Konto pracodawcy


Ochrona danych osobowych to ogromne koszty dla firm

Nieprecyzyjne zapisy w procedowanym aktualnie w parlamencie europejskim rozporządzeniu o ochronie danych osobowych, może stać się w źródłem ogromnych kosztów dla wzrastającego sektora e-commerce - uważają członkowie Izby Gospodarki Elektronicznej.
Wprawdzie nie kwestionują, że dane osobowe są wartością, zarówno w sensie ekonomicznym, jak i społecznym, a co za tym idzie wymagają należytej ochrony, ale przestrzeganie tych wartości nie może to stać się zmorą w e-handlu.
Dlatego Konfederacja Lewiatan oraz Izba Gospodarki Elektronicznej podjęły próbę  sprawdzenia działania zaproponowanych przepisów w praktyce. Rezultaty okazały się niepokojące.
Podstawowym założeniem była ocena wpływu przepisów na funkcjonowanie przedsiębiorcy, który przetwarza dane w niewielkim wymiarze, z tytułu prowadzenia swojej działalności oraz czy ograniczenia w przetwarzaniu danych nie będą utrudniać mu prowadzenia biznesu. Organizacje poddały analizie sprawozdanie biorąc pod uwagę obowiązki jakie musiałby spełnić przedsiębiorca.

Dla uzyskania kompletnego obrazu  wybrane zostały różne profile działalności:  księgarnia internetowa (jako przedstawiciel przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przez Internet), gabinet kosmetyczny (jako przedstawiciel przedsiębiorców działających poza środowiskiem cyfrowym) oraz poseł (jako przedstawiciel administracji prowadzącej działalność niekomercyjną).

Wnioski wskazują na wadliwe założenia w zaproponowanych przepisach. Nakładane obowiązki, w zależności od charakteru i skali przetwarzania danych oraz związanych z tym potencjalnych zagrożeń są niewystarczająco zróżnicowane.  Zgodnie z zapisami w sprawozdaniu nawet administrator, który przetwarza dane w minimalnym zakresie będzie musiał stosować się do rozbudowanej listy obowiązków, które projektowane były z myślą o najbardziej zaawansowanych i ryzykownych procesach przetwarzania.
- Według naszej analizy, łączne koszty realizacji obowiązków dokumentacyjnych wynikających z rozporządzenia, w okresie pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności przez każdego z analizowanych przedsiębiorców należy szacować na kwotę bliską 70.000 złotych netto. A w tej kwocie nie uwzględnione zostały koszty działań niezbędnych do faktycznego zabezpieczenia danych osobowych przed ich utratą czy zniszczeniem. – wyjaśnia Magdalena Piech, ekspert departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan
Szokujący jest fakt, że koszt wdrożenia nowych przepisów, będzie dziewięciokrotnie wyższy niż dotychczas – dla wszystkich – bez względu na to jakie operacje i w jakim wymiarze są prowadzone na danych osobowych.
Po wnikliwej analizie, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, uważamy, że rozporządzenie w obecnej, nierzeczywistej, formie nie powinno zostać przyjęte. Szanujemy fakt, że potrzebna jest większa ochrona danych osobowych, jednak nie może się ona wiązać z nieuzasadnionymi kosztami wynikającymi z nieprecyzyjnych przepisów. Rozporządzenie wymaga dalszych konsultacji, w przeciwnym razie szansa na wykorzystanie potencjału gospodarki internetowej dla powstawania i rozwoju innowacyjnych i konkurencyjnych przedsiębiorstw w Polsce i Unii Europejskiej zostanie utracona. – wskazuje Grzegorz Wójcik, członek zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej.
rak za info IGE

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
Ryzyko cybernetyczne największym zagrożeniem dla firm
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
DHL partnerem logistycznym 25. filmu o Jamesie Bondzie „Nie czas umierać”
PEKAES otworzył 20. Oddział sieci drobnicowej
CEVA Logistics wzmacnia organizację i zapowiada dynamiczny rozwój w 2020 roku
Loconi inwestuje w innowacyjne systemy – tworzy platformy rezerwacyjne i listy prze ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC