Konto pracodawcy


Informatyka nie “złapiesz” na etat

Większość pracowników woli etat niż kontrakt, a tymczasem jest grupa pracowników, która sięga  częściej po pracę na kontrakcie. To pracownicy branży IT. Czy w przyszłości sektor IT odejdzie od zatrudniania na etacie?
   
Podstawową różnicą pomiędzy kontraktem a umową o pracę jest przede wszystkim swoboda w określeniu warunków współpracy, takich jak np. jej przedmiot, ocena realizacji zobowiązań i ich powiązanie z wynagrodzeniem za wykonywane działania. W zależności od zlecenia i ustaleń pomiędzy stronami, w umowie uwzględnione mogą być takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy, czy informacje o dniach wolnych. Jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także większa korzyść materialna. Szczególnie cenią to sobie specjaliści z rynku IT, który jest na tyle dynamiczny, że nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt.
– Na rynku pracy obserwujemy wzrost zainteresowania pracowników IT pracą kontraktową, – zauważa Dagmara Wilińska, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis IT, specjalizującej się w rekrutacji dla sektora IT. – Najchętniej decydują się na nią doświadczeni specjaliści IT, osoby posiadające w tej branży unikatowe umiejętności lub też konsultanci, którzy zazwyczaj pracują projektowo. Wynika to z posiadanego przez nich doświadczenia i zbudowanej na rynku pozycji. Cenionym specjalistom, o poszukiwanych umiejętnościach, kontraktowa forma współpracy pozwala też na bycie dyspozycyjnym dla kilku zleceniodawców jednocześnie. Młodsze osoby, dopiero rozpoczynające karierę zawodową, wciąż wprawdzie jeszcze z rezerwą podchodzą do tej formy współpracy, bardziej ceniąc poczucie bezpieczeństwa. To jednak tylko pewien początkowy etap, który muszą przejść. Po paru latach zdobywania doświadczenia i zwiększeniu pewności siebie, sami często pytają nas o możliwość takiej współpracy – wyjaśnia przedstawiciel Experis IT.

Doświadczonych informatyków do sięgania po kontrakt kusi kilka istotnych argumentów. Współpraca na jego zasadach pozwala na większą swobodę decyzyjną pracownika, naturalną przy samo zatrudnieniu. Ułatwia zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Daje też możliwość uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych projektach, czasem nawet kilku jednocześnie. Kontraktor może też skorzystać z wielu dróg obniżenia obciążeń podatkowych czy też składek na ZUS, czego nie zyskałby pracując na etacie. Na taką formę rozliczenia z pracownikiem najczęściej decydują się oddziały międzynarodowych firm, które mają swoje siedziby w naszym kraju. Chętnie sięgają po nią także mniejsze firmy, choć te równie często wybierają też i inne sposoby rozliczenia. Pracodawcami, którzy korzystają z kontraktowej formy współpracy są również firmy, które mają do wykonania projekt lub też kilka projektów, nie posiadają jednak zasobów ludzkich pozwalających zrealizować wyznaczone zadania w odpowiednim terminie. Kontraktowa forma współpracy pozwala na zoptymalizowanie kosztów administracyjno-kadrowych takiego pracodawcy.  Zleceniodawcą dla osoby zatrudnionej na kontrakcie może być zarówno bezpośredni pracodawca, jak i agencja zatrudnienia, która jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy firmą a realizującym na jej rzecz zadania pracownikiem. Wyspecjalizowana agencja doradztwa personalnego Experis IT współpracuje z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis IT zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk, by zrealizować stawiany sobie cel zawodowy.   

(źr. Experis)

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
Kolejne rekordy na rynku magazynowym
Pakiet mobilności – jeszcze nie wszystko stracone
Opłacalność usług transportowych – cena nadal rządzi branżą TSL?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
UPS inwestuje w autonomiczne ciężarówki
Co drugi kandydat rozważający ofertę pracy ocenia biuro oraz jego lokalizację
Frigo Logistics rozpoczął w Radomsku kompleksową obsługę sieci Carrefour
Bohaterowie dróg poszukiwani - rusza kampania #HEROTRUCKER
XBS Logistics wynajął już drugi magazyn w parku P3 Błonie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC