Dodaj ogłoszenie o pracy


DHL Global Forwarding uruchomił barometr rozwoju handlu globalnego

Firma DHL Global Forwarding uruchomiła ciekawe narzędzie do badania wskaźnika obecnego i przyszłego stanu rozwoju globalnego handlu - DHL Global Trade Barometer. Dane te mogą być wykorzystane do tworzenia prognoz w zakresie zapotrzebowania na frachty i operacje logistyczne.

DHL Global Trade Barometer został opracowany we współpracy DHL z Accenture i ma być publikowany co kwartał. Wskaźniki opierają się na danych dotyczących importu i eksportu dla różnego rodzaju towarów, które służą do dalszej produkcji przemysłowej, np. części samochodowe, części elektroniczne itp. Źródłem indeksu są zagregowane dane rynkowe z lotniczego i kontenerowego frachtu morskiego w siedmiu krajach, które stanowią ponad 75 proc. światowego handlu. Wykorzystując sztuczną inteligencję i różne metody statystyczne, dane te są kompresowane w postaci jednego wskaźnika, który jest publikowany na poziomie globalnym i indywidualnie dla siedmiu krajów.

Wskaźnik Barometr DHL Global Trade Barometer przedstawia średnią obecnego wzrostu i najbliższych dwóch miesięcy globalnego handlu. Wartość indeksu powyżej 50 oznacza pozytywny rozwój, a wartości poniżej 50 wskazują na spadek światowego handlu. Zdaniem DHL Global Forwarding, dane barometru pomogą klientom DHL w optymalizacji ich procesów biznesowych, na przykład dostarczając wskazówek dotyczących decyzji inwestycyjnych i planowania łańcucha dostaw. DHL GF wykorzysta ten wskaźnik do planowania zasobów w międzynarodowych operacjach logistycznych.

DHL Global Trade Barometer wskazał w styczniu 2018 r., że światowy handel będzie nadal rósł w ciągu najbliższych trzech miesięcy. W momencie pierwszej publikacji indeks uzyskał wynik 64, czyli nieco poniżej wartości obliczonych dla poprzednich miesięcy. W opinii analityków DHL GF, światowy handel jest nadal ekspansywny, ale wzrost traci impet, a spadek wynika z osłabienia perspektyw chińskiego i japońskiego handlu, który jest tylko częściowo zrównoważony przez poprawę perspektyw dla Indii, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii.

(red./źr. Llloyd's Loading List)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.