Konto pracodawcy


Polacy są jednym z najbardziej rozczarowanych szukaniem pracy narodów w Europie

ogłoszenia o pracyZ badania przeprowadzonego w krajach OECD w 2013 roku wynika, że Polacy są jednym z najbardziej rozczarowanych szukaniem pracy narodów w Europie. W rankingu europejskim zajmujemy 4. miejsce. Bardziej zniechęceni są jedynie Węgrzy, Hiszpanie i Portugalczycy. Średnia dla krajów OECD wyniosła 0,4 proc. Dla Polski aż o 0,8 proc. Wydawałoby się, że to niewysoki wskaźnik, ale obejmuje on całą populację, czyli również osoby posiadające pracę lub wcale jej nieszukających (np. osoby na emeryturze lub rencie).
Co zrobić aby zostać zaproszonym na rozmowę rekrutacyjną?
Ile przychodzi odpowiedzi na 100 wysłanych CV? Ile trzeba wysłać, aby zostać zaproszonym za rozmowę rekrutacyjną, aby zostać zauważonym, pytają często szukający pracy. Brak odpowiedzi to największy problem i najbardziej destrukcyjny -  potwierdza to ankieta Praca.pl, w której na ten problem wskazało 44 proc. badanych. Potwierdza to również inne badanie - „Candidate Experience” przeprowadzone przez Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji w 2014 roku. Wynika z niego, że jedynie 29 proc. firm dba o to, by każdy kandydat, który przesłał do firmy CV, otrzymał informację zwrotną o przebiegu procesu rekrutacji.
Wynagrodzenie w ogłoszeniu o pracę
W Polsce wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku nie jest podawana przy ogłoszeniu, co np. jest standardem w Wielkiej Brytanii. U nas widełki płacowe w ogłoszeniach podawane są bardzo rzadko. Ten brak informacji irytuje 22 proc. poszukujących pracy. Jak podaje Praca.pl, aż 89 proc. kandydatów jest później rozczarowanych kwotą wynagrodzenia, jaką proponują im pracodawcy.
Wygórowane oczekiwania w ogłoszeniach o pracy
17 proc. osób poszukujących pracy jest rozczarowanych zbyt wysokimi wymaganiami podawanymi w ogłoszeniach o pracy. Rzeczywiście, oczekiwania pracodawców systematycznie rosną. Ale też czasami pracodawcy przesadzają w opisie wymagań od kandydata w zakresie kompetencji. Z obserwacji Pracujwlogistyce.pl wynika, że najczęściej do kluczowych kompetencji, faktycznie poszukiwanych przez pracodawcę, należą 3 do 4, tych podawanych w ogłoszeniach, a pozostałe (nawet kilkanaście) są uzupełnieniem, które nie będą decydujące o przyjęciu kandydata na dane stanowisko. To zniechęca szukających pracy do aplikowania, a też i sami pracodawcy tracą szansę na pozyskanie odpowiedniego kandydata, którego mogliby wyłowić podczas procesu rekrutacji. Kandydaci skarżą się często, że albo mają za niskie kwalifikacje, albo za wysokie, nigdy nie mogą trafić w wymagania, co skutecznie ich zniechęca do poszukiwania pracy. Wynika to z braku precyzyjnego określenia wymagań już na etapie ogłoszenia o pracy.
Rozmowa rekrutacyjna nie taka straszna
Zaledwie 3 proc. kandydatów do pracy czuje się zniechęconych zbyt trudnymi rozmowami kwalifikacyjnymi - wynika z ankiety Praca.pl. Szukający pracy nie uważają więc, by sam proces rekrutacji był zanadto skomplikowany. A nawet jeśli pewne pytania nie są takie proste, to w porównaniu do pozostałych elementów procesu rekrutacyjnego sama rozmowa kwalifikacyjna nie stanowi dla kandydatów problemu.

(red)

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile Polska zarobi na rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku?
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
GEFCO z certyfikatem GDP dla transportu drogowego
DPD Polska partnerem logistycznym Federacji Polskich Banków Żywności
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC