Dodaj ogłoszenie o pracy


Czym zaskakują samochodowe nowości - szybsze, bezpieczniejsze, mądrzejsze?

Samochód ze sztuczną inteligencją, która monitoruje zachowania kierowcy, wykrywa jego zmęczenie i sugeruje wypoczynek? A może auto z laserem, który rozpoznaje zagrożenie kolizji i rozpoczyna hamowanie? To już nie przyszłość motoryzacji. A o to przegląd samochodowych nowości, które zaskakują o mogą stać się przebojami nadchodzących miesięcy.

Volvo S90 - to auto potrafi wykryć znajdujących się na drodze pieszych, rowerzystów oraz – jako pierwszy samochód na świecie – duże zwierzęta. Co więcej, ostrzega kierowcę o niebezpieczeństwie zderzenia i, w razie braku reakcji, samodzielnie zahamuje, także po zmroku. Volvo S90 ma też pierwszy na świecie układ pozwalający uniknąć zjechania z drogi. Technologia interweniuje w sytuacji, gdy samochód zacznie przekraczać linię wyznaczająca krawędź drogi.

Jaguar F-Pace - tutaj na uwagę zasługuje system, który powiadamia o wykryciu niezamierzonego opuszczaniu pasa ruchu. Co więcej rozpoznaje zmęczenie kierowcy, poprzez analizę jego reakcji i sugeruje zrobienie sobie przerwy. Z kolei technologia rozpoznawania znaków wykrywa za pośrednictwem przedniej kamery ograniczenia prędkości, a następnie wyświetla je kierowcy.
Infiniti QX70 - laserowe czujniki skanują przestrzeń przed samochodem, aby ostrzec o możliwej kolizji i uruchomić inteligentne wspomaganie hamowania. Infiniti QX70 automatycznie redukuje prędkość samochodu, kiedy zmniejsza się tempo ruchu ulicznego. Gdy zatory ustają, tempomat na nowo rozpędza samochód do zaprogramowanej prędkości. Na uwagę zasługuje też system, który obraca reflektory, aby oświetlały zakręt zgodnie ze skrętem kierownicy.

(red)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.