Konto pracodawcy


Nie bójmy się assessment center

Pracodawcy coraz chętniej stosują metodę assessment center w badaniu kompetencji pracowniczych, a to ze względu na jej dużą efektywność. Przygotowanie się do udziału w niej jest tym trudniejsze, że assessment center to nie egzamin, a weryfikacja tego, jakim pracownikiem jesteśmy. Kandydatom  uczestniczącym w niej doradza się otwartość oraz pozytywne nastawienie, zarówno wobec prowadzących oraz uczestników, jak i samych siebie.   
    
Assessment center to metoda stosowana zazwyczaj na dalszych etapach procesu rekrutacyjnego, pozwalająca precyzyjnie sprawdzić, czy osoba ubiegająca się o dane stanowisko posiada predyspozycje, umiejętności oraz kompetencje niezbędne do wykonywania określonej pracy. Bywa, że pracodawcy sięgają po nią również przy rekrutacji wewnętrznej lub też jako narzędzie oceny pracowników, które pomaga w wytyczaniu dalszej ścieżki kariery w firmie oraz określeniu obszarów rozwoju. Wpływa też na efektywność i słuszność podejmowanych decyzji o awansach. Pewnym ograniczeniem assessment center jest to, że metoda ta jest dosyć kosztowna dla korzystających z niej pracodawców i wymaga dodatkowych nakładów czasowych oraz starannych przygotowań. To też jest powodem, dla którego chętniej i częściej sięga się po nią w przypadku rekrutacji na stanowiska wyższe, czy decyzyjne w dużych firmach. Odstępstwem od tej reguły są sytuacje, w których ważne jest kompetencyjne dopasowanie pracownika do jego roli.  
– Assessment center to przede wszystkim bardzo skuteczna metoda badania kompetencji, która ze względu na dużą efektywność jest coraz chętniej stosowana przez pracodawców, – mówi Monika Styczyńska, ekspert agencji zatrudnienia Manpower. – Wielu kandydatów podchodzi do niej sceptycznie, z lekkim lękiem i niepewnością, nie wiedząc jak właściwie powinni się do niej przygotować. I trzeba przyznać, że właściwie nie da się tego do końca zrobić. Bo to nie egzamin, a weryfikacja tego, jakim pracownikiem jesteśmy. Spotkanie takie trwa zatem o wiele dłużej niż zwykła rozmowa rekrutacyjna. Kandydaci maję więc wystarczająco dużo czasu, by pokonać stres, który towarzyszy staraniu się o pracę oraz pokazać swoje prawdziwe ja. I taki jest też dodatkowy cel assessment center – wyjaśnia przedstawiciel Manpower.  

W odróżnieniu od rozmowy kwalifikacyjnej, assessment center nie opiera się na deklaracjach kandydatów, ale na sprawdzeniu wykonywanych przez nich zadań pod względem kwalifikacji, cech osobowych, kompetencji miękkich oraz zachowań kandydata w praktyce. Wykonywane podczas assessment center zadania i ćwiczenia powinny być zbliżone do sytuacji, jakie mogą mieć miejsce w pracy na danym stanowisku, lub też w danej organizacji. Pewnym wyzwaniem dla uczestnika sesji assessment center jest również jej grupowy charakter. Podczas spotkania kandydat spotyka swoich konkurentów do stanowiska, o które się ubiega. Duży nacisk kładziony jest na obiektywizm i wiarygodność otrzymywanych wyników. To jest właśnie powodem, dla którego uczestnicy assessmentu wykonują często zadania pod okiem przy najmniej dwóch osób prowadzących spotkanie, tzw. assessorów, którzy po zakończeniu assesmentu przygotowują ocenę jego uczestników.
– Dla kandydatów udział w assessment center to nie tylko szansa na zdobycie pracy, o którą się ubiegamy, ale też niecodzienna możliwość otwartej konfrontacji z rywalami z rynku, którzy ubiegają się o to samo stanowisko, – podpowiada Monika Styczyńska. – To wreszcie szansa poznania swoich mocnych stron i obszarów, nad których udoskonaleniem powinniśmy pracować. Po zakończonej sesji assessment center warto poprosić o dostęp do opracowanej przez assessora analizy naszej osoby, jeśli nie zostało nam to wcześniej zaproponowane. Przystępując do uczestnictwa w spotkaniu pamiętajmy, by być sobą, wierzyć w swoją wartość i kompetencje, ale też starać się je pokazać. Bądźmy zatem otwarci i pozytywnie nastawieni, zarówno wobec prowadzących i uczestników, jak i siebie samych.
(Opr. za inf. ManpowerGroup)

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
10 wskazówek GEFCO - jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Leasing samochodów 2019 - jak zmiany w prawie wpłynęły na rynek
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
Just-in-time w dużym rozmiarze - dedykowany transport lotniczy do elektrowni w Austr ...
Hillebrand przejmuje kolejne spółki
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC