Dodaj ogłoszenie o pracy


Ile zarabiają Czesi i gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego - w II kwartale 2013 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przeliczeniu na liczbę pracowników w gospodarce narodowej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło o 1,2% i wynosiło 24.953 CZK (czyli po dzisiejszym kursie NBP około 4100 zł).
Jednocześnie w tym samym czasie ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,5%, a więc realnie przeciętne wynagrodzenie obniżyło się o 0,3%. Ponadto liczba zatrudnionych spadła o 1,2%.

Ciekawe są dane uwzględniające „czynnik właściciela”. W sektorze prywatnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 1,1%, realnie spadło o 0,4%, ale w sektorze publicznym wzrosło nominalnie o 1,9%, realny wzrost wyniósł 0,4%. Porównując z I kwartałem br. przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2013 r., po oczyszczeniu od wpływu czynników sezonowych, wzrosło o 0,4%. Aż 80% pracowników otrzymywało wynagrodzenie w przedziale od 9.986 CZK do 40.301 CZK.

Natomiast w I półroczu 2013 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 24.503 CZK, w stosunku międzyrocznym - wzrost wynosił 101 CZK (0,4%). Ceny konsumpcyjne wzrosły w tym samym okresie o 1,7%, więc realnie wynagrodzenie obniżyło się o 1,3%.

W jakich zawodach nie chcą pracować Czesi
Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego w lipcu 2013 r. w Republice Czeskiej pozostawało bez pracy 6,9% osób w przedziale wiekowym 15-64 lat, w przypadku kobiet stopa bezrobocia wynosiła 8,1%. Dane statystyczne pokazują również, że istnieją wolne miejsca pracy, ale niektórymi z nich Czesi nie są zainteresowani. Powodów jest wiele, od braku kompetencji wymaganych do objęcia danego stanowiska, poprzez brak przedsiębiorczości lub doświadczenia, po wynagrodzenie - nieadekwatne do obciążenia pracą fizyczną lub odpowiedzialnością.
Oto lista zawodów, w zakresie których czeskie firmy zgłaszały najwięcej wolnych miejsc pracy (według stanu na 26 sierpnia br.):
Na pierwszym  miejscu są kandydaci do pracy w na stanowiska specjalistów w branży ubezpieczeniowej, w tym przedstawiciele handlowi i brokerzy - liczba wolnych miejsc pracy: 2.230. Do wykonywania tej pracy zniechęca m.in. brak klasycznej umowy o pracę (pracodawcy preferują zawieranie umów z osobami  prowadzącymi samodzielną działalność gospodarczą), wymagane przez pracodawcę wydatki na reprezentację (auto, telefon komórkowy, odpowiednie ubranie, materiały szkoleniowe) oraz wymagania w zakresie znajomości prawa i warunków ubezpieczenia.

Potem pracownicy ochrony i nadzoru - liczba wolnych miejsc pracy: 1.605, tu głównym powodem są niskie zarobki , przeciętnie nie przekraczające wynagrodzenia minimalnego. Jednocześnie jest to wymagająca praca - zarówno pod względem kondycji fizycznej jak i psychicznej, połączona z ryzykiem utraty zdrowia lub nawet życia. Następne zawody to kowale oraz osoby wytwarzające narzędzia - liczba wolnych miejsc pracy 1.482, , odlewacze, spawacze i zawody powiązane - liczba wolnych miejsc pracy 1.295 (brak wykwalifikowanych pracowników). I na piątym miejscu kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów i tramwajów - liczba wolnych miejsc pracy 1.288 Powody małego zainteresowania  - praca kierowców jest trudna ze względu na rozłąkę z rodziną i pracę w nocy. zły stan dróg, wielość kontroli różnych organów, różnice w przepisach prawa poszczególnych państw, słaba lub zła infrastruktura parkingów przeznaczonych na odpoczynek, zły stan techniczny pojazdów oraz kradzieże - bądź towaru bądź też całych pojazdów. Ponadto kierowcy miejskiej komunikacji publicznej mają również niezbyt dobre warunki pracy - w przypadku, gdy miasto zapewnia nieprzerwaną komunikację, kierowcy mogą spędzać w pracy - razem z odpoczynkami - niemal cały dzień. Jest to również praca związana z dużym stopniem obciążenia stresem - spory z podróżnymi są codziennością.

Wśród kolejnych zawodów są pracownicy w usługach informacyjnych (call center) - liczba wolnych miejsc pracy - 1.070; wykwalifikowani pracownicy w branży budowlanej - liczba wolnych miejsc pracy - 1.066; monter produktów i urządzeń - liczba wolnych miejsc pracy: 814, ale także specjaliści w branży finansowej - liczba wolnych miejsc pracy: 740. Listę zamykają pośrednicy w usługach - liczba wolnych miejsc pracy: 735. Pod tym pojęciem kryją się z reguły oferty pracy specjalisty w branży finansów i ubezpieczeń oraz brokerów, którzy oprócz negatywnego odbioru ich pracy wadą  mają wynagrodzenia uzależnione od efektów pracy i wysokie wymagania z zakresu znajomości przepisów i zasad danej branży.

oprac. z wyk. danych Czeskiego Urzędu Statystycznego i mat. WPHI w Pradze

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.