Konto pracodawcy


Ile zarabiają Czesi i gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego - w II kwartale 2013 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przeliczeniu na liczbę pracowników w gospodarce narodowej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło o 1,2% i wynosiło 24.953 CZK (czyli po dzisiejszym kursie NBP około 4100 zł).
Jednocześnie w tym samym czasie ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,5%, a więc realnie przeciętne wynagrodzenie obniżyło się o 0,3%. Ponadto liczba zatrudnionych spadła o 1,2%.

Ciekawe są dane uwzględniające „czynnik właściciela”. W sektorze prywatnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 1,1%, realnie spadło o 0,4%, ale w sektorze publicznym wzrosło nominalnie o 1,9%, realny wzrost wyniósł 0,4%. Porównując z I kwartałem br. przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2013 r., po oczyszczeniu od wpływu czynników sezonowych, wzrosło o 0,4%. Aż 80% pracowników otrzymywało wynagrodzenie w przedziale od 9.986 CZK do 40.301 CZK.

Natomiast w I półroczu 2013 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 24.503 CZK, w stosunku międzyrocznym - wzrost wynosił 101 CZK (0,4%). Ceny konsumpcyjne wzrosły w tym samym okresie o 1,7%, więc realnie wynagrodzenie obniżyło się o 1,3%.

W jakich zawodach nie chcą pracować Czesi
Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego w lipcu 2013 r. w Republice Czeskiej pozostawało bez pracy 6,9% osób w przedziale wiekowym 15-64 lat, w przypadku kobiet stopa bezrobocia wynosiła 8,1%. Dane statystyczne pokazują również, że istnieją wolne miejsca pracy, ale niektórymi z nich Czesi nie są zainteresowani. Powodów jest wiele, od braku kompetencji wymaganych do objęcia danego stanowiska, poprzez brak przedsiębiorczości lub doświadczenia, po wynagrodzenie - nieadekwatne do obciążenia pracą fizyczną lub odpowiedzialnością.
Oto lista zawodów, w zakresie których czeskie firmy zgłaszały najwięcej wolnych miejsc pracy (według stanu na 26 sierpnia br.):
Na pierwszym  miejscu są kandydaci do pracy w na stanowiska specjalistów w branży ubezpieczeniowej, w tym przedstawiciele handlowi i brokerzy - liczba wolnych miejsc pracy: 2.230. Do wykonywania tej pracy zniechęca m.in. brak klasycznej umowy o pracę (pracodawcy preferują zawieranie umów z osobami  prowadzącymi samodzielną działalność gospodarczą), wymagane przez pracodawcę wydatki na reprezentację (auto, telefon komórkowy, odpowiednie ubranie, materiały szkoleniowe) oraz wymagania w zakresie znajomości prawa i warunków ubezpieczenia.

Potem pracownicy ochrony i nadzoru - liczba wolnych miejsc pracy: 1.605, tu głównym powodem są niskie zarobki , przeciętnie nie przekraczające wynagrodzenia minimalnego. Jednocześnie jest to wymagająca praca - zarówno pod względem kondycji fizycznej jak i psychicznej, połączona z ryzykiem utraty zdrowia lub nawet życia. Następne zawody to kowale oraz osoby wytwarzające narzędzia - liczba wolnych miejsc pracy 1.482, , odlewacze, spawacze i zawody powiązane - liczba wolnych miejsc pracy 1.295 (brak wykwalifikowanych pracowników). I na piątym miejscu kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów i tramwajów - liczba wolnych miejsc pracy 1.288 Powody małego zainteresowania  - praca kierowców jest trudna ze względu na rozłąkę z rodziną i pracę w nocy. zły stan dróg, wielość kontroli różnych organów, różnice w przepisach prawa poszczególnych państw, słaba lub zła infrastruktura parkingów przeznaczonych na odpoczynek, zły stan techniczny pojazdów oraz kradzieże - bądź towaru bądź też całych pojazdów. Ponadto kierowcy miejskiej komunikacji publicznej mają również niezbyt dobre warunki pracy - w przypadku, gdy miasto zapewnia nieprzerwaną komunikację, kierowcy mogą spędzać w pracy - razem z odpoczynkami - niemal cały dzień. Jest to również praca związana z dużym stopniem obciążenia stresem - spory z podróżnymi są codziennością.

Wśród kolejnych zawodów są pracownicy w usługach informacyjnych (call center) - liczba wolnych miejsc pracy - 1.070; wykwalifikowani pracownicy w branży budowlanej - liczba wolnych miejsc pracy - 1.066; monter produktów i urządzeń - liczba wolnych miejsc pracy: 814, ale także specjaliści w branży finansowej - liczba wolnych miejsc pracy: 740. Listę zamykają pośrednicy w usługach - liczba wolnych miejsc pracy: 735. Pod tym pojęciem kryją się z reguły oferty pracy specjalisty w branży finansów i ubezpieczeń oraz brokerów, którzy oprócz negatywnego odbioru ich pracy wadą  mają wynagrodzenia uzależnione od efektów pracy i wysokie wymagania z zakresu znajomości przepisów i zasad danej branży.

oprac. z wyk. danych Czeskiego Urzędu Statystycznego i mat. WPHI w Pradze

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
Kolejne rekordy na rynku magazynowym
Pakiet mobilności – jeszcze nie wszystko stracone
Opłacalność usług transportowych – cena nadal rządzi branżą TSL?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
UPS inwestuje w autonomiczne ciężarówki
Co drugi kandydat rozważający ofertę pracy ocenia biuro oraz jego lokalizację
Frigo Logistics rozpoczął w Radomsku kompleksową obsługę sieci Carrefour
Bohaterowie dróg poszukiwani - rusza kampania #HEROTRUCKER
XBS Logistics wynajął już drugi magazyn w parku P3 Błonie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC