwa potrzebują zaangażowanych pracowników wykorzystujących pełnię swoich możliwości. Metoda Harady pomaga jednostkom osiągać samodzielność życiowa i zawodową, co ułatwia podążanie drogą ciągłego doskonalenia przedsiębiorstwom, w których są zatrudnione. Bez względu na skalę biznesu, organizacje kierują się w działaniu misją, celami oraz wartościami, a te czynniki w zdecydowanej mierze kształtują pracownicy tych organizacji.

Kiedy w 2012 roku 18 letni Shohei Otani kończył swoją karierę w japońskiej uniwersyteckiej lidze baseballu świat stał przed nim otworem. Choć już wówczas otrzymywał propozycje od łowców talentów z USA zdecydował się na pozostanie w Japonii. Było to zgodne z jego osobistym planem rozwoju, choć w opinii znawców tematu, zmarnował wyjątkową szansę by jako pierwszy w historii gracz z japońskiej ligi uniwersyteckiej otrzymać kontrakt w Głównej Lidze Baseball-u (MLB). Sam przyznawał - gra w USA była od zawsze i jest jego marzeniem, ale musi jeszcze popracować nad swoją techniką by być najszybciej rzucającym zawodnikiem. Obecnie jest uznany za rekordzistę w sile i prędkości rzutu w Japonii i jest jednym z najskuteczniejszych graczy na świecie.
U podstaw jego sukcesu ale i postawy, oprócz niewątpliwego talentu, leży konsekwentnie realizowany plan rozwoju, który Otani stworzył wykorzystując Metodę Harada. Od drugiego roku nauki na uniwersytecie pracował zarówno nad elementami sportowymi jak i postawą życiową potrzebnymi dla realizacji swojego planu. Już jako kilkunastoletni chłopiec, z pomocą trenera przeszkolonego w Metodzie Harada, dość precyzyjnie wyznaczył osiem obszarów doskonalenia i ramy czasowe wykonania zaplanowanych zadań. Potem plan ten skutecznie zrealizował. Do dziś jest to jeden z ciekawszych sukcesów pracy z metodą w obszarze sportu zawodowego.
Określenie celu
To pierwszy krok w metodzie Harada. Musi być on wartościowy dla danej osoby ale również powinien być obiektywny, konkretny i ambitny. Im bardziej będzie wymierny i mierzalny tym lepiej. Pracując ze specjalnym Arkuszem Celu każdy musi przemyśleć motywacje do jego osiągnięcia, wartości z niego płynące w 4 perspektywach Harady, przewidując jednocześnie zagrożenia i działania zapobiegawcze. Te perspektywy to rozważenie macierzy: ja, społeczeństwo i inni, na ile cel jest namacalny a na ile nieuchwytny. Zmierzając w kierunku celu codziennie trzeba sprawdzać swoje podejście i monitorować właściwą postawę. Osiąganie celu wymaga wytrwałości i cierpliwości w pracy nad realizacją planu - metoda Harada wzmacnia je poprzez stosowanie Routine Check Sheet do monitorowania wykonywania zaplanowanych zadań. Żeby uchwycić i uświadomić sobie elementy które mogą być pomocne w osiąganiu celu oraz te które są nieprzydatne stosuje się pracę z dziennikiem (Harada Diary). Ostatnim krokiem metody jest pomaganie innym dzieląc się swoimi pomysłami, wiedzą i doświadczeniem.
Self-reliance
To klucz metody Harada. Można go określić jako poleganie na sobie, samodzielność w życiu i pracy. Ta zdolność każdego człowieka to osiągania takich umiejętności które czynią go niezastąpionym. W efekcie ludzie stają się mistrzami w dziedzinach które zapewniają im dobrobyt i prowadza do sukcesu osobistego i zawodowego. Harada wyznacza pracownikom drogę do zwiększania samodzielności zawodowej i życiowej, pozwalając także na transfer ciągłego doskonalenia nie tylko w środowisku pracy ale w życiu prywatnym poprzez:
1.    Zdefiniowanie umiejętności i cech osobistych które pracownik chce doskonalić
2.    Doskonalenie w.w
3.    Wyznaczenie wartościowego i zintegrowanego z zamierzeniami firmy celu zawodowego
4.    Służenie innym wiedzą i w działaniu
5.    Poleganie na sobie w osiągnięciu sukcesu w życiu
Podejście zostało opracowane w latach 1999-2003 przez Takashi Harada. Pierwotnie jako system osiągania celów sportowych przez uczniów szkol średnich w Osace. Przełomowym momentem w karierze Harady a także swoistym egzaminem dla metody była praca dla Szkoły Średniej Matsumushi - najgorszej wśród 380 szkol średnich w regionie Osaka zarówno pod względem wyników nauczania jak i osiągnięć sportowych. W ciągu trzech lat od wdrożenia metody uczniowie Harady zdobyli 13 złotych medali mistrzostw krajowych, stając się najlepszymi lekkoatletami w Japonii. Szkoła przez 6 lat z rzędu zajmowała pierwsze miejsce pod względem rezultatów sportowych w Japonii. W 2003 roku Takashi Harada zakończył prace w szkolnictwie zakładając Harada Education Institute (HEI). Od powstania w 2003 roku w samej tylko Japonii w Metodzie Harady przeszkoliło się ponad 60 tys. osób i 300 przedsiębiorstw w tym Kirin Breveries, UNIQLO, Mazda, Komatsu, Mistsubishi Finance, Chugaj Pharmaceuticals ,Metlife, Mitsui Sumitomo Insurance czy Nomura.

(opr. Artur Woźniak, Jakub Marczak, Konferencjalean.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.