Konto pracodawcy


2013 - czarny rok na europejskim rynku pracy


Kończący się rok 2013 przejdzie do historii jako jeden z najgorszych na unijnym rynku pracy - pisze o tym portal Deutsche Welle. Twierdzą tak zgodnym chórem politycy i eksperci ekonomiczni. W 17 krajach strefy euro stopa bezrobocia w roku 2013 była najwyższa w jej dotychczasowej historii i przekroczyła 12 procent. Najbardziej ucierpiały Portugalia, Hiszpania, Włochy i Grecja. W Grecji bezrobocie wynosi prawie 27 procent, a wśród młodzieży około 60 procent.

Ale zdaniem ekspertów także w nadchodzącym 2014 r. mimo, że  strefa euro powinna wyjść z recesji i wstąpić na ścieżkę wzrostu, nie odbije się to w pozytywny sposób na sytuacji na rynku pracy. Liczba bezrobotnych w UE utrzyma się na poziomie roku 2013. Nie spełniły pokładanych w nich nadziei szczyty i konferencje unijne, mające ograniczyć bezrobocie, zwłaszcza wśród przedstawicieli młodego pokolenia do 25 roku życia. Z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w Europie drastycznie wzrosło ryzyko popadnięcia w ubóstwo. W tej chwili bieda zagraża 125 milionom ludzi, to znaczy: co czwartemu obywatelowi UE. Zagrożone są długofalowe cele strategii "Europa 2020", twierdzą analitycy Eurostatu.

Na poprawę sytuacji młodzieży unijni politycy przeznaczyli w latach 2014-2020 co najmniej 8 mld euro. Pierwsze 6 mld euro trafi do 13 krajów UE z regionami, w których bezrobocie wśród młodzieży przekracza 25 procent. Rada UE ds. Zatrudnienia uchwaliła ponadto tzw. Gwarancje dla młodzieży, obejmujące młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat i mające im zapewnić oferty zatrudnienia, dokształcania się lub przekwalifikowania, albo stażu przez cztery miesiące po ukończeniu nauki lub utracie pracy. Krytycy tego projektu zwracają uwagę na to, że oferta pracy nie oznacza bynajmniej przyjęcia kogoś do pracy na stałe.
Równie mgliście i mało konkretnie wygląda projekt usprawnienia współpracy urzędów zatrudnienia w 28 krajach członkowskich UE. Nie można wykluczyć, że w pojedynczych przypadkach ktoś szybciej w ten sposób znajdzie pracę, ale jedynym widocznym rezultatem tego pomysłu okaże się pewnie wzrost zatrudnienia w urzędach zatrudnienia, czyli kolejne zwiększenie tak nielubianej, unijnej biurokracji.

To nie politycy tworzą miejsc pracy
Zdaniem fińskiego ministra ds. europejskich i handlu zagranicznego Alexandra Stubba -wszystkie inicjatywy tego typu to półśrodki, mające głównie na celu poprawienie samopoczucia europolityków. Stubb stawia na niemiecką lokomotywę gospodarczą w EU, której trzeba dać zielone światło w postaci ustawodawstwa, ułatwiającego prowadzenie działalności gospodarczej i obniżenie podatków. Najlepiej jest, jeśli nie przeszkadzają tym, którzy otwierają nowe firmy, lub chcą zwiększyć zatrudnienie w już istniejących. Tego samego zdania jest włoski ekspert od rynku pracy Massimiliano Mascherini, zatrudniony obecnie w jednym z instytutów naukowych w Irlandii. - Unijne problemy na rynku pracy mają charakter strukturalny i wymagają daleko idących zmian w krajach, które, tak jak Włochy, oglądają się na UE, zamiast zaprowadzić wreszcie porządek na własnym podwórko, mówi. Unia musi się jak najszybciej pożegnać ze strukturami z poprzedniej epoki i otworzyć się na nowe wyzwania. Europejski rynek pracy nie może istnieć tylko na papierze, musi być dostępny dla każdego chętnego, bez sztucznych barier i biurokratycznych korowodów. Tylko w ten sposób może się na nim coś zmienić na lepsze, ale to nie nastąpi już w 2014 roku.
źródlo: Deutsche Welle

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ryzyko cybernetyczne największym zagrożeniem dla firm
Ile Polska zarobi na rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku?
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
P3 wzmacnia zespół w Polsce
Grupa Raben podsumowała działalność za rok 2019
Rada nadzorcza OT Logistics powołała nowego prezesa zarządu
Agility inwestuje w e-commerce
InPost buduje 11 sortownię w Polsce
GEFCO z certyfikatem GDP dla transportu drogowego
DPD Polska partnerem logistycznym Federacji Polskich Banków Żywności
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC