Dodaj ogłoszenie o pracy


Będzie praca dla logistyków ... na Białorusi

Białoruś do r. 2015 planuje pozyskać ponad 1 mld USD na inwestycje w branży logistycznej. W ramach programu rozwoju systemu logistycznego na okres do 2015 r., z uwzględnieniem istniejących centrów logistycznych, na Białorusi jest realizowanych 48 projektów inwestycyjnych, z pozyskanymi inwestycjami ponad 380 mln USD. Całkowita powierzchnia zaplanowanych do budowy do r. 2015 pomieszczeń magazynowych klasy A wyniesie ponad 700 tys. mkw.

Państwowy program rozwoju logistyki na lata 2013 - 2014 przewiduje budowę 40 centrów logistycznych, w tym 80% z nich ma zajmować obszar ponad 10 tys. mkw. W nowych centrach zatrudnienie ma znaleźć 15-17 tys. osób. Tylko w tym  roku, w samym Mińsku planuje się wprowadzić do eksploatacji centra handlowe o obszarze 600 tys. mkw., z 10-12 tys. nowych miejsc pracy.
Ocenia się, że ogólne potrzeby w dziedzinie logistyki wynoszą 5-6 tys. miejsc pracy w specjalności inżynieryjno-technicznej oraz 25-27 tys. miejsc o innych kwalifikacjach. Białoruskie uczelnie wyższe w ciągu ostatnich 8-u lat opuściło niecałe 1000 specjalistów inżynieryjno-technicznych. Aktualna sytuacja doprowadzi do deficytu personelu w centrach logistycznych, co spowoduje wzrost płac nawet o 50-60 % w ciągu 2,5 roku, z możliwością obniżenia jakości usług, wobec braku kadr. Rozpatrywany jest wariant „importu” wykwalifikowanej siły roboczej.

Przypomnijmy, że na mocy wcześniejszych decyzji rządu przeprowadzono aktualizację programu, w tym częściowo korektę lokalizacji placówek, a także wprowadzono dodatkowe wymagania do prowadzenia działań logistycznych. Na Białorusi uruchomiono i funkcjonuje 11 centrów logistycznych: "Brest-Beltamozhservice", "Minsk-Beltamozhservice", FE "BLT-Logistic", JSC "Ozertso-Logistic", JV "BelVingesLogistik", TchUP "Shate-M Plus", OOO "Dvadtsat chetyre", JSC "Belmagistral-Autotrans", JV "Brestvneshtrans", RUP "Minsk-Kristall",OOO "InterStroyPortal Plus".

Ponadto dla poszerzenia zakresu usług przygranicznego terminalu towarowego "Kozlovichi-2" (obwód Brest) i stworzenia warunków do świadczenia kompleksu usług, wydzielono mu dodatkową działkę o wielkości 19,11 ha. Aby zapewnić świadczenie pełnego zakresu usług towarzyszących w centrum logistycznym "Prilese" (obwód Minsk), największym wśród budowanych na Białorusi, planuje się uzupełnienie kompleksu o stację paliw, sklep części zamiennych oraz opon, myjnię dla samochodów osobowych i ciężarowych, warsztat zamiany opon do samochodów ciężarowych, część handlową, która obejmie hale wystawowe, hotel, restauracje, sklepy i biura.
I co ważne Białoruś jest także zainteresowana zniesieniem systemu zezwoleń dla przewoźników z WOG przy wykonywaniu transportu drogowego na swoim terytorium, w tym transportu do krajów trzecich lub z nich.

oprac. z wykorzystaniem mat. WPHI w Mińsku

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.