Dodaj ogłoszenie o pracy


Chcesz zatrudnić informatyka - sprawdź co jest istotne w jego rektutacji

 

 

 

Na rynku pracy w branży IT niełatwo o najlepszych. Dla kandydatów czołowymi czynnikami decydującymi o przyjęciu oferty pracy jest już nie tylko wynagrodzenie. Dlatego też pracodawcy coraz częściej bardzo dokładnie przygotowują swoją strategię rekrutacyjną.

Branża IT to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin rynku. Jej pracownikom zdecydowanie łatwiej znaleźć zatrudnienie, niż ma to miejsce w przypadku przedstawicieli innych grup zawodowych. Mają również większą możliwość wybrania oferty najlepiej dopasowanej do ich wymogów i oczekiwań. W przeciwieństwie do innych sektorów usług, tu rekrutacja jest większym wyzwaniem dla pracodawcy, niż kandydata. Tym bardziej, że specjaliści IT, którzy obecnie mogą sobie pozwolić na wybieranie wśród najatrakcyjniejszych ofert pracy, baczną uwagę zwracają już nie tylko na wynagrodzenie, ale również na inne czynniki decydujące o tym, czy dana oferta pracy jest atrakcyjna.

– Większość polskich specjalistów IT jest bardzo dobrze oceniania nie tylko przez pracodawców w kraju, ale również przez przedstawicieli firm działających na rynku europejskim – mówi Justyna Mirska, kierownik w agencji doradztwa personalnego Experis, odpowiedzialna za rekrutację dla branży IT. – Dobre wykształcenie oraz doświadczenie zdobyte w międzynarodowym środowisku sprawia, że są cennymi do pozyskania kandydatami. Jednak to, co ich przede wszystkim wyróżnia, to postawa, na którą składa się duże zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz chęć dalszego uczenia się i rozwijania. Te czynniki znajdą uznanie u każdego pracodawcy. Pozycja informatyków na rynku pracy zależy oczywiście od posiadanych przez nich specjalizacji, a w najlepszej sytuacji znajdują się ci, którzy są na bieżąco z wprowadzanymi przez rynek technologiami i znajdują sobie na nim odpowiednie nisze.

Jak wynika z obserwacji konsultantów Experis, wśród aspektów, na które specjaliści IT zwracają największą uwagę znajdują się przede wszystkim to, czy projekt, przy którym będą pracować jest dla nich ciekawy, a także dalszy rozwój zawodowy. Dlatego też bardzo ważna jest dla nich możliwość dołączenia do zespołu, w którym będą mogli „uczyć się od najlepszych”. Cennym argumentem za przyjęciem oferty pracy jest także inwestowanie przez pracodawcę w poszerzanie kompetencji zatrudnionych osób, szkolenia specjalistyczne, certyfikaty, udostępnienie bazy wiedzy, budowanej m.in. poprzez pracę nad zaawansowanymi technicznie projektami. By sprostać tym oczekiwaniom pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom tzw. bony szkoleniowe, które mogą następnie zostać wykorzystane zarówno na tradycyjnym rynku szkoleń, jak i poprzez uczestnictwo w kursach online. Na wybór miejsca zatrudnienia wpływają również wysoka kultura organizacyjna firmy, a także jej stabilność. Te dwa czynniki dają kandydatom z branży IT gwarancję długofalowego planowania kariery zawodowej, a co za tym idzie, spokojnego i sukcesywnego rozwoju. Nie do przecenienia pozostaje atmosfera w zespole, a także realizowany w różny sposób elastyczny czas pracy. Kandydaci doceniają możliwość pracy na zasadach „Home office”, czyli z domu, lub też „core hours”, pozwalającej na rozpoczęcie pracy o dowolnej, mieszczącej się w ustalonych ramach, porze. Ważny jest również sposób pracy nad projektami, dobrany odpowiednio do specyfiki wykonywanej pracy.

Rynek specjalistów IT jest na tyle specyficzny i mały, że poruszającym się po nim kandydatom pozwala na szybkie zdobycie informacji o potencjalnym pracodawcy. Niezbędnym narzędziem w walce o kandydatów staje się zatem świadome prowadzenie długofalowej polityki employer brandingowej, budującej odpowiedni wizerunek firmy. – Najbardziej rozpoznawalnymi na rynku IT firmami, są stosujące innowacyjne rozwiązania międzynarodowe korporacje. Zapracowały one na swój wizerunek na tyle, że już sama marka przedsiębiorstwa przyciąga pracowników, – wyjaśnia Justyna Mirska. – Duże organizacje, umożliwiają zatrudnionym specjalistom IT kontynuację rozwoju zawodowego także w strukturach firmy poza granicami kraju. Mniejsze firmy z kolei mogą pochwalić się większą elastycznością organizacyjną i indywidualnym podejściem do każdego pracownika.

Na odpowiedni wizerunek przedsiębiorstwa składa się również odpowiednie  przeprowadzenie procesu rekrutacji pracowników. Często warto przekazać go zewnętrznej agencji doradztwa personalnego, specjalizującej się w pozyskiwaniu kandydatów z danej branży. Dla pracodawcy to gwarant nie tylko szerokiego dotarcia do poszukiwanych kandydatów, ale również właściwego zaprezentowania firmy kandydatom. Kandydaci z kolei w kontakcie z rekrut erem mogą liczyć na doradztwo, tak bardzo potrzebne im przy podjęciu właściwej decyzji, a także możliwość dotarcia do wielu pracodawców w relatywnie krótkim czasie, – wyjaśnia przedstawiciel Experis. Wyspecjalizowana firma doradztwa personalnego Experis jest partnerem pomagającym poruszać się
na współczesnym rynku pracy zarówno specjalistom z branży IT, jak i współpracującym z nimi przedsiębiorcom. Zwracający się do agencji pracodawcy mogą mieć pewność, że współpracujący z nią kandydaci to najlepsi, wykwalifikowani w swojej branży specjaliści, którzy oddelegowywani są do projektu w krótkim czasie. Z kolei specjaliści IT, dzięki posiadanej przez agencję sieci kontaktów, zyskują ciągłość projektów, szybko otrzymując kolejne prace. Konsultanci Experis zachęcają ich także do większej aktywizacji i świadomego wybierania kontaktów zawodowych. Doradzają przy wyborze, a także negocjowaniu warunków kontraktu.

(źr. za inf. Experis/ ManpowerGroup)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.