Konto pracodawcy


Informatycy wolą kontrakty?

Praca kontraktowa zyskuje na popularności.  Rozwiązanie to niesie z sobą wiele zalet, niedostępnych w przypadku tradycyjnych form zatrudnienia. Tę formę zatrudnienia szczególnie cenią sobie zatrudnieni w branży IT.


 
Kontrakt to umowa o współpracę, regulowana prawem cywilnym, zawierana między osobą samozatrudnioną a jej zleceniodawcą. Podstawową różnicą pomiędzy tą formą zatrudnienia a umową o pracę jest przede wszystkim swoboda w określeniu warunków współpracy, takich jak np. jej przedmiot, ocena realizacji zobowiązań i ich powiązanie z wynagrodzeniem za wykonywane działanie. W zależności od zlecenia i ustaleń pomiędzy stronami, w umowie uwzględnione mogą być takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy, informacje o dniach wolnych. Jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także to, że forma kontraktu jest korzystniejsza materialnie. Mimo to pracownicy nie każdego sektora decydują się na taką formę zatrudnienia.

 

– W Europie Zachodniej kontraktowa forma współpracy jest bardzo popularna. W Polsce wiele osób obawia się tego rozwiązania. Wykwalifikowani specjaliści oraz menedżerowie nadal kojarzeni są z umową o pracę i tym samym stałym etatem. Od tego konceptu zdecydowanie odchodzi branża IT, – mówi Dagmara Wilińska, konsultant Experis IT, agencji zatrudnienia specjalizującej się w rekrutacji informatyków. – Rynek IT jest na tyle dynamiczny, że specjaliści tej branży nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt, co niesie ze sobą wiele zalet.

Prócz większej swobody, uzyskiwanej z racji samozatrudnienia, istotną kwestią dla informatyków jest również, m

ożliwe w przypadku wielu kontraktów, zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Kontrakty zapewniają także sposobność uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych projektach, co może być dodatkowo zwielokrotnione poprzez współpracę z kilkoma pracodawcami na raz, pod warunkiem zachowania ustaleń zawartych w poszczególnych umowach. Zasadniczą korzyścią materialną dla osoby samo zatrudnionej na kontrakcie są także oszczędności podatkowe i ZUS. Kontraktor może bowiem skorzystać z wielu dróg obniżenia obciążeń podatkowych czy też składek na ZUS, czego nie zyskałby pracując na etacie. Do przykładowych oszczędności można zaliczyć „wrzucanie” w koszty określonych wydatków związanych z pracą, możliwość odliczenia podatku VAT przy dokonywanych zakupach, czy też wybranie opłacalnych dla nas form opodatkowania.

 

Zleceniodawcą dla osoby zatrudnionej na kontrakcie może być zarówno bezpośredni pracodawca, jak i agencja zatrudnienia, która jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy firmą a realizującym na jej rzecz zadania pracownikiem.

– Współpraca z agencją zatrudnienia niesie z sobą istotną korzyść, – wyjaśnia Dagmara Wilińska. – W przypadku podpisania umowy z bezpośrednim z pracodawcą, pracownik jest odpowiedzialny absolutnie za wszystko. Tymczasem przy współpracy z agencją zatrudnienia, może otrzymać wsparcie podczas zakładania działalności gospodarczej lub przy wyborze opodatkowania. Również po ukończenia projektu, jeśli obie strony wyrażą zgodę i ich oczekiwania będą spełnione, będzie mógł liczyć na zapewnienie mu kolejnego serwisu na świadczenie usług, – kontynuuje Wilińska. – Współpracujący z agencją zatrudnienia kontraktorzy mogą też zazwyczaj korzystać z podobnych bonusów, co pozostali pracownicy agencji. Należą do nich takie przydatne udogodnienia,
jak chociażby dostęp do tańszego prywatnego ubezpieczenia medycznego, kart sportowych czy też platform szkoleniowych.

 

Współpraca w oparciu o kontrakt to dobre rozwiązanie dla firm zagranicznych, które otwierają oddział w Polsce i nie posiadają jeszcze osobowości prawnej na danym terenie, a zależy im na prężnym rozpoczęciu działalności. Pracodawcami, którzy korzystają z kontraktowej formy współpracy są również firmy, które mają do wykonania projekt lub też kilka projektów w określonym czasie, nie posiadają jednak zasobów ludzkich pozwalających zrealizować wyznaczone zadania w odpowiednim terminie. Kontraktowa forma współpracy pozwala na zoptymalizowanie kosztów administracyjno-kadrowych dla takiego pracodawcy. Pracownik kontraktor
natomiast zachowuje pełne prawo do świadczeń zdrowotnych i emerytalnych poprzez opłacenie składek na ZUS, inaczej niż ma to miejsce w przypadku umowy o dzieło czy też zlecenie.

 

W celu zwiększenia efektywności, przy zachowaniu optymalnego czasu realizacji celów, chcące zatrudnić pracowników kontraktowych przedsiębiorstwa często zwracają się do agencji zatrudnienia. Podpisując z nią umowę na realizację projektu, świadczenie serwisu, przekazują agencji odpowiedzialność za przeprowadzenie rekrutacji i selekcji potencjalnych pracowników. Agencja zatrudnienia staje się także stroną, która dba o zachowanie reguł prawnych i organizacyjnych nie tylko przy zatrudnianiu, ale także w trakcie współpracy. W przypadku pracowników działów IT znaczącą korzyścią w przypadku korzystania z wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia jest również dostęp do obszernej bazy kandydatów z tego sektora, na których popyt cały czas się utrzymuje.    

 

(źr. Opr. za inf. ManpowerGroup)

 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile na pakiecie mobilności straci Polska?
Nadal rządzą diesle - transport drogowy w Europie musi się zmienić
Polski rynek inwestycyjny w świetnej kondycji
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Dzień Maszynisty - Koleje Mazowieckie wyszkoliły prawie 500 maszynistów
PCC ogłasza nowe połączenie kolejowe na trasie Azja - Europa
Dachser otworzył oddział w Rzeszowie
W M3 wdrożono chmurowe zarządzanie transportem - osiągnięto 35 proc. oszczędnoś ...
InPost Mansalu 2019 – do zdobycia dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku, czy ...
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC