Konto pracodawcy


Praca tymczasowa tylko dla najniższego szczebla?

Wzrasta popyt pracodawców na pracę tymczasową. Co ciekawe, ta forma zatrudnienia dotyczy coraz bardziej różnorodnej grupy, pośród której zwiększa się odsetek pracowników średniego szczebla.  
   
–  Obserwujemy ciekawy trend wzrostu zapotrzebowania na pracę tymczasową w przypadku tzw. „białych kołnierzyków”, których udział w grupie zatrudnionych w tym modelu zwiększa się o ok. 15 proc. rok do roku, – komentuje Marek Strojkowski, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower. – Zjawisko to występuje głównie w dużych aglomeracjach i dotyczy stanowisk w obszarze obsługi klienta, księgowości oraz kadr. Poszukuje się do nich osób z wyższym wykształceniem, wysokimi kwalifikacjami, znajomością języków obcych a także bogatym doświadczeniem. Często też zatrudnienie na zasadach umowy o pracę tymczasową jest w przypadku tych pracowników szansą na wykazanie się przed pracodawcą i tym samym związanie
z nim na stałe.    
Tymczasem w praktyce nie dotyczy ona już tylko sektora pracowników fizycznych, ale coraz częściej stosowana jest również przy stanowiskach biurowych. Wśród pracowników wyższego szczebla ten model zatrudnienia jest najmniej popularny, co nie oznacza, że nie występuje. Obecnie szacuje się, że procentowy udział pracowników na stanowiskach biurowych pośród pracowników zatrudnionych na zasadach pracy tymczasowej znajduje się na poziomie 30 proc. i stale rośnie. Dla pracowników praca tymczasowa jest możliwością zyskania różnorodnych doświadczeń zawodowych.
Ta forma zatrudnienia może być łatwiejszą drogą do zdobycia cennego doświadczenia, przebranżowienia się, a także rozpoczęcia kariery zawodowej w określonej firmie. Stanowi też szansę na podjęcie zajęcia dodatkowego lub takiego, które można wykonywać w niepełnym wymiarze godzin. Dla kandydatów z dłuższą przerwą w pracy, jakimi są np. kobiety po urlopach wychowawczych lub osoby pozostające dłuższy czas bez pracy, może stać się drogą powrotu do życia zawodowego. Studentom natomiast możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Pracownikom zatrudnienie w oparciu o ustawę o pracy tymczasowej gwarantuje odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatek dochodowy. Okres zatrudnienia jest wliczany do stażu pracy pracownika tymczasowego. Za każde 30 dni trwania umowy przysługują mu dwa dni urlopu wypoczynkowego. Czas zatrudnienia pracownika w oparciu o ustawę o pracy tymczasowej może być bardzo różny, a jego regulowana prawnie długość wynosi maksymalnie 18 miesięcy. 

(źr. za inf. ManpowerGroup)


Zapotrzebowanie na pracę tymczasową zgłaszają zwykle firmy usługowe, które przy okazji wprowadzania nowego produktu na rynek, nowej strategii sprzedażowej muszą w krótkim czasie zbudować zespół zaangażowany w projekt i którym będzie można elastycznie zarządzać w zależności od potrzeb. Jest ona doskonałym narzędziem do optymalizacji procesów, koncentracji na fundamentalnej działalności. Może zapewnić klientom elastyczność zwiększania lub zmniejszania poziomu zatrudnienia w zależności od potrzeb w danej chwili. Dzięki takiej elastyczności pracodawcy zyskują na znacznej optymalizacji procesów
przy jednoczesnym wzroście efektywności.

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
2020 - rokiem rynku magazynowego!
P3 kupuje działki w Warszawie pod budowę kolejnych parków magazynowych
E-commerce 2020 / 2021 – znaczenie punktów odbioru i nadania
Nowi managerowie w zespole Prologis
Renault Trucks rozwija gamę pojazdów elektrycznych
Raben podsumowuje program szkoleń Manager of Choice – czy grywalizacja się opłac ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC