Dodaj ogłoszenie o pracy


Specjaliści nie mają problemu ze znalezieniem ofert pracy

Coroczny raport, przygotowany na podstawie analizy ogłoszeń o pracę zamieszczanych w największym polskim portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl - pozwala z coraz większym optymizmem patrzeć na rynek pracy. Już drugi rok z rzędu możemy obserwować systematyczny wzrost liczby ogłoszeń utrzymujący się na zbliżonym do 8 proc. poziomie. Rok 2014 był rekordowy pod kątem liczby ofert pracy opublikowanych na Pracuj.pl ponad 386 tys. ofert pracy. Pracodawcy wykazali optymizm, który zaowocował zwiększeniem liczby ogłoszeń o pracę o prawie 17 proc. w stosunku do 2012 roku oraz prawie 8 proc. wzrostem w stosunku do 2013 roku (358 tys. ofert) – wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2014”.
Gdzie najłatwiej znaleźć pracę ?
Mocno trzyma się transport i logistyka –  podobnie, jak w poprzednim roku zaobserwowano wzrost liczby ofert pracy w 2014 r. o 22,5 proc. w porównaniu do 2013 r. Od lat niezmiennie liderem pozostaje handel i sprzedaż – w 2014 r. zaoferowano 84 331 miejsc pracy, co stanowiło 22 proc. ogółu ofert dając 1,5 proc. wzrost rok do roku. Na kolejnych miejscach uplasowały się: bankowość, finanse i ubezpieczenia (wzrost liczby ofert pracy o 8,4 proc.), telekomunikacja i zaawansowane technologie (spadek o 11 proc.), przemysł ciężki (wzrost o 6,2 proc.) oraz budownictwo i nieruchomości (wzrost liczby ofert pracy o 13,4 proc.). Kolejną branżą, która złapała oddech po kilkuletniej zapaści, jest turystyka, hotelarstwo i gastronomia; tutaj odnotowano niemal 30 proc. wzrost ogłoszeń o pracę (wzrost o dokładnie 29,4 proc.). Może oznaczać to, że Polaków nie tylko stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale i na wydawanie pieniędzy na przyjemności – co jest jednym z symptomów świadczących o jakości gospodarki.
Praca dla handlowca nadal w cenie
Z raportu Pracuj.pl wynika, że w 2014 r. najwięcej ofert pracy było dla handlowców (155 458 ogłoszeń o pracę), pracowników do spraw obsługi klienta (74 568 ofert) oraz specjalistów do spraw finansów (64 718 ofert) i IT (55 973 ofert). Wśród ogłoszeń dla finansistów szczególnie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników bankowości, zarówno odpowiedzialnych za bankowość detaliczną, jak i korporacyjną. Największy wzrost zapotrzebowania odnotowano dla pracowników związanych z turystyką, liczba ofert pracy dla tych specjalistów wzrosła o 35,6 proc. Także pracownicy produkcji (17 proc. więcej ogłoszeń niż przed rokiem) oraz logistycy (wzrost liczby ofert pracy o 12 proc.) nie mieli w 2014 r. powodów do narzekań. Zaobserwować można także wciąż rosnącą liczbę ofert dla specjalistów z obszaru HR oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Co prawda w 2014 nie pobito rekordu z 2013 (wzrost o 43 proc.), jednak wzrost liczby ofert pracy na poziomie 23,9 proc. to sygnał utrzymującego się pozytywnego trendu. Trwające rekrutacje, powiększająca się liczba zatrudnionych to czynniki mające wpływ na zapotrzebowanie rynku na specjalistów ds. HR. Odnotowano również kilkunastoprocentowy wzrost liczby ofert pracy z branży budownictwo i nieruchomości. Najczęściej w tej branży poszukiwani są handlowcy i budowlańcy, jednak zapotrzebowanie na tych specjalistów utrzymuje się na podobnym poziomie co w 2013 roku. Wzrósł za to popyt na inżynierów (wzrost liczby ofert pracy o 7,3 proc.).
Gdzie najłatwiej o pracę?
W 2014 r. województwo mazowieckie okazało się zdecydowanym liderem, zarówno pod względem liczby ofert, stanowiących jedną piątą wszystkich ogłoszeń o pracę (83 545 ofert), jak i dynamiki wzrostu (o 22,6 proc. więcej ofert niż przed rokiem). Przy czym warto dodać, że 7 proc. ofert z woj. mazowieckiego pochodziła z Warszawy. Tuż za liderem plasują się województwa: wielkopolskie (wzrost liczby ofert pracy o 15,5 proc.), dolnośląskie (wzrost o 12,8 proc.) oraz małopolskie (wzrost o 10,2 proc.). Jedną z przyczyn tak dużych wzrostów może być fakt, że lokalizacje te są chętnie wybierane na centra usług wspólnych. Przybyło także ofert zagranicznych, o 15,9 proc.
Najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowały firmy zatrudniające powyżej 250 osób, jednak najdynamiczniejszy wzrost widać w sektorze firm najmniejszych, zatrudniających do 10 osób. Te przedsiębiorstwa złożyły w 2014 roku 68 029 ofert pracy, o 17,3 proc. więcej niż w 2013. Może to oznaczać, że utrzymuje się pozytywna tendencja na rynku pozwalająca mikroprzedsiębiorcom na rozwój i idące za tym zwiększanie zatrudnienia.
(źr. Raport Pracuj.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.