Konto pracodawcy


Najbardziej atrakcyjni pracodawcy na polskim rynku – ranking!

Atrakcyjne wynagrodzenie to podstawa. Jednak w sytuacji poprawiającej się koniunktury pracownicy oczekują od pracodawców także m. in. komfortu bezpieczeństwa zatrudnienia i przyjaznej atmosfery pracy.
Wyniki tegorocznej, piątej już polskiej edycji Randstad Award - największego na świecie badania wizerunku pracodawców pokazują, że blisko 2/3 Polaków uważa wynagrodzenie za najważniejszy aspekt decydujący o atrakcyjności pracodawcy. Jednak tylko nieznacznie mniejsza grupa wskazywała jako kluczowe bezpieczeństwo zatrudnienia (57 proc.) oraz przyjazną atmosferę w miejscu pracy (53 proc.). Blisko połowa badanych podkreślała znaczenie stabilności finansowej firmy oraz interesującej treści pracy. Za te właśnie cechy uczestnicy polskiej edycji badania Randstad Award 2015, wyróżnili najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Zwycięzcą rankingu została firma KGHM Polska Miedź, drugie miejsce zajął Zespół Elektrowni PAK, a trzecie - Volkswagen Motor Polska.
Kładzenie nacisku na wysokość wynagrodzenia otrzymywanego od pracodawcy łączy wszystkich badanych, wyraźne są jednak różnice w preferencjach w pozostałych obszarach. Dla kobiet istotniejsze jest bezpieczeństwo zatrudnienia, przyjazna atmosfera pracy, a także zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz elastyczny czas pracy. Panowie bardziej cenią sobie możliwość korzystania z najnowszych technologii, wysokiej jakości produktów i usług, a także zdecydowane kierowanie firmą przez zarząd. Patrząc z kolei z perspektywy wieku, dla najstarszych pracowników (45-65 lat) poza zarobkami liczą się aspekty gwarantujące bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansową firmy. Najmłodsi na rynku pracy (osoby w wieku 18-24 lata) przywiązują do tych cech zdecydowanie mniejszą wagę. Częściej zależy im za to na interesujących zadaniach, korzystaniu z najnowszych technologii, możliwości międzynarodowej kariery i elastycznym czasie pracy. Dla pracowników o średnim lub wyższym wykształceniu większe znaczenie mają możliwość udziału w szkoleniach i rozwoju kariery oraz interesująca treść pracy. Dla badanych o wykształceniu podstawowym istotniejsze są zaś stabilność finansowa firmy i dogodna lokalizacja.
Poprawa sytuacji na rynku a pracodawcy
Badanie Randstad Award 2015 pokazuje też, że w ubiegłych 12 miesiącach aż jeden na pięciu badanych znalazł nowego pracodawcę (21 proc.). Wśród czynników, które decydowały o zmianie pracodawcy ponad połowa (54 proc.) respondentów wskazała zbyt niskie wynagrodzenie, ale też aż 38 proc. brak możliwości rozwoju kariery, a co czwarty badany brak uznania i nagród.
- Rosnąca rotacja pracowników jest faktem. Poprawa sytuacji rynkowej, ośmielająca pracowników do poszukiwania nowych pracodawców, jest w tym sensie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Aby pozyskiwać dobrych pracowników każdego szczebla, firmy muszą włożyć więcej wysiłku w pozyskiwanie zaufania do swojej marki i podnoszenia atrakcyjności miejsc pracy. Wynagrodzenia są podstawą, ale w tym roku dystans między zarobkami a innymi cenionymi czynnikami zatrudnienia maleje. Coraz bardziej doceniamy pozapłacowe aspekty zatrudnienia. Jest to cenna informacja dla tych firm, które nie mają obecnie możliwości podniesienia wynagrodzeń, ale zależy im, by oferowane przez nich warunki pracy były jak najbardziej atrakcyjne dla pracowników i kandydatów do pracy. W badaniu widzimy, że pracodawcy mają również możliwość utrzymania najlepszych pracowników, między innymi dzięki wsparciu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz zadbaniu o odpowiedni dobór inspirujących zadań i wyzwań – komentuje Kajetan Słonina, dyrektor Zarządzający Randstad Polska.
Najbardziej atrakcyjni pracodawcy
Jak w kontekście złożonych oczekiwań pracowników prezentują się polskie firmy? Biorący udział w badaniu mogli wskazywać, które z największych polskich przedsiębiorstw byłyby dla nich aktrakcyjnym pracodawcą. Zebrane głosy 9000 respondentów stworzyły ranking najlepiej ocenianych firm. Zwycięzcą zestawienia Randstad Award 2015, na którego uczestnicy badania oddali najwięcej głosów, został KGHM Polska Miedź. Drugie miejsce zajął Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a na trzeciej pozycji znalazł się Volkswagen Motor Polska.
KGHM Polska Miedź zajął pierwsze miejsce w kategoriach: wysokie wynagrodzenia i benefity pracownicze, bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilna sytuacja finansowa firmy. Jednocześnie został bardzo wysoko oceniony w kwestiach wsparcia utrzymania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, możliwości rozwoju kariery, a także silnego kierownictwa.
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin to firma, która zdaniem badanych zapewnia najlepsze możliwości rozwoju kariery, a także najbardziej dba o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Przedsiębiorstwo znalazło się także na drugiej pozycji w kategorii wysokie wynagrodzenia i benefity pracownicze, przyjemna atmosfera pracy i troska o środowisko naturalne. Zajęło również trzecie miejsce pod względem bezpieczeństwa zatrudnienia i stabilności finansowej firmy.
Volkswagen Motor Polska to firma ceniona przede wszystkim za wysokiej jakości szkolenia. Zajęła również drugie miejsce w kategoriach możliwości rozwoju kariery, stabilności sytuacji finansowej, interesującej treści pracy oraz silnego kierownictwa.

W gronie 20 najbardziej atrakcyjnych pracodawców w zestawieniu Randstad Award 2015 znalazły się:
    1.  KGHM Polska Miedź
    2.  Zespół Elektrowni PAK
    3.  Volkswagen Motor Polska
    4.  Volvo Polska
    5.  Samsung Electronics Polska
    6.  PGNiG
    7.  Toyota Motor Manufacturing Poland
    8.  PGE Polska Grupa Energetyczna
    9.  Siemens
    10. ABB
    11. Robert Bosch
    12. TVN
    13. Polskie Sieci Elektroenergetyczne
    14. Philips Lightning Poland
    15. OGP Gaz-System
    16. GlaxoSmithKline Pharmaceuticals
    17. Tauron Polska Energia
    18. Kompania Piwowarska
    19. Alstom Power
    20. PKN Orlen

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
Kolejne rekordy na rynku magazynowym
Pakiet mobilności – jeszcze nie wszystko stracone
Opłacalność usług transportowych – cena nadal rządzi branżą TSL?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
UPS inwestuje w autonomiczne ciężarówki
Co drugi kandydat rozważający ofertę pracy ocenia biuro oraz jego lokalizację
Frigo Logistics rozpoczął w Radomsku kompleksową obsługę sieci Carrefour
Bohaterowie dróg poszukiwani - rusza kampania #HEROTRUCKER
XBS Logistics wynajął już drugi magazyn w parku P3 Błonie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC