Dodaj ogłoszenie o pracy


Polacy są jednym z najbardziej rozczarowanych szukaniem pracy narodów w Europie

ogłoszenia o pracyZ badania przeprowadzonego w krajach OECD w 2013 roku wynika, że Polacy są jednym z najbardziej rozczarowanych szukaniem pracy narodów w Europie. W rankingu europejskim zajmujemy 4. miejsce. Bardziej zniechęceni są jedynie Węgrzy, Hiszpanie i Portugalczycy. Średnia dla krajów OECD wyniosła 0,4 proc. Dla Polski aż o 0,8 proc. Wydawałoby się, że to niewysoki wskaźnik, ale obejmuje on całą populację, czyli również osoby posiadające pracę lub wcale jej nieszukających (np. osoby na emeryturze lub rencie).
Co zrobić aby zostać zaproszonym na rozmowę rekrutacyjną?
Ile przychodzi odpowiedzi na 100 wysłanych CV? Ile trzeba wysłać, aby zostać zaproszonym za rozmowę rekrutacyjną, aby zostać zauważonym, pytają często szukający pracy. Brak odpowiedzi to największy problem i najbardziej destrukcyjny -  potwierdza to ankieta Praca.pl, w której na ten problem wskazało 44 proc. badanych. Potwierdza to również inne badanie - „Candidate Experience” przeprowadzone przez Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji w 2014 roku. Wynika z niego, że jedynie 29 proc. firm dba o to, by każdy kandydat, który przesłał do firmy CV, otrzymał informację zwrotną o przebiegu procesu rekrutacji.
Wynagrodzenie w ogłoszeniu o pracę
W Polsce wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku nie jest podawana przy ogłoszeniu, co np. jest standardem w Wielkiej Brytanii. U nas widełki płacowe w ogłoszeniach podawane są bardzo rzadko. Ten brak informacji irytuje 22 proc. poszukujących pracy. Jak podaje Praca.pl, aż 89 proc. kandydatów jest później rozczarowanych kwotą wynagrodzenia, jaką proponują im pracodawcy.
Wygórowane oczekiwania w ogłoszeniach o pracy
17 proc. osób poszukujących pracy jest rozczarowanych zbyt wysokimi wymaganiami podawanymi w ogłoszeniach o pracy. Rzeczywiście, oczekiwania pracodawców systematycznie rosną. Ale też czasami pracodawcy przesadzają w opisie wymagań od kandydata w zakresie kompetencji. Z obserwacji Pracujwlogistyce.pl wynika, że najczęściej do kluczowych kompetencji, faktycznie poszukiwanych przez pracodawcę, należą 3 do 4, tych podawanych w ogłoszeniach, a pozostałe (nawet kilkanaście) są uzupełnieniem, które nie będą decydujące o przyjęciu kandydata na dane stanowisko. To zniechęca szukających pracy do aplikowania, a też i sami pracodawcy tracą szansę na pozyskanie odpowiedniego kandydata, którego mogliby wyłowić podczas procesu rekrutacji. Kandydaci skarżą się często, że albo mają za niskie kwalifikacje, albo za wysokie, nigdy nie mogą trafić w wymagania, co skutecznie ich zniechęca do poszukiwania pracy. Wynika to z braku precyzyjnego określenia wymagań już na etapie ogłoszenia o pracy.
Rozmowa rekrutacyjna nie taka straszna
Zaledwie 3 proc. kandydatów do pracy czuje się zniechęconych zbyt trudnymi rozmowami kwalifikacyjnymi - wynika z ankiety Praca.pl. Szukający pracy nie uważają więc, by sam proces rekrutacji był zanadto skomplikowany. A nawet jeśli pewne pytania nie są takie proste, to w porównaniu do pozostałych elementów procesu rekrutacyjnego sama rozmowa kwalifikacyjna nie stanowi dla kandydatów problemu.

(red)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.