Konto pracodawcy


Polacy bardziej mobilni – częściej zmieniają pracę

Polacy zdecydowanie częściej zmieniali miejsce zatrudnienia w pierwszym kwartale tego roku. Dla 80 proc. badanych powodem tych zmian było przede wszystkim poszukiwanie lepszych warunków pracy i osobiste potrzeby zmiany, a nie – jak było w ubiegłym roku - przymus wynikający z utraty poprzedniego pracodawcy. Znacząco rośnie też przekonanie o dostępności ofert zatrudnienia – tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad.

Pierwsze miesiące tego roku przyniosły znaczące przyspieszenie rotacji pracowników na polskim rynku pracy. Wyniki najnowszego badania Instytutu Badawczego Randstad wskazują, że w tym okresie zmiana pracodawcy dotyczyła aż 24 proc. polskich respondentów. W krajach europejskich, gdzie średnia wyniosła 18 proc., jedynie w Wielkiej Brytanii dynamika zmian była większa niż w naszym kraju. Na przestrzeni piętnastu edycji badania tak wysoki poziom zmian pracodawców miał miejsce dotąd jedynie dwukrotnie.    
 - Początek roku to zwykle okres zwiększonego ruchu na rynku pracy, co łączy się z faktem uruchamiania przez firmy nowych budżetów i podejmowaniem decyzji o zmianach wynagrodzeń czy liczby etatów. Jednak obecne zwiększenie tempa rotacji na rynku było wyjątkowo wysokie i wiążemy je z generalną poprawą sytuacji na rynku i ośmieleniem pracowników do zmiany pracy - komentuje Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad.
Ponad 50 proc. osób rotujących na rynku pracy to osoby młode. W tym okresie zmienił pracę co trzeci respondent z grupy wiekowej od 18 do 25 lat (36 proc.). Częściej zmiana dotyczyła kobiet niż mężczyzn.
- Najczęściej pracę zmieniają najmłodsi, czyli najmniej doświadczeni pracownicy – jest to stała tendencja obserwowana w badaniu. Takie osoby często dopiero szukają swojego miejsca na rynku pracy i jeśli zdobyte zatrudnienie ich nie satysfakcjonuje, a płaca nie wynagradza braku tej satysfakcji, to szukają nowego miejsca. Niekiedy też sami pracodawcy rezygnują z ich usług – tłumaczy Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.   

Zmieniamy pracę, bo szukamy lepszych warunków zatrudnienia
Dla 49 proc. respondentów decydujących się na zmianę pracy głównym powodem było polepszenie swoich warunków zatrudnienia. W stosunku do poprzedniego badania, jest to wzrost znaczenia tego czynnika o 12 punktów procentowych. Jest to też najwyższy zanotowany poziom wskazania polepszenia warunków materialnych jako powodu zmiany pracy w blisko czteroletniej historii badania w naszym kraju. Najczęściej była to przyczyna podawana przez osoby w wieku od 25 do 34 lat (77 proc.) oraz starsze, w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat (61 proc.). W dalszej kolejności najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy było osobiste pragnienie zmiany (wzrost z 26 proc. do 30 proc.) oraz niezadowolenie z obecnego pracodawcy (spadek z 30 proc. do 26 proc. po 4 kwartałach stałego wzrostu niezadowolenia).
Co ważne, zdecydowanie maleje na znaczeniu wpływ zmian strukturalnych w firmach – obecnie tylko 17 proc. badanych przyznało, że to właśnie utrata poprzedniego pracodawcy zmusiła ich do zmiany miejsca pracy. Tymczasem jeszcze przed rokiem, deklaracja ta dotyczyła blisko co trzeciego respondenta badania (31 proc., 1Q2013).

Ograniczamy obawy
W porównaniu do poprzedniego badania, aktualny poziom obaw Polaków o możliwość utraty pracy w kolejnych miesiącach nieznacznie wzrósł (31 proc. vs. 27 proc. w XII/13). Jednak w porównaniu z analogicznym kwartałem w roku 2013, obecny wynik oznacza spadek o 6 punktów procentowych. Również na tle krajów europejskich, mimo nieznacznie podwyższonego w tym kwartale poczucia ryzyka, jesteśmy dużo pogodniej nastawieni niż obywatele krajów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji gospodarczej, takich jak Grecja czy Hiszpania, gdzie ponad 40 proc. i więcej obawia się utraty pracy. Jednocześnie, w ostatnim kwartale widoczny jest wyraźny wzrost optymizmu Polaków w kwestii możliwości znalezienia nowej pracy. Aż 75 proc. badanych jest przekonana, że w razie konieczności, znajdzie nowe źródło utrzymania w okresie najdalej 6 miesięcy. Na tle krajów UE, w których średnia wynosi 61 proc., Polacy – zwłaszcza mężczyźni i osoby młode z kilkuletnim doświadczeniem w pracy - cechują się dużym entuzjazmem.

Zmiana pracy, ale nie za wszelką cenę
Znaczącemu zrywowi rotacji na początku roku, nie towarzyszy podobnie duży wzrost otwartości na zmianę miejsca pracy w przyszłości. W stosunku do poprzedniego kwartału indeks mobilności podniósł się tylko nieznacznie do poziomu 104 punktów (wzrost ze 101 w 4Q2013). Na tle 16 badanych krajów europejskich, gdzie średnia wielkość indeksu mobilności wyniosła 99 punktów, Polacy pozostają jednym z najbardziej otwartych na zmianę miejsca pracy narodem.
Jednak długookresowa analiza skłonności do zmiany pracodawcy w naszym kraju pokazuje stopniowe uspokajanie dynamiki indeksu mobilności. Wskaźnik ten co prawda przed rokiem był tylko niewiele wyższy (105 punktów), jednak w tym samym okresie roku 2012 wynosił 109 punktów, a w 2011 roku aż 117 punktów. Równolegle do wystudzania chęci zmiany pracy rośnie satysfakcja badanych Polaków z aktualnego pracodawcy. Grupa osób zadowolonych i bardzo zadowolonych z wykonywanej pracy jest obecnie najwyższa od dwóch lat (73 proc.), co plasuje Polskę powyżej średniej pozostałych krajów UE.
- Obecna edycja badania Randstad pokazuje jedną z ważniejszych cech pracowników w Polsce – relatywnie wysoką ostrożność. Gdy sytuacja na rynku zaczyna się poprawiać, co sygnalizuje subiektywne poczucie większej szansy znalezienia pracy, gotowość do tej zmiany specjalnie się nie zmienia, tak jakby pracownicy liczyli na to, że u obecnego pracodawcy sytuacja wkrótce miała się poprawić. Albo po prostu czekali na pojawienie się lepszych ofert na rynku pracy, co powinno nastąpić, jeśli wrócą czasy bardzo dobrej koniunktury gospodarczej. Pracodawcy powinni mieć tego świadomość – już niebawem rezygnacja z podwyżek płac może oznaczać rezygnację z najlepszych pracowników. – podsumowuje Łukasz Komuda.

O Badaniu: “Monitor Rynku Pracy” jest kwartalnym sondażem realizowanym w 33 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce na początku 2010 roku. Sondaż jest przeprowadzany poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Bieżąca, 15 edycja badania, została zrealizowana w okresie od 13 do 30 lutego 2014r.

(źr. opr. AG za inf. Randstad)

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile na pakiecie mobilności straci Polska?
Nadal rządzą diesle - transport drogowy w Europie musi się zmienić
Polski rynek inwestycyjny w świetnej kondycji
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Dzień Maszynisty - Koleje Mazowieckie wyszkoliły prawie 500 maszynistów
PCC ogłasza nowe połączenie kolejowe na trasie Azja - Europa
Dachser otworzył oddział w Rzeszowie
W M3 wdrożono chmurowe zarządzanie transportem - osiągnięto 35 proc. oszczędnoś ...
InPost Mansalu 2019 – do zdobycia dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku, czy ...
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC