Konto pracodawcy


Big Data, laboratorium i mikrotargeting – to trendy outsourcingu rekrutacji

„Outsourcing Procesów Rekrutacyjnych. Jaki powinien być dostawca RPO?” – to najnowszy raport ManpowerGroup Solutions, z którego wynika że firmy będą bardziej niż kiedyś polegać na dostawcach usług RPO, aby pozyskiwać pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, którzy pozwolą im osiągać cele biznesowe.

We współczesnym świecie pracy firmom coraz ciężej jest pozyskiwać odpowiednich pracowników, dlatego wiele z nich decyduje się na korzystanie z doświadczenia dostawców Recruitment Process Outsourcing (RPO) czyli outsourcingu procesów rekrutacyjnych. Według aktualnych prognoz tempo rozwoju globalnego rynku RPO w 2013 roku wyniesie 12-17 proc. Dostawca usług RPO pełni rolę działu rekrutacji firmy: wykorzystując swoją wiedzę o rynku, doświadczenie w branży i dostęp do zasobów talentów, może zagwarantować wysoki poziom kompetencji kandydatów, skrócić czas potrzebny na rekrutację i zmniejszyć koszty. Są to aspekty procesu rekrutacji, z którymi pracodawcy często mają problemy, jeśli próbują zajmować się nimi samodzielnie. Nic w tym dziwnego – każda firma działa bardziej efektywnie jeśli skupia się na swojej podstawowej działalności.

- Zależności pomiędzy pracodawcami a dostawcami RPO będą się zmieniać: ci pierwsi będą potrzebować nowych usług, a ci drudzy będą dokładać wszelkich starań, aby zapewniać je klientom i jeszcze bardziej usprawniać procesy pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników, - komentuje Magdalena Kalitan-Adamek, RPO Solutions Architect w ManpowerGroup Solutions. - Już dziś można zaobserwować wiele zmian w tym zakresie, jednak ewolucja w kierunku RPO w nadchodzących latach będzie jedynie nabierać tempa. Wobec tego wyzwaniem dla firm jest dziś znalezienie dostawcy, który nie tylko zapewni odpowiedni dopływ talentów, ale także będzie w stanie, za pomocą innowacyjnych rozwiązań, dostosować się do zmiennych i coraz bardziej skomplikowanych potrzeb rekrutacyjnych, - dodaje Magdalena Kalitan-Adamek.

W dzisiejszej rzeczywistości biznesowej najlepsi dostawcy usług RPO muszą sprawdzać się w trzech obszarach: wykorzystanie Big Data, mikrotargeting talentów, funkcja laboratorium dla procesów rekrutacyjnych klienta.

Big Data i RPO

Najlepsi pracodawcy wiedzą, jak korzystać z ogromnych zasobów danych cyfrowych (np. z portali społecznościowych czy urządzeń mobilnych) i zbierać informacje, aby zidentyfikować, przyciągnąć, zatrudnić i zatrzymać talenty. Odpowiedni dostawca RPO musi dysponować możliwością wykorzystania Big Data na wszystkich etapach procesów rekrutacyjnych. W dzisiejszych czasach, gdy ewidentny jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, a standardowe techniki i strategie rekrutacji są coraz mniej skuteczne, dostawca usług RPO powinien efektywnie analizować Big Data w celu określenia najlepszych rynków do pozyskania talentów. Kluczowym aspektem jest także zrozumienie potrzeb dostępnych kandydatów i opracowanie sposobów, aby ich przyciągnąć.

Mikrotargeting talentów

Kiedyś proces pozyskiwania pracowników ograniczał się do publikacji ogłoszeń i oczekiwania, aż kandydat się zgłosi. Dziś jednak dostawcy usług RPO rozumieją, że dostarczanie klientom pożądanych pracowników wymaga proaktywnego podejścia. Tylko w ten sposób można dotrzeć do najlepszych ludzi, których umiejętności i doświadczenie pozwolą firmom osiągnąć sukces. Nieustający postęp technologiczny sprawia, że dostawcy usług RPO mają dziś szeroki zasób narzędzi, które pozwalają na mikrotargeting, czyli dopasowanie strategii rekrutacyjnej do konkretnego człowieka. Dla przykładu: dobry dostawca RPO będzie w stanie pozyskać nazwiska, dane kontaktowe oraz informacje o doświadczeniu i umiejętnościach kandydatów, które mogą nie być dostępne na LinkedIn czy innych portalach społecznościowych. Dodatkowo, dostawca RPO będzie wiedział jak sprawić, aby potencjalny pracownik przyjął propozycję pracy i zdecydował się na ewentualną przeprowadzkę. W tej kwestii kluczowa jest wiedza o tym, jakie oferty pracy rozważa jeszcze kandydat. W ten sposób rekruter może przygotować argumenty i ofertę, która przebije propozycję konkurencji.

RPO jako laboratorium

Najlepsi dostawcy RPO są zawsze gotowi wprowadzać do swojej oferty nowe metody rekrutacji. Z kolei pracodawcy myślący perspektywicznie korzystają z doświadczenia firm świadczących usługi RPO, aby sprostać wyzwaniu niedoboru talentów i poprawiać elastyczność swoich zasobów personalnych. Jeśli chodzi o technologie, dostawca usług RPO może zaoferować swoim klientom nowoczesne rozwiązania informatyczne, które odmienią proces rekrutacji. W praktyce większość firm nie ma czasu ani zasobów, aby inwestować w nowe podejścia i technologie, a potem testować je w wyczerpujący sposób. To kolejny obszar, który dziś jest częścią współpracy pomiędzy firmą a dostawcą usług RPO. Najlepsi dostawcy posiadają możliwości badawcze i deweloperskie, aby dokładnie sprawdzać najnowsze narzędzia i techniki. Testowanie nowych metod rekrutacyjnych, takich jak wideo-rozmowy kwalifikacyjne czy różne narzędzia wspomagające mikrotargeting talentów i tworzenie kompletnych baz danych sprawia, że pracodawcy mogą być pewni dostępu do najbardziej efektywnych rozwiązań bez konieczności inwestycji i samodzielnego ich testowania.

Sukces z RPO

Zmieniające się potrzeby pracodawców sprawiają, że dostawcy usług RPO i ich rozwiązania również muszą ewoluować, tak aby dostosować się zarówno do klientów jak i kandydatów. Podejście standardowe do wszystkich nie jest dziś w stanie zapewnić organizacjom pozytywnych wyników rekrutacyjnych. Firmom, które przy nim pozostaną, niezwykle ciężko będzie osiągnąć sukces ze względu na brak dostępu do talentów. Aby zagwarantować sobie przewagę nad konkurencją i możliwość przyciągnięcia i pozyskania najlepszych kandydatów, firmy muszą dziś wymagać więcej od swoich dostawców RPO. Dostawca nie może ograniczać się do bycia uzupełnieniem działu HR – powinien wcielić się w rolę partnera strategicznego, który dysponuje najnowszymi danymi z rynku i jest w stanie nieustannie dostarczać odpowiednią ilość kandydatów z niezbędnymi kwalifikacjami. Dzięki analizie danych na temat trendów rekrutacyjnych, wyników finansowych i założeń strategicznych, profesjonalny dostawca usług RPO jest w stanie opracować możliwe scenariusze przyszłych wydarzeń, oszacować zapotrzebowania kadrowe i przygotować plan działań gwarantujący dotarcie w przyszłości do pożądanych zasobów ludzkich. Integrując planowanie finansowe z danymi o rynku pracy i źródłach talentów, dostawca RPO jest w stanie przewidzieć również koszty pozyskania pracowników.

W dzisiejszej rzeczywistości, w której króluje niepewność, posiadanie zespołu pracowników o możliwie najwyższych kompetencjach to prawdopodobnie najważniejszy czynnik przewagi konkurencyjnej. Dlatego też sprawą istotną jest świadome podejście do kwestii związanych ze współczesnym rynkiem pracy – jego potencjałem i zagrożeniami.

(źr. opr. za inf. ManpowerGroup)

 

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
Ryzyko cybernetyczne największym zagrożeniem dla firm
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
DHL partnerem logistycznym 25. filmu o Jamesie Bondzie „Nie czas umierać”
PEKAES otworzył 20. Oddział sieci drobnicowej
CEVA Logistics wzmacnia organizację i zapowiada dynamiczny rozwój w 2020 roku
Loconi inwestuje w innowacyjne systemy – tworzy platformy rezerwacyjne i listy prze ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC