Dodaj ogłoszenie o pracy


Wynagrodzenia w branży TSL w 2013 roku

Z najnowszej Rynkowej Analizy Wynagrodzeń dla sektora usług TSL firmy HRM partners * wynika, że w 2013 roku średnie wynagrodzenie całkowite w tym sektorze wzrosło o 2,6 proc. z poziomu 4262 złotych w 2012 roku do poziomu 4374 złotych brutto.  Zbliżony wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto (2,5 proc.) w sektorze transportu i gospodarki magazynowej wynika również z danych za I kwartał 2012 i 2013 roku prezentowanych przez GUS (z poziomu 3345 do 3429  złotych brutto).

 HRM partners podaje, że średnie wynagrodzenie na stanowiskach specjalistycznych w firmach z sektora TSL (5447 złotych) jest prawie dwukrotnie wyższe niż na stanowiskach operacyjnych (5447 złotych), zaś na stanowiskach menedżerskich – trzykrotnie (9357 złotych). Jedynie w przypadku stanowisk menedżerskich średnie wynagrodzenie całkowite wzrosło w porównaniu do wyników ubiegłorocznej edycji, w pozostałych przypadkach są one nieznacznie niższe.  Analizując dane wyłącznie dla stanowisk branżowych można zauważyć, że różnice między średnimi wynagrodzeniami całkowitymi w poszczególnych grupach są mniejsze niż w przypadku wszystkich stanowisk występujących w firmach z sektora TSL. Z porównania danych dla wszystkich stanowisk w firmach z informacjami dla stanowisk branżowych wynika, że poziomy średnich wynagrodzeń na stanowiskach operacyjnych są zbliżone, jednak duża różnica występuje w przypadku stanowisk specjalistycznych. Na stanowiskach branżowych specjaliści zarabiają średnio o 12 proc. w porównaniu do średniego poziomu wynagrodzeń całkowitych dla wszystkich stanowisk specjalistycznych w firmach z sektora TSL. Z raportu wynika również, że większość pracowników we wszystkich grupach pracowników jest uprawniona do premii (od ponad 85 proc. w przypadku specjalistów do prawie 95 proc. pracowników zajmujących stanowiska menedżerskie), a  premia faktycznie wypłacona stanowiła średnio 18 proc. wynagrodzenia zasadniczego w każdej z trzech grup.

Z analizy zmian stawek w poszczególnych grupach stanowisk w firmach z tego sektora wynika, że osoby zatrudnione na stanowiskach menedżerskich oraz specjalistycznych, które  otrzymały około 4 proc. podwyżki, w przypadku stanowisk operacyjnych – niewiele ponad 3 proc. Według raportu niewiele niższe średnie zmiany stawki zasadniczej zostały zaobserwowane na stanowiskach branżowych (różnice nie przekraczają 0,3 proc.) . Średnio największe podwyżki wśród specjalistycznych stanowisk branżowych miały miejsce w przypadku pracowników działu spedycji.

Jak kształtowały się wynagrodzenia w różnych regionach Polski?

1 strona z 2
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.