Dodaj ogłoszenie o pracy


Najbardziej optymistyczna prognoza zatrudnienia - w logistyce i transporcie +20 proc.

Jak wskazuje najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2014 r. – możemy liczyć na duży optymizm pracodawców w Polsce i najwyższą od dwóch lat prognozę netto zatrudnienia +9 proc., która jest najwyższym wynikiem wśród państw Unii Europejskiej. Najlepsza koniunktura jest przewidywana dla branż Transport/ Logistyka/ Komunikacja, Produkcja przemysłowa, Restauracje/ Hotele, a także Handel detaliczny i hurtowy.

Jak wynika z opublikowanego właśnie kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia ManpowerGroup, pracodawcy w Polsce są wyraźnie optymistyczni co do planów zatrudnienia w I kwartale 2014 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9 proc.. To trzeci z rzędu dodatni wynik uzyskany dla naszego kraju i jednocześnie najwyższa prognoza od IV kwartału 2011 r.       Spośród 756 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 13 proc. firm, 9 proc. zamierza redukować etaty, a 72 proc. nie planuje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +4 proc.    - Oznaki stopniowego ożywienia rynku pracy obserwujemy w badaniu ManpowerGroup już od kilku kwartałów, jednak takiego wzrostu optymizmu wśród przedsiębiorców w Polsce, jaki obserwujemy obecnie, nie było od ponad dwóch lat, - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. - Pracodawcy, korzystając  ze sprzyjającej koniunktury, coraz chętniej tworzą nowe miejsca pracy. Jednocześnie nauczeni doświadczeniem, że rynek pracy nieustannie się zmienia, coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia a także outsourcing procesów i funkcji. Te coraz bardziej doceniane przez firmy w Polsce rozwiązania zwiększają efektywność przedsiębiorstw, co w dobie niezwykle konkurencyjnej gospodarki jest bardzo istotne. Spodziewamy się, że optymizm pracodawców będzie w najbliższym roku stopniowo rósł, - dodaje Iwona Janas.

W I kwartale 2014 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorze Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+20 proc.) oraz Produkcja przemysłowa (+14 proc.). Kolejne branże, które uzyskały wysoką prognozę netto zatrudnienia to Restauracje/ Hotele (+12 proc.) oraz Handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.). Dodatnie wyniki odnotowano również dla sektorów Budownictwo (+7 proc.), Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (+5 proc. dla obu), a także Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (+2 proc.). Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-9 proc.) oraz Instytucje sektora publicznego (-2 proc.). 

W ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest większy w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost prognozy odnotowano dla sektorów Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, o 11 punktów procentowych, a także dla Transport/ Logistyka/ Komunikacja, o 10 punktów procentowych. Zauważalnej poprawie uległy również prognozy w sektorach Restauracje/ Hotele, Produkcja przemysłowa oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (odpowiednio o 7, 6 i 5 punktów procentowych). Pogorszenie prognozy zatrudnienia odnotowano w trzech sektorach. Największy spadek uzyskano w branżach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, o 15 punktów procentowych, a także Budownictwo, o 7 punktów procentowych. W zestawieniu rok do roku  prognozy są wyższe w ośmiu z 10 badanych branżach. Dynamiczny wzrost odnotowała Produkcja przemysłowa, o 18 punktów procentowych, a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja oraz Budownictwo, odpowiednio o 16 i 13 punktów procentowych. Znacznej poprawie uległa również prognoza dla sektora Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, o 11 punktów procentowych, a także dla sektora Restauracje/ Hotele, o 10 punktów procentowych. Pogorszenie prognozy nastąpiło w dwóch sektorach: Instytucje sektora publicznego oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, odpowiednio o 6 i 5 punktów procentowych.   We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia w I kwartale 2014 r. jest dodatnia. Najlepsze nastroje wśród pracodawców widać w regionie Południowo-Zachodnim, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +12 proc.. Wysoki wynik odnotowano również w regionach Południowym i Północnym, w których uzyskano prognozę netto zatrudnienia +9 proc. (dla obu). W regionach Centralnym, Północno-Zachodnim oraz Wschodnim prognoza netto zatrudnienia wynosi +7 proc. (dla każdego).   W porównaniu z IV kwartałem 2013 r. prognoza zatrudnienia wzrosła w pięciu z sześciu badanych regionach. Najwyższy wzrost prognozy odnotowano w regionach Południowo-Zachodnim oraz Północno-Zachodnim, odpowiednio o 9 i o 6 punktów procentowych. W regionach Południowym i Północnym  prognoza wzrasta o 4 punkty procentowe (dla obu). W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców odnotowano we wszystkich sześciu badanych regionach. Najbardziej dynamicznie wzrosła prognoza w regionie Południowym, o 17 punktów procentowych. Znaczna poprawa, o 11 punktów procentowych, odnotowana została w regionach Północnym oraz Północno-Zachodnim. Prognoza zwiększyła się, odpowiednio o 9 i o 7 punktów procentowych, w regionach Południowo-Zachodnim oraz Centralnym.  

O badaniu - w zestawieniu globalnym badania ManpowerGroup, w którym wzięło udział ponad 65 tys. pracodawców, wyniki pokazują, że większość pracodawców przewiduje, w mniejszym lub większym stopniu, zwiększenie zatrudnienia w I kwartale 2014 r. Dodatnie prognozy netto zatrudnienia uzyskano w 34 z 42 badanych krajach i terytoriach. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 21, a osłabieniu w 15 krajach. Analiza rok do roku pokazuje wzrost prognoz lub ich względną stabilność w 21, a pogorszenie w 17 krajach. Najbardziej pozytywne sygnały dotyczące planów zwiększania zatrudnienia w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. płyną z Tajwanu (+39 proc.), Indii (+33 proc.) i Nowej Zelandii (+21 proc.). Najniższe i jednocześnie jedyne ujemne prognozy netto zatrudnienia uzyskano kolejny kwartał z rzędu dla krajów europejskich: Włochy (-10 proc.), Irlandia, Finlandia (-6 proc. dla obu), Hiszpania (-4 proc.), Słowacja (-2 proc.) i Belgia (-1 proc.). Polska uzyskała najwyższą prognozę spośród krajów Unii Europejskiej. 

(źr. za inf. ManpowerGroup)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.