Dodaj ogłoszenie o pracy


Jaki był rynek pracy w II kwartale 2014?

Jak wynika z kwartalnego raportu Pracuj.pl, Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2014 sytuacja na rynku pracy w II kwartale tego roku była zadecydowanie lepsza niż przed rokiem. Pracodawcy opublikowali w tym serwisie blisko 98 tys. ofert pracy, czyli o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013. Zwiększyła się liczba ofert pracy w budownictwie, a także dla pracowników marketingu.

Prawie 98 tys. ofert pracy opublikowano w serwisie pracuj.pl w I kwartale 2014 roku. Na znalezienie pracy największe szanse mieli specjaliści, czyli osoby z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym, do nich skierowane było aż 71 proc. ofert. Warto jednak zauważyć, że o 30 proc. względem ubiegłego roku wzrosło zapotrzebowanie na pracowników na stanowiska asystenckie. Może to świadczyć o tym, że polepszyły się warunki prowadzenia biznesu dla pracodawców, dlatego odważniej inwestują również w pracowników bez doświadczenia. Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników, ale - co godne podkreślenia - o 1/5, w porównaniu do II kwartału 2013, wzrósł popyt na pracowników w firmach małych, zatrudniających do 10 osób.

Jakie branże szukają pracowników
Największy popyt na pracowników odnotowano w branży handel i sprzedaż - co piąta oferta pracy pochodziła z tego sektora. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia (16 proc. wszystkich ofert) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (9 proc. wszystkich ofert), choć w przypadku tego ostatniego sektora odnotowano znaczący spadek zapotrzebowania – liczba ogłoszeń spadła w ciągu roku o 18 proc. Również odnotowano wzrost popytu na pracowników w branży logistycznej. W porównaniu do I kwartału 2014 wzrost był na poziomie 18 proc. Widać też zdecydowaną poprawę w branży budowlanej. Względem analogicznego okresu w 2013 roku, pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl o 22 proc. więcej ofert. W II kwartale tego roku było więcej ofert dla budowlańców (o 13 proc.).

Kogo szukają pracodawcy
Najczęściej poszukiwanymi specjalistami pozostają handlowcy i specjaliści od sprzedaży – w II kwartale 2014 roku co czwarta ofert skierowana była właśnie do nich. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy obsługi klienta, dla których tym razem było jednak nieco mniej propozycji niż w I kwartale, bo 18,5 tys. (spadek o 7 proc.), a na trzecim pracownicy działów finansowych. Dla nich było ponad 17 tys. ofert, czyli o 5 proc. więcej niż w I kwartale tego roku i aż o 1/5 więcej niż przed rokiem.  Największy przyrost liczby ofert rok do roku odnotowano jednak w przypadku specjalistów ds. HR i nieruchomości - odpowiednio o 28 proc. i 25 proc więcej. Specjalistów ds. HR najczęściej szukały firmy z sektora finansowego oraz handlowego. Lepsze wieści napłynęły też dla specjalistów od marketingu. Choć w samej branży przyrost ofert był ledwie odczuwalny, to ci specjaliści poszukiwani byli przez inne sektory, przede wszystkim: handlowy, FMCG oraz telekomunikacyjny. W sumie ofert dla tych osób było o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Największy przyrost w tej specjalizacji odnotowano w przypadku specjalistów ds. PR, propozycji dla nich było więcej aż o 40 proc. więcej.

Gdzie można znaleźć pracę
Najwięcej ofert, bo ponad 1/5, pochodziło z Mazowsza, a w zasadzie z Warszawy, bo blisko ¾ propozycji pracy z tego województwa to ogłoszenia ze stolicy. Drugie w kolejności było województwo dolnośląskie, a trzecie wielkopolskie, choć nadal w tych dwóch regionach było w sumie mniej ofert pracy niż w woj. mazowieckim. Na Mazowszu odnotowano też największy roczny przyrost liczby ofert pracy (o prawie 26 proc.), choć znaczącymi wzrostami mogą się również pochwalić województwa: wielkopolskie (wzrost o 19 proc.), dolnośląskie (o 12 proc.) i małopolskie o (11 proc.). Niestety rynek pracy nadal pozostaje spolaryzowany – z jednej strony mamy Warszawę z największym rynkiem pracy w Polsce, z drugiej województwa, gdzie ofert jest bardzo mało. Nic też nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała się szybko poprawić, bo w województwach, w których jest najmniej ofert pracy, co kwartał ich jeszcze ubywa. W województwie podlaskim odnotowano na przykład spadek liczby ogłoszeń o 11 proc., a w regionie świętokrzyskim o 12 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku.

O raporcie „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2014 roku”: został przygotowany na podstawie analizy 97 698 tys. ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii. Od I kwartału 2011 analizie poddawane są oferty pracy z działów: administracja biurowa oraz szkolenia/edukacja. Nie są natomiast prezentowane dane dla działów prawnych i działów tłumaczeń.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.