Konto pracodawcy


Nie bójmy się assessment center

Pracodawcy coraz chętniej stosują metodę assessment center w badaniu kompetencji pracowniczych, a to ze względu na jej dużą efektywność. Przygotowanie się do udziału w niej jest tym trudniejsze, że assessment center to nie egzamin, a weryfikacja tego, jakim pracownikiem jesteśmy. Kandydatom  uczestniczącym w niej doradza się otwartość oraz pozytywne nastawienie, zarówno wobec prowadzących oraz uczestników, jak i samych siebie.   
    
Assessment center to metoda stosowana zazwyczaj na dalszych etapach procesu rekrutacyjnego, pozwalająca precyzyjnie sprawdzić, czy osoba ubiegająca się o dane stanowisko posiada predyspozycje, umiejętności oraz kompetencje niezbędne do wykonywania określonej pracy. Bywa, że pracodawcy sięgają po nią również przy rekrutacji wewnętrznej lub też jako narzędzie oceny pracowników, które pomaga w wytyczaniu dalszej ścieżki kariery w firmie oraz określeniu obszarów rozwoju. Wpływa też na efektywność i słuszność podejmowanych decyzji o awansach. Pewnym ograniczeniem assessment center jest to, że metoda ta jest dosyć kosztowna dla korzystających z niej pracodawców i wymaga dodatkowych nakładów czasowych oraz starannych przygotowań. To też jest powodem, dla którego chętniej i częściej sięga się po nią w przypadku rekrutacji na stanowiska wyższe, czy decyzyjne w dużych firmach. Odstępstwem od tej reguły są sytuacje, w których ważne jest kompetencyjne dopasowanie pracownika do jego roli.  
– Assessment center to przede wszystkim bardzo skuteczna metoda badania kompetencji, która ze względu na dużą efektywność jest coraz chętniej stosowana przez pracodawców, – mówi Monika Styczyńska, ekspert agencji zatrudnienia Manpower. – Wielu kandydatów podchodzi do niej sceptycznie, z lekkim lękiem i niepewnością, nie wiedząc jak właściwie powinni się do niej przygotować. I trzeba przyznać, że właściwie nie da się tego do końca zrobić. Bo to nie egzamin, a weryfikacja tego, jakim pracownikiem jesteśmy. Spotkanie takie trwa zatem o wiele dłużej niż zwykła rozmowa rekrutacyjna. Kandydaci maję więc wystarczająco dużo czasu, by pokonać stres, który towarzyszy staraniu się o pracę oraz pokazać swoje prawdziwe ja. I taki jest też dodatkowy cel assessment center – wyjaśnia przedstawiciel Manpower.  

W odróżnieniu od rozmowy kwalifikacyjnej, assessment center nie opiera się na deklaracjach kandydatów, ale na sprawdzeniu wykonywanych przez nich zadań pod względem kwalifikacji, cech osobowych, kompetencji miękkich oraz zachowań kandydata w praktyce. Wykonywane podczas assessment center zadania i ćwiczenia powinny być zbliżone do sytuacji, jakie mogą mieć miejsce w pracy na danym stanowisku, lub też w danej organizacji. Pewnym wyzwaniem dla uczestnika sesji assessment center jest również jej grupowy charakter. Podczas spotkania kandydat spotyka swoich konkurentów do stanowiska, o które się ubiega. Duży nacisk kładziony jest na obiektywizm i wiarygodność otrzymywanych wyników. To jest właśnie powodem, dla którego uczestnicy assessmentu wykonują często zadania pod okiem przy najmniej dwóch osób prowadzących spotkanie, tzw. assessorów, którzy po zakończeniu assesmentu przygotowują ocenę jego uczestników.
– Dla kandydatów udział w assessment center to nie tylko szansa na zdobycie pracy, o którą się ubiegamy, ale też niecodzienna możliwość otwartej konfrontacji z rywalami z rynku, którzy ubiegają się o to samo stanowisko, – podpowiada Monika Styczyńska. – To wreszcie szansa poznania swoich mocnych stron i obszarów, nad których udoskonaleniem powinniśmy pracować. Po zakończonej sesji assessment center warto poprosić o dostęp do opracowanej przez assessora analizy naszej osoby, jeśli nie zostało nam to wcześniej zaproponowane. Przystępując do uczestnictwa w spotkaniu pamiętajmy, by być sobą, wierzyć w swoją wartość i kompetencje, ale też starać się je pokazać. Bądźmy zatem otwarci i pozytywnie nastawieni, zarówno wobec prowadzących i uczestników, jak i siebie samych.
(Opr. za inf. ManpowerGroup)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DHL Express zrealizował już 50 lotów dostarczając szczepionki na COVID-19
Euro 6D ISC-FCM – nowa norma dla pojazdów - czy TSL ma się jej bać?
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
DPD Polska realizuje jedno z największych zamówień na auta elektryczne w Polsce
Dachser zrealizował 100 czarterowych lotów cargo w 2020 roku
CEVA Logistics kontynuuje ekspansję w Afryce i wzmacnia obecność w kolejnych dwóc ...
Fracht FWO zakończył rok 2020 świetnym wynikiem w project cargo i zapowiada dynami ...
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC