Konto pracodawcy


Najbardziej atrakcyjni pracodawcy na polskim rynku – ranking!

Atrakcyjne wynagrodzenie to podstawa. Jednak w sytuacji poprawiającej się koniunktury pracownicy oczekują od pracodawców także m. in. komfortu bezpieczeństwa zatrudnienia i przyjaznej atmosfery pracy.
Wyniki tegorocznej, piątej już polskiej edycji Randstad Award - największego na świecie badania wizerunku pracodawców pokazują, że blisko 2/3 Polaków uważa wynagrodzenie za najważniejszy aspekt decydujący o atrakcyjności pracodawcy. Jednak tylko nieznacznie mniejsza grupa wskazywała jako kluczowe bezpieczeństwo zatrudnienia (57 proc.) oraz przyjazną atmosferę w miejscu pracy (53 proc.). Blisko połowa badanych podkreślała znaczenie stabilności finansowej firmy oraz interesującej treści pracy. Za te właśnie cechy uczestnicy polskiej edycji badania Randstad Award 2015, wyróżnili najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Zwycięzcą rankingu została firma KGHM Polska Miedź, drugie miejsce zajął Zespół Elektrowni PAK, a trzecie - Volkswagen Motor Polska.
Kładzenie nacisku na wysokość wynagrodzenia otrzymywanego od pracodawcy łączy wszystkich badanych, wyraźne są jednak różnice w preferencjach w pozostałych obszarach. Dla kobiet istotniejsze jest bezpieczeństwo zatrudnienia, przyjazna atmosfera pracy, a także zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz elastyczny czas pracy. Panowie bardziej cenią sobie możliwość korzystania z najnowszych technologii, wysokiej jakości produktów i usług, a także zdecydowane kierowanie firmą przez zarząd. Patrząc z kolei z perspektywy wieku, dla najstarszych pracowników (45-65 lat) poza zarobkami liczą się aspekty gwarantujące bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansową firmy. Najmłodsi na rynku pracy (osoby w wieku 18-24 lata) przywiązują do tych cech zdecydowanie mniejszą wagę. Częściej zależy im za to na interesujących zadaniach, korzystaniu z najnowszych technologii, możliwości międzynarodowej kariery i elastycznym czasie pracy. Dla pracowników o średnim lub wyższym wykształceniu większe znaczenie mają możliwość udziału w szkoleniach i rozwoju kariery oraz interesująca treść pracy. Dla badanych o wykształceniu podstawowym istotniejsze są zaś stabilność finansowa firmy i dogodna lokalizacja.
Poprawa sytuacji na rynku a pracodawcy
Badanie Randstad Award 2015 pokazuje też, że w ubiegłych 12 miesiącach aż jeden na pięciu badanych znalazł nowego pracodawcę (21 proc.). Wśród czynników, które decydowały o zmianie pracodawcy ponad połowa (54 proc.) respondentów wskazała zbyt niskie wynagrodzenie, ale też aż 38 proc. brak możliwości rozwoju kariery, a co czwarty badany brak uznania i nagród.
- Rosnąca rotacja pracowników jest faktem. Poprawa sytuacji rynkowej, ośmielająca pracowników do poszukiwania nowych pracodawców, jest w tym sensie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Aby pozyskiwać dobrych pracowników każdego szczebla, firmy muszą włożyć więcej wysiłku w pozyskiwanie zaufania do swojej marki i podnoszenia atrakcyjności miejsc pracy. Wynagrodzenia są podstawą, ale w tym roku dystans między zarobkami a innymi cenionymi czynnikami zatrudnienia maleje. Coraz bardziej doceniamy pozapłacowe aspekty zatrudnienia. Jest to cenna informacja dla tych firm, które nie mają obecnie możliwości podniesienia wynagrodzeń, ale zależy im, by oferowane przez nich warunki pracy były jak najbardziej atrakcyjne dla pracowników i kandydatów do pracy. W badaniu widzimy, że pracodawcy mają również możliwość utrzymania najlepszych pracowników, między innymi dzięki wsparciu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz zadbaniu o odpowiedni dobór inspirujących zadań i wyzwań – komentuje Kajetan Słonina, dyrektor Zarządzający Randstad Polska.
Najbardziej atrakcyjni pracodawcy
Jak w kontekście złożonych oczekiwań pracowników prezentują się polskie firmy? Biorący udział w badaniu mogli wskazywać, które z największych polskich przedsiębiorstw byłyby dla nich aktrakcyjnym pracodawcą. Zebrane głosy 9000 respondentów stworzyły ranking najlepiej ocenianych firm. Zwycięzcą zestawienia Randstad Award 2015, na którego uczestnicy badania oddali najwięcej głosów, został KGHM Polska Miedź. Drugie miejsce zajął Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a na trzeciej pozycji znalazł się Volkswagen Motor Polska.
KGHM Polska Miedź zajął pierwsze miejsce w kategoriach: wysokie wynagrodzenia i benefity pracownicze, bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilna sytuacja finansowa firmy. Jednocześnie został bardzo wysoko oceniony w kwestiach wsparcia utrzymania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, możliwości rozwoju kariery, a także silnego kierownictwa.
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin to firma, która zdaniem badanych zapewnia najlepsze możliwości rozwoju kariery, a także najbardziej dba o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Przedsiębiorstwo znalazło się także na drugiej pozycji w kategorii wysokie wynagrodzenia i benefity pracownicze, przyjemna atmosfera pracy i troska o środowisko naturalne. Zajęło również trzecie miejsce pod względem bezpieczeństwa zatrudnienia i stabilności finansowej firmy.
Volkswagen Motor Polska to firma ceniona przede wszystkim za wysokiej jakości szkolenia. Zajęła również drugie miejsce w kategoriach możliwości rozwoju kariery, stabilności sytuacji finansowej, interesującej treści pracy oraz silnego kierownictwa.

W gronie 20 najbardziej atrakcyjnych pracodawców w zestawieniu Randstad Award 2015 znalazły się:
    1.  KGHM Polska Miedź
    2.  Zespół Elektrowni PAK
    3.  Volkswagen Motor Polska
    4.  Volvo Polska
    5.  Samsung Electronics Polska
    6.  PGNiG
    7.  Toyota Motor Manufacturing Poland
    8.  PGE Polska Grupa Energetyczna
    9.  Siemens
    10. ABB
    11. Robert Bosch
    12. TVN
    13. Polskie Sieci Elektroenergetyczne
    14. Philips Lightning Poland
    15. OGP Gaz-System
    16. GlaxoSmithKline Pharmaceuticals
    17. Tauron Polska Energia
    18. Kompania Piwowarska
    19. Alstom Power
    20. PKN Orlen

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
W parku P3 Mszczonów powstanie główny magazyn HOPI
Polacy obawiają się utraty pracy w wyniku automatyzacji?
Jeszcze bliżej społeczności - DPD Polska podsumowuje działania CSR 2020
DHL Express zrealizował już 50 lotów dostarczając szczepionki na COVID-19
PEKAES angażuje się w coraz więcej szkoleń dla młodych logistyków
Euro 6D ISC-FCM – nowa norma dla pojazdów - czy TSL ma się jej bać?
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
DPD Polska realizuje jedno z największych zamówień na auta elektryczne w Polsce
Dachser zrealizował 100 czarterowych lotów cargo w 2020 roku
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC