Konto pracodawcy


Proces rekrutacji – ile powinien trwać?

rekrutacja_pracownikaPołowa firm w Polsce prowadzi rekrutację w czasie od dwóch tygodni do miesiąca (52 proc. wskazań), a w co czwartej rekrutacja pracownika może trwać nawet do trzech miesięcy (26 proc.). Najbardziej czasochłonnymi etapami są spotkania z kandydatami (32 proc.) i spływ aplikacji (22 proc.) – wynika z badania “Rekrutacja pod lupą” przeprowadzanego przez eRecruiter.
Tylko jeden na ośmiu respondentów badania „Rekrutacja pod lupą” odpowiedział natomiast, że proces rekrutacji trwa krócej niż dwa tygodnie (12 proc.). Czas prowadzenia projektu rekrutacyjnego zależy od tego, ile trwają poszczególne jego etapy. eRecruiter zapytał przedstawicieli działów HR, który etap rekrutacji jest najbardziej czasochłonny. Dla jednej trzeciej respondentów badania są to spotkania z kandydatami (32 proc.). Na drugim miejscu podium uplasował się spływ aplikacji (22 proc.), a w opinii 15 proc. rekruterów najwięcej czasu zajmuje w ich firmie podejmowanie decyzji o zatrudnieniu, np. przez bezpośrednich przełożonych. 14 proc. zapytanych przez eRecruiter jako najbardziej czasochłonny etap wskazało analizę CV, a 11 proc. kontakt operacyjny z kandydatami, np. w sprawach związanych z umawianiem spotkań.
- Każdy proces rekrutacyjny to dla nas wyzwanie, aby jak najszybciej dostarczyć odpowiednią osobę do organizacji. Dlatego korzystamy z systemu wspierającego ten proces. Dobrze przygotowane ogłoszenie i dedykowany mu formularz rekrutacyjny pozwala nam już na etapie selekcji aplikacji znacznie oszczędzić czas przeznaczony na weryfikację CV. Kolejnym etapem jest rozmowa telefoniczna z osobami, które najbardziej wpisują się w nasze oczekiwania i posiadają kwalifikacje, których poszukujemy. Ten etap pozwala nam zaprosić na spotkanie rekrutacyjne tylko bardzo starannie wyselekcjonowane osoby – mówi Ewa Wrzosek-Strzelczyk, kierownik ds. zarządzania zasobami ludzkimi, Energia S.A. - Jeśli istnieje prawdopodobieństwo przedłużenia się procesu, wówczas uruchamiamy dodatkowe sposoby dotarcia do odpowiedniego kandydata, takie jak polecenia, bezpośrednie dotarcie do kandydatów poprzez portale społecznościowe czy ogłoszenia na forach i portalach branżowych – dodaje przedstawicielka Energii dla firm S.A.
Jaki etap rekrutacji zajmuje najwięcej czasu, zależy w dużej mierze od wielkości firmy, jej struktury organizacyjnej i wewnętrznych procedur. Małe firmy, które nie posiadają jeszcze mocno rozpoznawalnej marki na rynku i wśród kandydatów, mają na przykład największy problem ze ściągnięciem aplikacji.  Wówczas ten etap procesu rekrutacyjnego może w ich przypadku potrwać najdłużej. W dużych firmach i korporacjach, które prowadzą intensywne działania marketingowe i employer brandingowe, zgromadzenie aplikacji jest mniejszym problemem. Jednak w wyniku złożonych procedur wewnętrznych, formalności i rozbudowanej struktury organizacyjnej, proces rekrutacyjny wydłuża się na etapie podejmowania decyzji. I to zarówno w przypadku dokonywania pierwszej selekcji kandydatów, jak i finalnego wyboru nowego pracownika. Coraz większym sprzymierzeńcem rekruterów są nowe technologie, które znacząco ułatwiają wykonywania wielu czynności i sprawiają, że każdy etap rekrutacji, a w konsekwencji cały proces, może zająć mniej czasu.
(red/ za inf. eRecruiter)

O badaniu "Rekrutacja pod lupą" zostało przeprowadzone przez eRecruiter, w dniach 19 maja – 3 czerwca br. Respondentami badania pracownicy działów personalnych oraz osoby odpowiedzialne za działania z obszaru rekrutacji i HR w firmach. Ankiety zostały zebrane za pomocą ankiety CAWI. Liczba respondentów N=258 osób.

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
Kolejne rekordy na rynku magazynowym
Pakiet mobilności – jeszcze nie wszystko stracone
Opłacalność usług transportowych – cena nadal rządzi branżą TSL?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
UPS inwestuje w autonomiczne ciężarówki
Co drugi kandydat rozważający ofertę pracy ocenia biuro oraz jego lokalizację
Frigo Logistics rozpoczął w Radomsku kompleksową obsługę sieci Carrefour
Bohaterowie dróg poszukiwani - rusza kampania #HEROTRUCKER
XBS Logistics wynajął już drugi magazyn w parku P3 Błonie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC