Konto pracodawcy


Kandydatów coraz mniej, agencji coraz więcej

Agencje pracy tymczasowej poszukują pracowników na stanowiska niższego szczebla, głównie do pracy fizycznej.  Rynek pracy tymczasowej, a szczególnie w województwie mazowieckim – powiat grodziski  i żyrardowski - nie należy do najłatwiejszych.  Ofert pracy jest bardzo dużo, a pomimo dużego bezrobocia, bardzo trudno pozyskać kandydatów do pracy. Powodów tego stanu jest wiele.

Najważniejszym jest niepewność zatrudnienia czyli  fakt, iż ludzie poszukują pracy stałej, natomiast agencje pracy tymczasowej  oferują pracę na okresy od jednego do kliku miesięcy. Istnieją nawet przypadki konieczności zatrudnienia osoby na kilka dni.  Wiele firm posługuje się tą formą zatrudnienia w sytuacji zwiększonej produkcji czy zastępstw, ale również są firmy, które standardowo zatrudniają na podstawie pracy tymczasowej, a po określonym czasie pracownik ma możliwość pracy stałej. Problemem jest to, że pracownik podejmując pracę w charakterze pracy tymczasowej bardzo często szuka  w tzw. „między czasie” innej pracy, stałej. Gdy mu się to udaje, często z dnia na dzień rezygnuje z pracy tymczasowej nie informując ani agencji, ani pośredniego pracodawcy. Kolejnym czynnikiem powodującym brak kandydatów są niskie wynagrodzenia. Pracodawcy nie oferują zazwyczaj zbyt wysokich stawek, więc pracownicy też szukają zawsze czegoś lepiej płatnego. Rzadko zdarza się, aby wynagrodzenie miało charakter stały - zazwyczaj w umowie podawane są stawki godzinowe, a czasem zdarzają się oferty akordowe.

Kandydatów coraz mniej, agencji coraz więcej Po ilości zamieszczanych ogłoszeń widać, iż obecnie agencje pracy tymczasowej mocno eksplorują rynek pracy i usilnie szukają kandydatów. Ta forma pracy jest bardzo popularna wśród firm produkcyjnych i logistycznych. Dotyczy to najczęściej stanowisk związanych z bardzo niskim wynagrodzeniem. Tymczasem rynek agencji pracy rośnie bardzo dynamicznie. Rosnąca konkurencja powoduje też, że w walce o zlecenia agencje obniżają stawki godzinowe dla pracowników, mając jednocześnie problem ze znalezieniem kandydatów. Ale są pracodawcy, dla których kryterium płacy jest podstawą wyboru kandydata i podjęcia współpracy z agencją pracy tymczasowej. Rynek więc kwitnie. Poza negatywnymi aspektami są też i pozytywy. Agencje posiadają sporo ofert, co umożliwia przyszłemu pracownikowi wybór i gwarancję znalezienia zatrudnienia. Są tez agencje, które mimo różnych negatywnych stereotypów starają się traktować pracowników tak samo, jak jest to w przypadku osób zatrudnionych bezpośrednio przez pracodawcę. Część agencji pomaga w organizowaniu transportu do pracy, przyznaje nagrody czy bony świąteczne.  

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
Grupa Raben partnerem logistycznym Szlachetnej Paczki
Zimowy atak na K2 w ramach wyprawy InPost - #GorzkowskaInPostK2Winter
2020 - rokiem rynku magazynowego!
P3 kupuje działki w Warszawie pod budowę kolejnych parków magazynowych
E-commerce 2020 / 2021 – znaczenie punktów odbioru i nadania
Nowi managerowie w zespole Prologis
Renault Trucks rozwija gamę pojazdów elektrycznych
Raben podsumowuje program szkoleń Manager of Choice – czy grywalizacja się opłac ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC