Konto pracodawcy


Niepełnosprawni a zatrudnienie – nowe perspektywy, nowe rozwiązania

Niepełnosprawność nie powinna wykluczać z rynku pracy. Z prawie 5 mln osób niepełnosprawnych, 2 mln to osoby w wieku produkcyjnym. Większość z nich, przy odpowiednim przygotowaniu, może pracować na otwartym rynku pracy. Koszty niepełnosprawności w Polsce to 4,9 proc. PKB rocznie. W środę, 30 października 2013 r. w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie odbyła się konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania” promująca zatrudnienie jednej z najbardziej zagrożonych trwałym bezrobociem grup społecznych: osób niepełnosprawnych, które ukończyły 45 rok życia. 

Celem wydarzenia organizowanego przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową (BPCC) oraz Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) było przedstawienie środowisku biznesowemu – potencjalnym pracodawcom – korzyści wypływających z zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. - Chcemy, aby pracodawcy jasno zdali sobie sprawę, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych, także z tej  grupy może być jeszcze bardziej opłacalne niż zatrudnianie osób pełnosprawnych – wyjaśnia Elżbieta Głogowska, prezes FAR, jednej z największych organizacji non-profit od ćwierć wieku oferującej kompleksowy program aktywizacji społeczno-zawodowej osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Pracodawcy często nie doceniają kompetencji osób niepełnosprawnych, roli nowoczesnej techniki  w niwelowaniu skutków niepełnosprawności oraz sytemu dopłat, jakie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje firmom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością. Od lat obserwujemy jak znakomicie osoby niepełnosprawne radzą sobie na otwartym rynku pracy  - dodaje Głogowska. 

John Crosbie, ekspert ds. niepełnosprawności z Uniwersytetu w Edynburgu przedstawił najciekawsze metody aktywizacji społeczno-zawodowej stosowane w Wielkiej Brytanii.

Arkadiusz Jabłoński, koordynator programu AMS dla Integracji, medalista paraolimpijski z Sydney i Aten, wieloletni promotor i praktyk zatrudniania osób niepełnosprawnych zaprezentował założenia programu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” w praktycznej perspektywie swoich doświadczeń, a dyrektor Teresa Hernik z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych omówiła dane makroekonomiczne (także w kontekście niekorzystnych prognoz demograficznych) dotyczące rynku pracy osób niepełnosprawnych i związanych z jego funkcjonowaniem kosztów. W czasie happeningu Sprawność bez barier niepełnosprawni eksperci pokazali, jak nowoczesna technika niweluje skutki niepełnosprawności: wózek aktywny (osoba niepełnosprawna może go samodzielnie złożyć i rozłożyć, także sama włożyć do samochodu) całkowicie eliminuje potrzebę obecności opiekuna i stanowi nowoczesną protezę czynnościową nóg;  komputery i telefony z funkcją transformacji tekstu na mowę dla osób niewidzących, video tłumacze dla głuchych.

W panelu dyskusyjnym „Czy osoby niepełnosprawne same tworzą negatywne stereotypy?” zaproszeni goście: J.E. Ambasador Brytyjski w Polsce Robin Barnett, senator Marek Augustyn, ekspert ds. niepełnosprawności z Uniwersytetu w Edynburgu John Crosbie, dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej biznesu i różnorodności w UBS Poland Monika Jankowska-Rangelov a także Arkadiusz Jabłoński  z AMS  rozmawiali o kwestii motywacji osób niepełnosprawnych do podjęcia starań o znalezienie i utrzymanie pracy, a także o finansowych implikacjach ich decyzji. Ambasador Brytyjski w Warszawie Robin Barnett, podkreślił, że jesteśmy świadkami bardzo niekorzystnych trendów demograficznych, w tym starzenia się społeczeństw oraz zmniejszającej się liczby osób w wieku produkcyjnym.  Tymczasem nasze gospodarki będą potrzebować wielu dobrze wykształconych, kreatywnych i zmotywowanych pracowników.  Wyraził on przekonanie, że warto pokazywać pracodawcom, jak cennymi pracownikami są osoby niepełnosprawne.  A także, że zatrudnianie ich jest po prostu opłacalne. 

Konferencja była częścią działań realizowanych w ramach projektu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków PFRON.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji to jedna z najstarszych i największych w Polsce organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, przede wszystkim tymi, które zmuszone są poruszać się na wózku inwalidzkim. Jesteśmy organizacją założoną 25 lat temu przez wózkowiczów dla wózkowiczów i nadal większość naszej kadry to osoby, które same poruszają się na wózku. Niezwykła skuteczność aktywnej rehabilitacji jest związana właśnie z tą specyficzną metodą działania. Mamy oddziały na terenie całej Polski. Stale pomagamy kilku tysiącom ludzi. Fundacja od lat prowadzi program kompleksowej rehabilitacji społeczno-zawodowej. Nasze najnowsze programy skupiają się na pomocy w aktywizacji zawodowej. Są adresowane do osób po 45 roku życia – program „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy. Od lat także prowadzimy programy prozatrudnieniowe dla osób poruszających się na wózkach w różnym wieku. Pragniemy zachęcić Państwa do aktywnego włączenia się w nasze działania. Nasi pracownicy chętnie wyślą Państwu wszystkie materiały, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., informacje na: http://far.org.pl

 

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DHL Express zrealizował już 50 lotów dostarczając szczepionki na COVID-19
Euro 6D ISC-FCM – nowa norma dla pojazdów - czy TSL ma się jej bać?
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
DPD Polska realizuje jedno z największych zamówień na auta elektryczne w Polsce
Dachser zrealizował 100 czarterowych lotów cargo w 2020 roku
CEVA Logistics kontynuuje ekspansję w Afryce i wzmacnia obecność w kolejnych dwóc ...
Fracht FWO zakończył rok 2020 świetnym wynikiem w project cargo i zapowiada dynami ...
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC