Konto pracodawcy


Ochrona danych osobowych to ogromne koszty dla firm

Nieprecyzyjne zapisy w procedowanym aktualnie w parlamencie europejskim rozporządzeniu o ochronie danych osobowych, może stać się w źródłem ogromnych kosztów dla wzrastającego sektora e-commerce - uważają członkowie Izby Gospodarki Elektronicznej.
Wprawdzie nie kwestionują, że dane osobowe są wartością, zarówno w sensie ekonomicznym, jak i społecznym, a co za tym idzie wymagają należytej ochrony, ale przestrzeganie tych wartości nie może to stać się zmorą w e-handlu.
Dlatego Konfederacja Lewiatan oraz Izba Gospodarki Elektronicznej podjęły próbę  sprawdzenia działania zaproponowanych przepisów w praktyce. Rezultaty okazały się niepokojące.
Podstawowym założeniem była ocena wpływu przepisów na funkcjonowanie przedsiębiorcy, który przetwarza dane w niewielkim wymiarze, z tytułu prowadzenia swojej działalności oraz czy ograniczenia w przetwarzaniu danych nie będą utrudniać mu prowadzenia biznesu. Organizacje poddały analizie sprawozdanie biorąc pod uwagę obowiązki jakie musiałby spełnić przedsiębiorca.

Dla uzyskania kompletnego obrazu  wybrane zostały różne profile działalności:  księgarnia internetowa (jako przedstawiciel przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przez Internet), gabinet kosmetyczny (jako przedstawiciel przedsiębiorców działających poza środowiskiem cyfrowym) oraz poseł (jako przedstawiciel administracji prowadzącej działalność niekomercyjną).

Wnioski wskazują na wadliwe założenia w zaproponowanych przepisach. Nakładane obowiązki, w zależności od charakteru i skali przetwarzania danych oraz związanych z tym potencjalnych zagrożeń są niewystarczająco zróżnicowane.  Zgodnie z zapisami w sprawozdaniu nawet administrator, który przetwarza dane w minimalnym zakresie będzie musiał stosować się do rozbudowanej listy obowiązków, które projektowane były z myślą o najbardziej zaawansowanych i ryzykownych procesach przetwarzania.
- Według naszej analizy, łączne koszty realizacji obowiązków dokumentacyjnych wynikających z rozporządzenia, w okresie pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności przez każdego z analizowanych przedsiębiorców należy szacować na kwotę bliską 70.000 złotych netto. A w tej kwocie nie uwzględnione zostały koszty działań niezbędnych do faktycznego zabezpieczenia danych osobowych przed ich utratą czy zniszczeniem. – wyjaśnia Magdalena Piech, ekspert departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan
Szokujący jest fakt, że koszt wdrożenia nowych przepisów, będzie dziewięciokrotnie wyższy niż dotychczas – dla wszystkich – bez względu na to jakie operacje i w jakim wymiarze są prowadzone na danych osobowych.
Po wnikliwej analizie, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, uważamy, że rozporządzenie w obecnej, nierzeczywistej, formie nie powinno zostać przyjęte. Szanujemy fakt, że potrzebna jest większa ochrona danych osobowych, jednak nie może się ona wiązać z nieuzasadnionymi kosztami wynikającymi z nieprecyzyjnych przepisów. Rozporządzenie wymaga dalszych konsultacji, w przeciwnym razie szansa na wykorzystanie potencjału gospodarki internetowej dla powstawania i rozwoju innowacyjnych i konkurencyjnych przedsiębiorstw w Polsce i Unii Europejskiej zostanie utracona. – wskazuje Grzegorz Wójcik, członek zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej.
rak za info IGE

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile na pakiecie mobilności straci Polska?
Nadal rządzą diesle - transport drogowy w Europie musi się zmienić
Polski rynek inwestycyjny w świetnej kondycji
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Dzień Maszynisty - Koleje Mazowieckie wyszkoliły prawie 500 maszynistów
PCC ogłasza nowe połączenie kolejowe na trasie Azja - Europa
Dachser otworzył oddział w Rzeszowie
W M3 wdrożono chmurowe zarządzanie transportem - osiągnięto 35 proc. oszczędnoś ...
InPost Mansalu 2019 – do zdobycia dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku, czy ...
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC