Dodaj ogłoszenie o pracy


Informatyka nie “złapiesz” na etat

Większość pracowników woli etat niż kontrakt, a tymczasem jest grupa pracowników, która sięga  częściej po pracę na kontrakcie. To pracownicy branży IT. Czy w przyszłości sektor IT odejdzie od zatrudniania na etacie?
   
Podstawową różnicą pomiędzy kontraktem a umową o pracę jest przede wszystkim swoboda w określeniu warunków współpracy, takich jak np. jej przedmiot, ocena realizacji zobowiązań i ich powiązanie z wynagrodzeniem za wykonywane działania. W zależności od zlecenia i ustaleń pomiędzy stronami, w umowie uwzględnione mogą być takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy, czy informacje o dniach wolnych. Jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także większa korzyść materialna. Szczególnie cenią to sobie specjaliści z rynku IT, który jest na tyle dynamiczny, że nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt.
– Na rynku pracy obserwujemy wzrost zainteresowania pracowników IT pracą kontraktową, – zauważa Dagmara Wilińska, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis IT, specjalizującej się w rekrutacji dla sektora IT. – Najchętniej decydują się na nią doświadczeni specjaliści IT, osoby posiadające w tej branży unikatowe umiejętności lub też konsultanci, którzy zazwyczaj pracują projektowo. Wynika to z posiadanego przez nich doświadczenia i zbudowanej na rynku pozycji. Cenionym specjalistom, o poszukiwanych umiejętnościach, kontraktowa forma współpracy pozwala też na bycie dyspozycyjnym dla kilku zleceniodawców jednocześnie. Młodsze osoby, dopiero rozpoczynające karierę zawodową, wciąż wprawdzie jeszcze z rezerwą podchodzą do tej formy współpracy, bardziej ceniąc poczucie bezpieczeństwa. To jednak tylko pewien początkowy etap, który muszą przejść. Po paru latach zdobywania doświadczenia i zwiększeniu pewności siebie, sami często pytają nas o możliwość takiej współpracy – wyjaśnia przedstawiciel Experis IT.

Doświadczonych informatyków do sięgania po kontrakt kusi kilka istotnych argumentów. Współpraca na jego zasadach pozwala na większą swobodę decyzyjną pracownika, naturalną przy samo zatrudnieniu. Ułatwia zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Daje też możliwość uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych projektach, czasem nawet kilku jednocześnie. Kontraktor może też skorzystać z wielu dróg obniżenia obciążeń podatkowych czy też składek na ZUS, czego nie zyskałby pracując na etacie. Na taką formę rozliczenia z pracownikiem najczęściej decydują się oddziały międzynarodowych firm, które mają swoje siedziby w naszym kraju. Chętnie sięgają po nią także mniejsze firmy, choć te równie często wybierają też i inne sposoby rozliczenia. Pracodawcami, którzy korzystają z kontraktowej formy współpracy są również firmy, które mają do wykonania projekt lub też kilka projektów, nie posiadają jednak zasobów ludzkich pozwalających zrealizować wyznaczone zadania w odpowiednim terminie. Kontraktowa forma współpracy pozwala na zoptymalizowanie kosztów administracyjno-kadrowych takiego pracodawcy.  Zleceniodawcą dla osoby zatrudnionej na kontrakcie może być zarówno bezpośredni pracodawca, jak i agencja zatrudnienia, która jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy firmą a realizującym na jej rzecz zadania pracownikiem. Wyspecjalizowana agencja doradztwa personalnego Experis IT współpracuje z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis IT zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk, by zrealizować stawiany sobie cel zawodowy.   

(źr. Experis)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.