Konto pracodawcy


Jaką pracę znajdziesz najłatwiej?

ogłoszenia o pracyDrugi kwartał 2015 roku przyniósł zmiany w zakresie ilości i rodzaju ofert pracy, a także wymagań pracodawców i kandydatów. Najłatwiej znajdą pracę specjaliści do IT, handlowcy, specjaliści od obsługi klienta, księgowi – wynika z kwartalnego badania Praca.pl. Chociaż o pracę w tutaj  najłatwiej, to obserwuje się spadek ogłoszeń. Natomiast wyraźny wzrost widoczny jest na stanowiskach związanych ze sprzedażą. Ale tutaj trzeba wziąć pod uwagę fakt, że może się to wiązać z sezonem urlopowym, w którym zwiększa się zatrudnienie sprzedawców, a do którego pracodawcy zaczęli przygotowywać się już w maju.
Wiosna i perspektywa wakacji przyniosła za to bardzo duży skok zapotrzebowania na pracowników fizycznych (oferty pracy w tym obszarze stanowią prawie 12 proc. ogłoszeń). To nie tylko prawie o 5 proc. większy udział tej branży w całości rynku pracy niż w Q1 2015r., ale również 3 proc. więcej niż rok temu. Analizując przyrost ofert pracy w poszczególnych branżach widać wyraźny wzrost ilości ofert pracy w turystyce i hotelarstwie (prawie dwukrotnie więcej ofert niż w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz w HR (około 1/4 więcej ogłoszeń). Znacznie trudniej za to o pracę w administracji biurowej (o ile w 2Q 2014 r. ogłoszenia w tym obszarze stanowiły prawie 10 proc. wszystkich ogłoszeń, to w tym roku jest to zaledwie 7 proc. co oznacza spory spadek zainteresowania pracodawców specjalistami w tym zakresie.
Top stanowiska
Najwięcej ogłoszeń w Q2 2015 r. pojawiło się dla przedstawicieli handlowych. Niezależnie od tego, czy miniony kwartał porównamy z ubiegłym rokiem czy początkiem 2015 r., to kandydaci na to stanowisko okazują się najbardziej poszukiwani. Mimo procentowego spadku ilości ogłoszeń z obszaru księgowości i audytu w porównaniu do wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Praca.pl, drugim najbardziej poszukiwanym specjalistą między kwietniem a czerwcem 2015 roku był księgowy. Pierwszą trójkę zamyka specjalista ds. Obsługi Klienta. Wśród 10 najpopularniejszych stanowisk w drugim kwartale 2015 r., aż 6 związanych było ze sprzedażą i pracą z klientem.
Top 10 poszukiwanych specjalistów w Q2 2015 r.
1.    Przedstawiciel Handlowy
2.    Księgowy
3.    Specjalista ds. Obsługi Klienta
4.    Programista Java
5.    Sprzedawca
6.    Specjalista ds. Administracyjnych
7.    Kierowca
8.    Doradca Klienta (bankowość)
9.    Konsultant ds. Wsparcia Technicznego
10.    Specjalista ds. Sprzedaży
A co na to kandydaci – jakich ogłoszeń o pracy szukają?
O ile w poprzednich okresach potrzeby pracodawców pokrywały się ściśle z poszukiwaniami kandydatów (Przedstawiciel Handlowy i Sprzedawca były ogłoszeniami o największej ilości odsłon), o tyle drugi kwartał bieżącego roku przyniósł małą niespodziankę. Najbardziej poszukiwanym wśród kandydatów stanowiskiem okazuje się specjalista ds. administracyjnych. Drugie miejsce zajął sprzedawca, a kolejne kierowca. przedstawiciel handlowy to dopiero 4 pozycja pod względem zainteresowania kandydatów.
Top 10 stanowisk poszukiwanych w 2Q 2015 r.:
1.    Specjalista ds. Administracyjnych
2.    Sprzedawca
3.    Kierowca
4.    Przedstawiciel Handlowy
5.    Robotnik Produkcyjny
6.    Magazynier
7.    Specjalista ds. Obsługi Klienta
8.    Doradca klienta (bankowość)
9.    Asystent/Asystentka
10.    Stażysta
Angielski to podstawa
W 56,2 proc. ogłoszeniach o pracę zamieszczonych w serwisie Praca.pl w drugim kwartale 2015 roku pracodawcy podkreślali konieczność znajomości języka angielskiego. Nieznacznie wzrosło, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, zapotrzebowanie na język niemiecki (pojawiający się w prawie 19 proc. ogłoszeń), francuski (7,3 proc.) i czeski (6 proc.), a także język hiszpański, który choć nie był najbardziej poszukiwanym językiem obcym (pojawił się w zaledwie 2,2 proc. ogłoszeń), to wykazuje tendencje wzrostowe (rok temu zapotrzebowanie na tę kompetencję obejmowało zaledwie 1,2 proc. wszystkich ogłoszeń). Porównując miniony kwartał z tym samym okresem w poprzednim roku widać delikatny wzrost zapotrzebowania na pracowników znających języki obce. Ten trend, prawdopodobnie będzie nadal przybierał na sile, dlatego by zwiększyć swoje szanse na karierę, kandydaci powinni rozwijać swoje kompetencje językowe.
Najwięcej pracy w Małopolsce i na Dolnym Śląsku
Najwięcej ofert pracy było zdecydowanie w województwie mazowieckim (tego regionu dotyczyło 17,3 proc. ogłoszeń o pracę opublikowanych w Q2 2015 r. w serwisie Praca.pl), przy czym aż 73 proc. stanowisk pracy z tego obszaru oferowanych jest w stolicy. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku ilość pracy w mazowieckim nie uległa zmianie, choć nieco więcej ofert pracy dotyczy bezpośrednio Warszawy. Wyraźnie widać jednak wzrost ilości ofert pracy w Małopolsce (udział tego regionu w rynku zwiększył się o 3,2 proc. w porównaniu do poprzedniego roku – w sumie 13 proc. wszystkich ogłoszeń) oraz na Dolnym Śląsku (12,5 proc. ogłoszeń dotyczy tego regionu). W województwach z największą ilością ogłoszeń większość ofert pracy koncentruje się w stolicy regionu (ogłoszenia dotyczące Krakowa stanowią 84 proc. wszystkich anonsów z małopolskiego, a Wrocławia – 78 proc. dolnośląskiego). Nieco inaczej wygląda sytuacja w Wielkopolsce, która odnotowała największy spadek ilości ofert pracy, zarówno w porównaniu do ubiegłego roku jak i pierwszego kwartału 2015 r (odpowiednio o 1,6 i 1 proc.). O 7 proc. spadła też ilość ogłoszeń w samym Poznaniu.
Najgorzej o pracę w…
Sytuacja w pozostałych regionach Polski jest dość stabilna – procentowy udział ilości ofert pracy w województwach ma podobny poziom jak w analogicznym okresie 2014 roku. Warto jednak zauważyć, że wśród regionów z najmniejsza ilością ofert pracy - świętokrzyskie – 1,98 proc. wszystkich ogłoszeń), podlaskie (2,2 proc.), podkarpackie i lubuskie (po 2,37 proc.), najtrudniej o pracę na Podkarpaciu.  Jest to województwo o prawie dwukrotnie większej ilości mieszkańców niż pozostałe regiony – zatem kandydatów na jedno stanowisko pracy, jest znacznie więcej.
Nadal widać dominującą koncentrację ofert pracy w największych miastach, choć takie miasta jak Poznań czy Gdańsk, zaczynają oddawać pole pozostałym miejscowościom swojego regionu.
(red/ źr. Praca.pl)

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile Polska zarobi na rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku?
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
GEFCO z certyfikatem GDP dla transportu drogowego
DPD Polska partnerem logistycznym Federacji Polskich Banków Żywności
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC