Konto pracodawcy


Będzie praca dla logistyków ... na Białorusi

Białoruś do r. 2015 planuje pozyskać ponad 1 mld USD na inwestycje w branży logistycznej. W ramach programu rozwoju systemu logistycznego na okres do 2015 r., z uwzględnieniem istniejących centrów logistycznych, na Białorusi jest realizowanych 48 projektów inwestycyjnych, z pozyskanymi inwestycjami ponad 380 mln USD. Całkowita powierzchnia zaplanowanych do budowy do r. 2015 pomieszczeń magazynowych klasy A wyniesie ponad 700 tys. mkw.

Państwowy program rozwoju logistyki na lata 2013 - 2014 przewiduje budowę 40 centrów logistycznych, w tym 80% z nich ma zajmować obszar ponad 10 tys. mkw. W nowych centrach zatrudnienie ma znaleźć 15-17 tys. osób. Tylko w tym  roku, w samym Mińsku planuje się wprowadzić do eksploatacji centra handlowe o obszarze 600 tys. mkw., z 10-12 tys. nowych miejsc pracy.
Ocenia się, że ogólne potrzeby w dziedzinie logistyki wynoszą 5-6 tys. miejsc pracy w specjalności inżynieryjno-technicznej oraz 25-27 tys. miejsc o innych kwalifikacjach. Białoruskie uczelnie wyższe w ciągu ostatnich 8-u lat opuściło niecałe 1000 specjalistów inżynieryjno-technicznych. Aktualna sytuacja doprowadzi do deficytu personelu w centrach logistycznych, co spowoduje wzrost płac nawet o 50-60 % w ciągu 2,5 roku, z możliwością obniżenia jakości usług, wobec braku kadr. Rozpatrywany jest wariant „importu” wykwalifikowanej siły roboczej.

Przypomnijmy, że na mocy wcześniejszych decyzji rządu przeprowadzono aktualizację programu, w tym częściowo korektę lokalizacji placówek, a także wprowadzono dodatkowe wymagania do prowadzenia działań logistycznych. Na Białorusi uruchomiono i funkcjonuje 11 centrów logistycznych: "Brest-Beltamozhservice", "Minsk-Beltamozhservice", FE "BLT-Logistic", JSC "Ozertso-Logistic", JV "BelVingesLogistik", TchUP "Shate-M Plus", OOO "Dvadtsat chetyre", JSC "Belmagistral-Autotrans", JV "Brestvneshtrans", RUP "Minsk-Kristall",OOO "InterStroyPortal Plus".

Ponadto dla poszerzenia zakresu usług przygranicznego terminalu towarowego "Kozlovichi-2" (obwód Brest) i stworzenia warunków do świadczenia kompleksu usług, wydzielono mu dodatkową działkę o wielkości 19,11 ha. Aby zapewnić świadczenie pełnego zakresu usług towarzyszących w centrum logistycznym "Prilese" (obwód Minsk), największym wśród budowanych na Białorusi, planuje się uzupełnienie kompleksu o stację paliw, sklep części zamiennych oraz opon, myjnię dla samochodów osobowych i ciężarowych, warsztat zamiany opon do samochodów ciężarowych, część handlową, która obejmie hale wystawowe, hotel, restauracje, sklepy i biura.
I co ważne Białoruś jest także zainteresowana zniesieniem systemu zezwoleń dla przewoźników z WOG przy wykonywaniu transportu drogowego na swoim terytorium, w tym transportu do krajów trzecich lub z nich.

oprac. z wykorzystaniem mat. WPHI w Mińsku

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile na pakiecie mobilności straci Polska?
Nadal rządzą diesle - transport drogowy w Europie musi się zmienić
Polski rynek inwestycyjny w świetnej kondycji
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Dzień Maszynisty - Koleje Mazowieckie wyszkoliły prawie 500 maszynistów
PCC ogłasza nowe połączenie kolejowe na trasie Azja - Europa
Dachser otworzył oddział w Rzeszowie
W M3 wdrożono chmurowe zarządzanie transportem - osiągnięto 35 proc. oszczędnoś ...
InPost Mansalu 2019 – do zdobycia dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku, czy ...
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC