Dodaj ogłoszenie o pracy


Proces rekrutacji – ile powinien trwać?

rekrutacja_pracownikaPołowa firm w Polsce prowadzi rekrutację w czasie od dwóch tygodni do miesiąca (52 proc. wskazań), a w co czwartej rekrutacja pracownika może trwać nawet do trzech miesięcy (26 proc.). Najbardziej czasochłonnymi etapami są spotkania z kandydatami (32 proc.) i spływ aplikacji (22 proc.) – wynika z badania “Rekrutacja pod lupą” przeprowadzanego przez eRecruiter.
Tylko jeden na ośmiu respondentów badania „Rekrutacja pod lupą” odpowiedział natomiast, że proces rekrutacji trwa krócej niż dwa tygodnie (12 proc.). Czas prowadzenia projektu rekrutacyjnego zależy od tego, ile trwają poszczególne jego etapy. eRecruiter zapytał przedstawicieli działów HR, który etap rekrutacji jest najbardziej czasochłonny. Dla jednej trzeciej respondentów badania są to spotkania z kandydatami (32 proc.). Na drugim miejscu podium uplasował się spływ aplikacji (22 proc.), a w opinii 15 proc. rekruterów najwięcej czasu zajmuje w ich firmie podejmowanie decyzji o zatrudnieniu, np. przez bezpośrednich przełożonych. 14 proc. zapytanych przez eRecruiter jako najbardziej czasochłonny etap wskazało analizę CV, a 11 proc. kontakt operacyjny z kandydatami, np. w sprawach związanych z umawianiem spotkań.
- Każdy proces rekrutacyjny to dla nas wyzwanie, aby jak najszybciej dostarczyć odpowiednią osobę do organizacji. Dlatego korzystamy z systemu wspierającego ten proces. Dobrze przygotowane ogłoszenie i dedykowany mu formularz rekrutacyjny pozwala nam już na etapie selekcji aplikacji znacznie oszczędzić czas przeznaczony na weryfikację CV. Kolejnym etapem jest rozmowa telefoniczna z osobami, które najbardziej wpisują się w nasze oczekiwania i posiadają kwalifikacje, których poszukujemy. Ten etap pozwala nam zaprosić na spotkanie rekrutacyjne tylko bardzo starannie wyselekcjonowane osoby – mówi Ewa Wrzosek-Strzelczyk, kierownik ds. zarządzania zasobami ludzkimi, Energia S.A. - Jeśli istnieje prawdopodobieństwo przedłużenia się procesu, wówczas uruchamiamy dodatkowe sposoby dotarcia do odpowiedniego kandydata, takie jak polecenia, bezpośrednie dotarcie do kandydatów poprzez portale społecznościowe czy ogłoszenia na forach i portalach branżowych – dodaje przedstawicielka Energii dla firm S.A.
Jaki etap rekrutacji zajmuje najwięcej czasu, zależy w dużej mierze od wielkości firmy, jej struktury organizacyjnej i wewnętrznych procedur. Małe firmy, które nie posiadają jeszcze mocno rozpoznawalnej marki na rynku i wśród kandydatów, mają na przykład największy problem ze ściągnięciem aplikacji.  Wówczas ten etap procesu rekrutacyjnego może w ich przypadku potrwać najdłużej. W dużych firmach i korporacjach, które prowadzą intensywne działania marketingowe i employer brandingowe, zgromadzenie aplikacji jest mniejszym problemem. Jednak w wyniku złożonych procedur wewnętrznych, formalności i rozbudowanej struktury organizacyjnej, proces rekrutacyjny wydłuża się na etapie podejmowania decyzji. I to zarówno w przypadku dokonywania pierwszej selekcji kandydatów, jak i finalnego wyboru nowego pracownika. Coraz większym sprzymierzeńcem rekruterów są nowe technologie, które znacząco ułatwiają wykonywania wielu czynności i sprawiają, że każdy etap rekrutacji, a w konsekwencji cały proces, może zająć mniej czasu.
(red/ za inf. eRecruiter)

O badaniu "Rekrutacja pod lupą" zostało przeprowadzone przez eRecruiter, w dniach 19 maja – 3 czerwca br. Respondentami badania pracownicy działów personalnych oraz osoby odpowiedzialne za działania z obszaru rekrutacji i HR w firmach. Ankiety zostały zebrane za pomocą ankiety CAWI. Liczba respondentów N=258 osób.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.