Dodaj ogłoszenie o pracy


Do sprzedaży wchodzą nowe modele wózków podnośnikowych

Wykonywanie operacji związanych z przeładunkiem palet na płytach załadunkowych, wyboistym podłożu lub rampach nie jest trudne, o ile dysponujemy odpowiednim wózkiem podnośnikowym. Na rynek weszły właśnie trzy nowe modele wózków Hyster paletowych z funkcją podnoszenia wstępnego.


Nowe wózki podnośnikowe do obsługi pieszej mają duży prześwit, który czyni je idealnie przystosowanymi do najtrudniejszych i najbardziej wymagających zastosowań.  Zbudowane w oparciu o wyróżniki jakości marki Hyster® - wydajność i niezawodność  - mogą osiągać wysokość ponad 6 metrów, jak ma to miejsce w przypadku modelu o największym udźwigu - S1.6IL. Dla zapewnienia maksymalnej wydajności, wózki podnośnikowe można wykorzystywać również do obsługi podwójnych palet, zarówno podczas załadunku i rozładunku ciężarówek, jak i transportu lub układania ładunków w magazynie. Każdy paletowy wózek podnośnikowy charakteryzuje się mocnym przyśpieszeniem oraz prędkością jazdy do 6 km/h, co pozwala zwiększyć ich wydajność produkcyjną na krótkich i średnich dystansach, nawet w trudnych warunkach magazynowania. Ponadto płynne zmiany kierunków jazdy dodatkowo pomagają zwiększyć prędkość wykonania cyklu.
Nowe modele S1.2IL, S1.4IL i S1.6IL cechują jedne z najniższych wartości zużycia energii w tej klasie, niezawodność i trwałość oraz niskie koszty eksploatacji. Nowe wózki podnośnikowe poszerzają portfolio Hyster® sprzętu do obsługi palet.  

(red./źr. Hyster)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.