Konto pracodawcy


Kogo poszukiwali pracodawcy w I kwartale tego roku?

Przedstawiciel handlowy, programista Java i księgowy – to najbardziej poszukiwani w ostatnich miesiącach specjaliści według portalu praca.pl.  A w branży TSL, według oceny Pracujwlogistyce.pl na podstawie ogłoszeń zamieszczonych przez pracodawców, do najczęściej poszukiwanych zawodów zaliczyć można: spedytor (morski i drogowy) i kierowca zawodowy kat. C+E. Sporo też ofert było skierowanych do młodych ludzi bez doświadczenia, tj. płatne staże w działach spedycji, albo sprzedaży.
Dynamika rynku pracy
Pierwszy kwartał 2015 r. zaowocował wzrostem publikowanych ofert pracy i nieznacznymi zmianami w obszarze najbardziej popularnych stanowisk. W jakich branżach przede wszystkim poszukiwano pracowników w pierwszym kwartale 2015 roku?
Biorąc pod uwagę ilość publikowanych przez pracodawców ogłoszeń, widać wyraźnie, że najłatwiej było o pracę w obszarze sprzedaży i obsługi klienta (32,6 proc. wszystkich ofert pracy) oraz programowania i IT (21,2 proc.). Branże, w których najłatwiej o pracę to również księgowość i podatki (12,5 proc.) oraz finanse i bankowość (13,5 proc.). Przy czym w ramach IT ilość ofert pracy w stosunku do wszystkich ogłoszeń i w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 5,7 proc., co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów. Pozostałe najpopularniejsze branże, mimo, iż nadal dominują na rynku pracy, odnotowały procentowy spadek ilości ogłoszeń. W przypadku sprzedaży o 5,5 proc., finansów i bankowości o 3,4 proc. i księgowości o 1,5 proc. Duże zapotrzebowanie wśród pracodawców widać w zakresie kadry zarządzającej – ogłoszenia na stanowiska menedżerskie stanowiły 10,1 proc. ilości wszystkich ogłoszeń. Oznacza to, że co dziesiąte ogłoszenie kierowane jest do osoby, która będzie dysponować kompetencjami przywódczymi. Poza branżą programowania i IT, największy przyrost ofert pracy  w porównaniu do Q1 2015 r. odnotowały takie branże jak: inżynieria i projektowanie, doradztwo i konsulting oraz human resources i kadry.  O 1,7 proc. wzrosło również zapotrzebowanie na pracowników fizycznych - ogłoszenia w tej kategorii stanowiły prawie 7 proc. wszystkich ogłoszeń opublikowanych w serwisie.  
Top 10 poszukiwanych stanowisk pracy
Kogo poszukiwali pracodawcy w pierwszym kwartale 2015 r.? Przede wszystkim były to stanowiska związane z branżą IT – programiści (głównie Java i .NET) oraz sprzedażą i obsługą klienta. 10 najpopularniejszych stanowisk  to:
1.    Przedstawiciel Handlowy
2.    Programista Java
3.    Księgowy
4.    Specjalista ds. Obsługi Klienta
5.    Programista
6.    Programista .NET
7.    Pracownik ds. Telefonicznej Obsługi Klientów Obcojęzycznych
8.    Pracownik Help Desk
9.    Specjalista ds. Księgowości
10.    Sprzedawca
W porównaniu do analogicznego kwartału 2014 r. nie widać większych zmian w zakresie najbardziej pożądanych pracowników – wprawdzie pracodawcy w mniejszym stopniu poszukiwali młodszych księgowych, ale TOP 10 najpopularniejszych stanowisk nadal zdominowane jest przez IT, księgowość oraz pracowników związanych z obsługą klienta i handlem.
W jakich województwach najłatwiej i najtrudniej o pracę?
Najwięcej ofert pracy w Q1 215 r. zostało opublikowanych w województwach mazowieckim (17,5 proc. wszystkich ogłoszeń), małopolskim (12,5 proc.) oraz dolnośląskim (12,3 proc.). Te województwa zanotowały również największy – w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku  -  przyrost ilości ofert pracy.  Najmniej ofert pojawiło się w województwie świętokrzyskim (1,9 proc.), podlaskim (2,1 proc.) i lubuskim (2,4 proc.). Warto jednak zauważyć, że jest to związane nie tylko z dynamiką rozwoju firm w poszczególnych regionach, ale również z wielkością zaludnienia poszczególnych województw. Analizując procentowo podział ogłoszeń na województwa, w większości regionów sytuacja w pierwszym kwartale 2014 i 2015 roku była podobna. Jedynie w województwie wielkopolskim procentowy udział ogłoszeń w stosunku do całości kraju spadł o 2,2 proc. (z 12,1 proc. w IQ 2014 r do 9,8 proc. w Q1 2015 r.). Nie oznacza to jednakże spadku ilości miejsc pracy czy samych anonsów – jest to raczej wyraz tego, że pozostałe regiony, w większości zwiększyły nieznacznie swój udział w rynku pracy. Warto zauważyć, że w tym województwie 71 proc. ofert pracy dla regionu i tak dotyczyło samego Poznania. W województwach o największej ilości ofert pracy, większość z nich koncentruje się w stolicy regionu. W małopolskim aż 89 proc. ofert pracy dotyczyło miasta Krakowa (o 10 proc. więcej niż w Q1 ubiegłego roku). W przypadku Wrocławia było to 78 proc. ogłoszeń przypadających na województwo. Warszawy – 76 proc. Nieco inna dynamika występuje np. w województwie pomorskim, gdzie tylko niespełna 42 proc. ogłoszeń dotyczy Gdańska, a pozostałe innych miast i miejscowości w regionie.  Z powyższej analizy wynika, że w przypadku miejsc o największej ilości nowych stanowisk pracy są one związane przede wszystkim z rozwojem firm w dominujących w regionie miastach.
Znajomość języków obcych
Najczęściej oczekiwana  przez pracodawców była znajomość języka angielskiego. W Q1 2015 r. konieczność znajomości tego języka pojawiła się w prawie 40 proc. ogłoszeń rekrutacyjnych. Jest to nieznaczny (4 proc.) spadek w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Drugim najczęściej poszukiwanym językiem obcym jest niemiecki – wymagano go w niespełna 12 proc. ofert pracy (spadek o 2 proc. w porównaniu do 1Q 2014 r.). Początek 2015 roku przyniósł też zainteresowanie językiem francuskim (3,8 proc. ofert pracy), włoskim (1,1 proc.) i czeskim (1 proc.). Najrzadziej pojawiającą się kompetencją językową był język chiński (0,02 proc.) i litewski (0,06 proc.). W pierwszym kwartale 2015 r. - porównaniu do Q1 2014 r.– łatwiej było o pracę osobom nie posiadającym znajomości języków obcych.  Jest to związane z większym, procentowym udziałem wśród wszystkich ogłoszeń, ofert skierowanych do pracowników fizycznych oraz osób na niższych, mniej specjalistycznych stanowiskach.
TOP 10 stanowisk z największą ilością odsłon w Q1 2015 r.:
1.    Przedstawiciel Handlowy
2.    Sprzedawca
3.    Specjalista ds. Administracyjnych
4.    Kierowca
5.    Specjalista ds. Obsługi Klienta
6.    Asystent / Asystentka
7.    Referent
8.    Robotnik Produkcyjny
9.    Magazynier
10.  Doradca Klienta

(źr. za inf. praca.pl)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
2020 - rokiem rynku magazynowego!
P3 kupuje działki w Warszawie pod budowę kolejnych parków magazynowych
E-commerce 2020 / 2021 – znaczenie punktów odbioru i nadania
Nowi managerowie w zespole Prologis
Renault Trucks rozwija gamę pojazdów elektrycznych
Raben podsumowuje program szkoleń Manager of Choice – czy grywalizacja się opłac ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC