Dodaj ogłoszenie o pracy


Trans.eu ogłasza nowe produkty i wielkie plany ekspansji

- Wprowadzamy zupełnie nowe rozwiązania, które na stałe zmienią globalną branżę transportową. Jesteśmy absolutnie gotowi żeby w pełni opanować rynki zagraniczne – taką deklarację złożył współzałożyciel Trans.eu, Piotr Hunker, przedstawiając plany rozwoju i znacznego powiększenia zespołu w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Trans.eu to giełda transportowa działająca na rynku od 18 lat, konsekwentnie wprowadzając cyfrowe rozwiązania umacnia swoją silną pozycję w Europie Wschodniej. Dziennie z platformy Trans.eu korzysta ponad 70 tys. osób, które realizują blisko pół miliona transakcji w skali miesiąca.
Teraz – w odpowiedzi na trudną sytuację na rynku transportowym – firma zamierza znacząco zwiększyć swoją obecność na międzynarodowych rynkach. Jej współzałożyciel i Company Leader – Piotr Hunker – przedstawił właśnie plany ekspansji.

- Już teraz dostarczamy przełomowe rozwiązania digital dla sektora TSL, optymalizując łańcuch dostaw i łącząc producentów, przewoźników i spedytorów. Stoimy jednak przed szansą, by stać się globalnym liderem w świecie Logistyki 4.0. Kończymy pracę nad platformą, która nie tylko pomoże obsłużyć lawinowo rosnący popyt na usługi transportowe, ale całkowicie zrewolucjonizuje tę branżę. Dziękuję Wam, bo każdy z Was jest współtwórcą tego rozwiązania – powiedział.

W ostatnich miesiącach zainteresowanie usługami w sektorze TSL znacząco wzrosło. Wszystko wskazuje na to, że dobra koniunktura utrzyma się jeszcze długo, m.in. przez zbliżający się okres przedświąteczny. Trans.eu przygotowuje się do międzynarodowej ekspansji nie tylko poprzez tworzenie nowych produktów, ale też powiększenie załogi.
Obecnie firma prowadzi rekrutację na blisko 50 stanowisk na różnych szczeblach. - Zależy nam, żeby wszyscy nasi pracownicy byli zgraną drużyną i mieli poczucie, że wspólnie robimy coś wielkiego. Tylko w ten sposób będziemy mogli zrealizować tak ambitne zadania, jakie stawia przed nami współczesna logistyka. Takie coroczne, strategiczne spotkania jak nasz Keynote są świetną okazją do dyskusji, integracji i po prostu dobrej zabawy. Pod tym względem nasza kultura organizacyjna ani trochę nie ustępuje takim gigantom branży IT, jak Microsoft czy Google – dodał Jacek Tarkowski, CSO Trans.eu.

Firma realizuje działania rynkowe w duchu misji Smart & Fair, a pracownikom oferuje szeroki pakiet świadczeń dodatkowych – m.in. prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie do nauki języków obcych czy rozbudowane zaplecze sportowe.

(źr. Trans.eu)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.