Dodaj ogłoszenie o pracy


Dobra rekrutacja = dobry pracownik?

Przeważnie każdy proces rekrutacji w firmach rozpoczyna weryfikacja wykształcenia osoby aplikującej na wybrane stanowisko pracy (z wyjątkiem np. rekrutacji niektórych rodzajów „pracowników fizycznych”). Ukończone (bądź trwające) studia kierunkowe są zatem najważniejszym wymaganiem. Ponadto są również stanowiska, w których bierze się pod uwagę dodatkowe elementy, m. in. są to: predyspozycje osobowościowe w przypadku stanowisk specjalistów ds. sprzedaży, umiejętności analitycznego myślenia w przypadku stanowisk asystentów ds. rozliczeń w Dziale Transportu Krajowego, czy Międzynarodowego.

Według Menedżera ds. Personalnych Sylwii Najgebauer z firmy logistycznej Fresh Logistics: „Zasadne jest dokształcenie w kierunku: logistyka, transport, handel międzynarodowy. Wiele ze stanowisk związanych jest z obsługą klientów, a zatem umiejętności komunikacyjne, kultura osobista, dobra organizacja pracy, zdolność do sprawnego działania pod presją – są niezbędnymi predyspozycjami do pełnienia tych funkcji”. Zatem w przypadku stanowiska Specjalisty ds. Obsługi Klientów oczekiwane jest doświadczenie w kontaktach z klientami oraz wykształcenie wyższe, natomiast wykształcenie stricte logistyczne nie jest wymagane. Stanowiska takie jak Spedytor wymagają już kwalifikacji związanych z szeroko pojmowaną logistyką. Należy przypomnieć, iż Grupa Raben Sp. z o.o., dzieli się w Polsce na trzy oddziały: Raben Polska Sp. z o.o., Raben Transport Sp. z o.o. i trzecim jest właśnie Fresh Logistics Sp. z o.o., w którym oprócz spedycji krajowej i międzynarodowej, cross-dockingu czy kompleksowej obsługi logistycznej dodatkowo świadczy się usługi etykietowania, przepakowywania i foliowania. Wobec powyższego należy podkreślić, iż w strukturach firmy Fresh Logistics nie jest realizowana funkcja zaopatrzenia, niemniej doświadczenie nabyte w którymkolwiek z elementów łańcucha dostaw jest mile widziane. Warto zauważyć, że w firmach logistycznych osoby z wykształceniem logistycznym często zyskują przewagę już na etapie przeglądania CV.

Dalszym etapem po zweryfikowaniu CV, czyli zarówno po sprawdzeniu wykształcenia, jak i doświadczenia kandydatów, jest przeważnie rozmowa kwalifikacyjna. Przeważnie, gdyż niektóre firmy w wyjątkowych sytuacjach, takich jak np. zgłoszenie się wielu aplikujących, przeprowadzają testy sprawdzające predyspozycje osób na dane stanowisko pracy, bądź w bezpośredniej komunikacji z kandydatem, bądź też pisemnie (rzadziej).

1 strona z 2
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.