Dodaj ogłoszenie o pracy


Delegujesz do pracy w Szwecji - przeczytaj

Zmiany w przepisach dotyczących delegowania pracowników do pracy w Szwecji


Na stronie szwedzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Arbetsmiljöverket) ukazało się wyjaśnienie dotyczące istotnych zmian w zakresie delegowania pracowników zagranicznych do pracy w Szwecji.
Zagraniczni przedsiębiorcy delegujący swoich pracowników do pracy w Szwecji na okres dłuższy niż 5 dni będą mieli obowiązek zgłoszenia tego faktu do Arbetsmiljöverket.
Przepisy te weszły w życie z dniem 1 lipca 2013 r.


- Wszyscy, którzy pracują w Szwecji mają prawo do bezpiecznego miejsca pracy. Dotyczy to również osób, które przyjeżdżają do pracy nawet na krótki okres-  mówi Mikael Sjöberg, dyrektor generalny urzędu.
Obowiązek zgłaszania delegowania pracowników do pracy w Szwecji na czas określony dotyczy zarówno pracodawców z krajów UE, jak i spoza UE.


Arbetsmiljöverket ma za zadanie przygotowanie i administrowanie rejestrem, do którego pracodawcy będą zgłaszali zagranicznych pracowników delegowanych do pracy na czas określony. Urząd ten będzie również kontrolował, czy informacje ze zgłoszenia są zgodne z prawdą. Ponadto urząd będzie nakładał kary za niekompletne zgłoszenia lub ich brak.
Obecnie brak jest danych na temat zagranicznych przedsiębiorstw i pracodawców oraz branż, w jakich działają w Szwecji.

Po powstaniu rejestru, Arbetsmiljöverket będzie w posiadaniu danych na temat pracowników oraz krajów ich pochodzenia. W ten sposób zarówno urząd, jak i inne strony obecne na rynku pracy, będą mogły sprawdzić, czy zagraniczni pracownicy funkcjonują na zasadach określonych szwedzkimi przepisami prawa pracy dotyczącymi delegowania pracowników, m.in. w zakresie środowiska pracy, dyskryminacji w miejscu pracy oraz czasu pracy.

Od 1 lipca 2013 r. pracodawcy mogą zarejestrować zagranicznych pracowników poprzez stronę internetową Arbetsmiljöverket.
Pracodawca powinien również wyznaczyć osobę kontaktową w Szwecji, która będzie w posiadaniu podstawowych dokumentów potwierdzających delegowanie pracowników do pracy np. umowę o pracę.
Arbetsmiljöverket udziela odpowiedzi na pytania dotyczące nowych przepisów> Kieruje także zagranicznych pracodawców delegujących pracowników do pracy w Szwecji do odpowiednich instytucji czy organizacji, których zakres obowiązków wykracza kompetencje Urzędu.

Uwaga: Zmiany w przepisach obowiązują od 1 lipca 2013 r.  ale pracodawca ma również obowiązek zgłosić pracowników, którzy zostali delegowani do pracy w Szwecji przed 1 lipca 2013 r., a w momencie wejścia w życie przepisów nadal pracują na terenie Szwecji.

Więcej na stronie http://www.av.se/languages/polski/delegowanie_pracownikow/

(za informacją WPHI w Sztokholmie)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.