Konto pracodawcy


Ile zarabiają Czesi i gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego - w II kwartale 2013 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przeliczeniu na liczbę pracowników w gospodarce narodowej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło o 1,2% i wynosiło 24.953 CZK (czyli po dzisiejszym kursie NBP około 4100 zł).
Jednocześnie w tym samym czasie ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,5%, a więc realnie przeciętne wynagrodzenie obniżyło się o 0,3%. Ponadto liczba zatrudnionych spadła o 1,2%.

Ciekawe są dane uwzględniające „czynnik właściciela”. W sektorze prywatnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 1,1%, realnie spadło o 0,4%, ale w sektorze publicznym wzrosło nominalnie o 1,9%, realny wzrost wyniósł 0,4%. Porównując z I kwartałem br. przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2013 r., po oczyszczeniu od wpływu czynników sezonowych, wzrosło o 0,4%. Aż 80% pracowników otrzymywało wynagrodzenie w przedziale od 9.986 CZK do 40.301 CZK.

Natomiast w I półroczu 2013 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 24.503 CZK, w stosunku międzyrocznym - wzrost wynosił 101 CZK (0,4%). Ceny konsumpcyjne wzrosły w tym samym okresie o 1,7%, więc realnie wynagrodzenie obniżyło się o 1,3%.

W jakich zawodach nie chcą pracować Czesi
Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego w lipcu 2013 r. w Republice Czeskiej pozostawało bez pracy 6,9% osób w przedziale wiekowym 15-64 lat, w przypadku kobiet stopa bezrobocia wynosiła 8,1%. Dane statystyczne pokazują również, że istnieją wolne miejsca pracy, ale niektórymi z nich Czesi nie są zainteresowani. Powodów jest wiele, od braku kompetencji wymaganych do objęcia danego stanowiska, poprzez brak przedsiębiorczości lub doświadczenia, po wynagrodzenie - nieadekwatne do obciążenia pracą fizyczną lub odpowiedzialnością.
Oto lista zawodów, w zakresie których czeskie firmy zgłaszały najwięcej wolnych miejsc pracy (według stanu na 26 sierpnia br.):
Na pierwszym  miejscu są kandydaci do pracy w na stanowiska specjalistów w branży ubezpieczeniowej, w tym przedstawiciele handlowi i brokerzy - liczba wolnych miejsc pracy: 2.230. Do wykonywania tej pracy zniechęca m.in. brak klasycznej umowy o pracę (pracodawcy preferują zawieranie umów z osobami  prowadzącymi samodzielną działalność gospodarczą), wymagane przez pracodawcę wydatki na reprezentację (auto, telefon komórkowy, odpowiednie ubranie, materiały szkoleniowe) oraz wymagania w zakresie znajomości prawa i warunków ubezpieczenia.

Potem pracownicy ochrony i nadzoru - liczba wolnych miejsc pracy: 1.605, tu głównym powodem są niskie zarobki , przeciętnie nie przekraczające wynagrodzenia minimalnego. Jednocześnie jest to wymagająca praca - zarówno pod względem kondycji fizycznej jak i psychicznej, połączona z ryzykiem utraty zdrowia lub nawet życia. Następne zawody to kowale oraz osoby wytwarzające narzędzia - liczba wolnych miejsc pracy 1.482, , odlewacze, spawacze i zawody powiązane - liczba wolnych miejsc pracy 1.295 (brak wykwalifikowanych pracowników). I na piątym miejscu kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów i tramwajów - liczba wolnych miejsc pracy 1.288 Powody małego zainteresowania  - praca kierowców jest trudna ze względu na rozłąkę z rodziną i pracę w nocy. zły stan dróg, wielość kontroli różnych organów, różnice w przepisach prawa poszczególnych państw, słaba lub zła infrastruktura parkingów przeznaczonych na odpoczynek, zły stan techniczny pojazdów oraz kradzieże - bądź towaru bądź też całych pojazdów. Ponadto kierowcy miejskiej komunikacji publicznej mają również niezbyt dobre warunki pracy - w przypadku, gdy miasto zapewnia nieprzerwaną komunikację, kierowcy mogą spędzać w pracy - razem z odpoczynkami - niemal cały dzień. Jest to również praca związana z dużym stopniem obciążenia stresem - spory z podróżnymi są codziennością.

Wśród kolejnych zawodów są pracownicy w usługach informacyjnych (call center) - liczba wolnych miejsc pracy - 1.070; wykwalifikowani pracownicy w branży budowlanej - liczba wolnych miejsc pracy - 1.066; monter produktów i urządzeń - liczba wolnych miejsc pracy: 814, ale także specjaliści w branży finansowej - liczba wolnych miejsc pracy: 740. Listę zamykają pośrednicy w usługach - liczba wolnych miejsc pracy: 735. Pod tym pojęciem kryją się z reguły oferty pracy specjalisty w branży finansów i ubezpieczeń oraz brokerów, którzy oprócz negatywnego odbioru ich pracy wadą  mają wynagrodzenia uzależnione od efektów pracy i wysokie wymagania z zakresu znajomości przepisów i zasad danej branży.

oprac. z wyk. danych Czeskiego Urzędu Statystycznego i mat. WPHI w Pradze

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile Polska zarobi na rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku?
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
GEFCO z certyfikatem GDP dla transportu drogowego
DPD Polska partnerem logistycznym Federacji Polskich Banków Żywności
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC