Dodaj ogłoszenie o pracy


Boom na pracę sezonową – poszukiwani mikołaje, hostessy i pracownicy magazynowi

Okres przedświąteczny zaczął się już na dobre, a wraz  z nim boom na prace sezonowe, które co roku dają szansę na dodatkowe zatrudnienie wielu kandydatom. Agencja zatrudnienia Manpower poszukuje osób na stanowiska Świętych Mikołajów, hostess w drogeriach, pracowników pomagających przy wykładaniu towaru w magazynach, czy nawet kurierów oraz merchandiserów.  

Rynek pracy sezonowej w okresie przedświątecznym jest w bardzo dobrej kondycji i cały czas dynamicznie się rozwija. W agencji zatrudnienia Manpower rekrutacja na tego typu stanowiska rozpoczyna się zwykle na początku listopada. W dużych aglomeracjach wstępne planowanie procesów oraz budowanie baz kandydatów do prac „przedświątecznych” organizowane jest nawet z końcem października. 

– W obecnej sytuacji gospodarczej zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych do prac typowo związanych ze świętami Bożego Narodzenia utrzymuje się na podobnym poziomie rok do roku, – komentuje Artur Wawrzyniak, kierownik regionalny w agencji zatrudnienia Manpower. – Jednak nie zapominajmy, że na rekrutacje trwające w okresie przedświątecznym mają również wpływ firmy produkcyjne. W tym obszarze obserwujemy duży wzrost zapotrzebowania w stosunku do ubiegłego roku, – wyjaśnia ekspert Manpower.  

Pośród pracodawców najczęściej zgłaszających zapotrzebowanie na dodatkowe wsparcie pracowników w okresie przed i około świątecznym znajdują się przedsiębiorstwa związane bezpośrednio z handlem i logistyką, firmy z branży kosmetycznej, usług, a także HoReCa. Stanowiska, na które prowadzi się rekrutacje są dość zróżnicowane. Rekruterzy poszukują zarówno osób chętnych do przebrania się za Świętego Mikołaja czy pomocy przy sprzedaży karpia, jak i potrafiących sprawnie pomagać przy sprzedaży lub pakowaniu prezentów w sklepach i galeriach handlowych. Poszukiwane są też hostessy, kurierzy, merchandiserzy, przedstawiciele handlowi, pracownicy pomagający przy wykładaniu towaru w magazynach, czy kompletowaniu zamówień, a także bardzo ważni w tym okresie pracownicy call center. Z kolei w przypadku branży produkcyjnej panuje zwiększone zapotrzebowanie na operatorów maszyn, magazynierów, bezpośrednich pracowników linii produkcyjnej. 

Niestety, kto nie zgłosił zapotrzebowania odpowiednio wcześniej może spotkać się z problemami w znalezieniu pracowników tymczasowych w ostatniej chwili. Niektóre regiony kraju są mocno wydrenowane pod względem dostępności sezonowych rąk do pracy, z uwagi np. na duże skupisko centrów magazynowych, czy firm produkcyjnych. Pracodawcy w takich regionach mnogą posiłkować się, i coraz chętniej to robią, wsparciem agencji zatrudnienia. Poprzez przekazanie rekrutacji do wyspecjalizowanej firmy zyskują gwarancję na szybkie i efektywne pozyskanie sprawdzonych kandydatów, którzy często wykonują działania będące dla przedsiębiorstwa działalnością wiodącą. W przypadku agencji zatrudnienia, kluczowym element decydującym o rozpoczęciu współpracy i jej dalszej jakości jest również duża liczba biur agencyjnych dostępnych na terenie całej Polski. Np. w przypadku pracy tymczasowej realizacja zamówień klientów przez ManpowerGroup odbywa się zazwyczaj na poziomie 100 proc.

(źr. za inf. ManpowerGroup) 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.