Konto pracodawcy


Czy warto wrócić do tej samej firmy, z której odeszliśmy?

Decyzje o zmianie pracodawcy są podejmowane pod wpływem różnych czynników. Jedni decydują impulsywnie, pod wpływem chwilowego bodźca, inni z kolei dokonują długiej i dokładnej analizy. Dalsza ścieżka kariery po zmianie pracodawcy może być szeroka i prosta jak również zawiła i kręta. Bez względu na jej kształt w życiu każdego pracownika może pojawić się taki moment, gdy zaczyna się zastanawiać czy dobrze zrobił decydując się na zmianę firmy i czy nie warto wrócić?

Współczesny rynek pracy podlega dynamicznym zmianom. Globalizacja, napływ nowych technologii, coraz większe aspiracje zawodowe społeczeństwa czy ciągły rozwój sektora usług to determinanty go określające. Jedną z konsekwencji tych zjawisk są częstsze zmiany miejsc zatrudnienia. Pracownicy w obecnych czasach migrują pomiędzy poszczególnymi miejscami pracy dużo częściej niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Dzieje się tak za sprawą napływu nowych inwestycji, ale również  zmiany mentalności samych pracowników, zwłaszcza tych z młodego pokolenia. Częstsze jest też prawdopodobieństwo chęci powrotu do firmy, którą opuściliśmy. Sytuacje takie mogą mieć miejsce gdy pracownik sam zauważa, iż nowa praca nie spotkała się z jego oczekiwaniami lub też, rzadziej, kiedy otrzymuje ofertę powrotu do poprzedniej firmy. Bez względu na powód, zawsze pojawi się pytanie czy warto ponownie "wchodzić do tej samej rzeki".

Warto, ale...
– Na dzisiejszym rynku firmy podlegają bardzo dynamicznemu rozwojowi, ciągłej zmianie procesów i strategii zarządzania. Bez względu na branżę, w której pracujemy, pewnym jest że okoliczności naszej pracy będą ulegały zmianie – komentuje Przemysław Sienkiewicz, Kierownik regionalnego biura agencji zatrudnienia Manpower. – Dotyczy to również osób powracających do poprzednich pracodawców. Zawsze będzie to dla nich w jakimś stopniu nowe środowisko pracy. Decydując się na taki krok, możemy liczyć na nowe perspektywy, nowe standardy pracy oraz większe poczucie stabilności. Z kolei z perspektywy pracodawcy doświadczenie i wiedza, które pracownik zdobył w międzyczasie w innej firmie, stanowić będą cenne wartości dla firmy. Powracający pracownik może wnieść też nowe spojrzenie na wewnętrzne procesy, a przez to przyczynić się do ich udoskonalenia. Korzyścią pracodawcy będzie również fakt, iż powracający pracownik nie będzie wymagał ponownie pełnego cyklu szkoleń i inwestycji, co oznacza z kolei oszczędności  finansowe, przy jednoczesnej lepszej efektywności pracy – dodaje Przemysław Sienkiewicz.

W momencie podjęcia decyzji o powrocie do byłego pracodawcy warto mieć pewność, że nie ma on powodów, dla których miałby uniknąć przyjęcia takiej oferty. Trzeba pamiętać, że zanim pracodawca zdecyduje o ponownym zaproszeniu nas do współpracy, dokładnie prześledzi historię wcześniejszego zatrudnienia. Rozstając się z miejsce zatrudnienia zawsze zatem należy pożegnać je z klasą, co pomoże nam zostawić za sobą dobre wrażenie i uchyloną furtkę, w razie chęci powrotu. W praktyce wiąże się to z dokończeniem bieżących projektów, wywiązaniem się z powierzonych zadań, utrzymanie do końca dobrego tempa pracy, a także nie wyrażanie negatywnych opinii. Najlepiej tak świadczyć pracę do jej ostatniego dnia, by to ze strony pracodawcy padły ostatnie słowa „pamiętaj, że zawsze będziesz mógł wrócić”.

– Podczas spotkań z kandydatami zawsze dokładnie analizujemy przebieg zatrudnienia, bez względu na to, czy jest to rekrutacja stała, czyli bezpośrednie zatrudnienie u naszego klienta, czy też praca tymczasowa. Zdarza się, że aplikant w historii zatrudnienia posiada kilka zapisów o pracy u tego samego pracodawcy. Wtedy rekruter zawsze dokładnie weryfikuje takie doświadczenie oraz jego przebieg. Zawsze ustalamy nie tylko dokładne przyczyny rozstania, ale również motywacje jakimi kierował się aplikant. Często też prosimy kandydata o porównanie tych doświadczeń z jego perspektywy. To dobry sposób, by sprawdzić czego nauczył się w poszczególnych miejscach pracy oraz bliżej poznać go jako osobę. Wiąże się z tym również sprawdzenie referencji u pracodawcy celem weryfikacji podanych informacji przez kandydata. Warto zatem przed rozmową rekrutacyjna dobrze przygotować się do tych pytań i podawać tylko prawdziwe informacje, bo niestety odstępstwo od faktycznych wydarzeń jest łatwe do wyłapania, a kłamstwo bezpowrotnie dyskwalifikuje kandydata – komentuje Przemysław Sienkiewicz.

Inaczej jest przy pracy tymczasowej
Nieco inną perspektywą i analizą tematu jest powrót do tego samego pracodawcy w kontekście pracy tymczasowej. Agencje zatrudnienia mogą rozpatrywać takiego kandydata w dwóch różnych ujęciach tj.  zatrudniając go do tego samego lub kolejnego pracodawcy użytkownika czyli firmy, na której rzecz świadczą pracę pracownicy tymczasowi. W każdym przypadku agencja pozostaje bezpośrednim pracodawcą. Korzyścią pracy tymczasowej jest m.in. możliwość podejmowania zatrudnienia u różnych pracodawców użytkowników, co z kolei pozwala najlepiej dopasować miejsce pracy do swoich oczekiwań. Powszechną praktyką jest zatrudnianie tych samych pracowników w różnych firmach, często na różnych stanowiskach ale i też innych warunkach zatrudnienia. Podobnie, jak w przypadku rekrutacji stałych, tu również przy zatrudnianiu pracowników sprawdzana jest historia ich wcześniejszego zatrudnienia. W przypadku gdy były pracownik aplikuje ponownie do tego samego klienta agencji następują w pierwszej kolejności konsultacje z firmą, dla której wykonywał pracę. Dopiero następnie zostaje podjęta decyzja o ponownym zatrudnieniu.

(źr. za inf. ManpowerGroup)

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
Kolejne rekordy na rynku magazynowym
Pakiet mobilności – jeszcze nie wszystko stracone
Opłacalność usług transportowych – cena nadal rządzi branżą TSL?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
UPS inwestuje w autonomiczne ciężarówki
Co drugi kandydat rozważający ofertę pracy ocenia biuro oraz jego lokalizację
Frigo Logistics rozpoczął w Radomsku kompleksową obsługę sieci Carrefour
Bohaterowie dróg poszukiwani - rusza kampania #HEROTRUCKER
XBS Logistics wynajął już drugi magazyn w parku P3 Błonie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC