Konto pracodawcy


Polacy są jednym z najbardziej rozczarowanych szukaniem pracy narodów w Europie

ogłoszenia o pracyZ badania przeprowadzonego w krajach OECD w 2013 roku wynika, że Polacy są jednym z najbardziej rozczarowanych szukaniem pracy narodów w Europie. W rankingu europejskim zajmujemy 4. miejsce. Bardziej zniechęceni są jedynie Węgrzy, Hiszpanie i Portugalczycy. Średnia dla krajów OECD wyniosła 0,4 proc. Dla Polski aż o 0,8 proc. Wydawałoby się, że to niewysoki wskaźnik, ale obejmuje on całą populację, czyli również osoby posiadające pracę lub wcale jej nieszukających (np. osoby na emeryturze lub rencie).
Co zrobić aby zostać zaproszonym na rozmowę rekrutacyjną?
Ile przychodzi odpowiedzi na 100 wysłanych CV? Ile trzeba wysłać, aby zostać zaproszonym za rozmowę rekrutacyjną, aby zostać zauważonym, pytają często szukający pracy. Brak odpowiedzi to największy problem i najbardziej destrukcyjny -  potwierdza to ankieta Praca.pl, w której na ten problem wskazało 44 proc. badanych. Potwierdza to również inne badanie - „Candidate Experience” przeprowadzone przez Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji w 2014 roku. Wynika z niego, że jedynie 29 proc. firm dba o to, by każdy kandydat, który przesłał do firmy CV, otrzymał informację zwrotną o przebiegu procesu rekrutacji.
Wynagrodzenie w ogłoszeniu o pracę
W Polsce wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku nie jest podawana przy ogłoszeniu, co np. jest standardem w Wielkiej Brytanii. U nas widełki płacowe w ogłoszeniach podawane są bardzo rzadko. Ten brak informacji irytuje 22 proc. poszukujących pracy. Jak podaje Praca.pl, aż 89 proc. kandydatów jest później rozczarowanych kwotą wynagrodzenia, jaką proponują im pracodawcy.
Wygórowane oczekiwania w ogłoszeniach o pracy
17 proc. osób poszukujących pracy jest rozczarowanych zbyt wysokimi wymaganiami podawanymi w ogłoszeniach o pracy. Rzeczywiście, oczekiwania pracodawców systematycznie rosną. Ale też czasami pracodawcy przesadzają w opisie wymagań od kandydata w zakresie kompetencji. Z obserwacji Pracujwlogistyce.pl wynika, że najczęściej do kluczowych kompetencji, faktycznie poszukiwanych przez pracodawcę, należą 3 do 4, tych podawanych w ogłoszeniach, a pozostałe (nawet kilkanaście) są uzupełnieniem, które nie będą decydujące o przyjęciu kandydata na dane stanowisko. To zniechęca szukających pracy do aplikowania, a też i sami pracodawcy tracą szansę na pozyskanie odpowiedniego kandydata, którego mogliby wyłowić podczas procesu rekrutacji. Kandydaci skarżą się często, że albo mają za niskie kwalifikacje, albo za wysokie, nigdy nie mogą trafić w wymagania, co skutecznie ich zniechęca do poszukiwania pracy. Wynika to z braku precyzyjnego określenia wymagań już na etapie ogłoszenia o pracy.
Rozmowa rekrutacyjna nie taka straszna
Zaledwie 3 proc. kandydatów do pracy czuje się zniechęconych zbyt trudnymi rozmowami kwalifikacyjnymi - wynika z ankiety Praca.pl. Szukający pracy nie uważają więc, by sam proces rekrutacji był zanadto skomplikowany. A nawet jeśli pewne pytania nie są takie proste, to w porównaniu do pozostałych elementów procesu rekrutacyjnego sama rozmowa kwalifikacyjna nie stanowi dla kandydatów problemu.

(red)

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
Kolejne rekordy na rynku magazynowym
Pakiet mobilności – jeszcze nie wszystko stracone
Opłacalność usług transportowych – cena nadal rządzi branżą TSL?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
UPS inwestuje w autonomiczne ciężarówki
Co drugi kandydat rozważający ofertę pracy ocenia biuro oraz jego lokalizację
Frigo Logistics rozpoczął w Radomsku kompleksową obsługę sieci Carrefour
Bohaterowie dróg poszukiwani - rusza kampania #HEROTRUCKER
XBS Logistics wynajął już drugi magazyn w parku P3 Błonie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC