Konto pracodawcy


Najszybszy samochód ciężarowy na świecie? - The Iron Knight - Volvo Trucks

„The Iron Knight” najnowszy pojazd ciężąrowy Volvo Trucks, dysponując mocą 2400 KM, podejmie próbę ustanowienia nowych światowych rekordów prędkości. Jego rekordowe przejazdy zostaną opublikowane na kanale Volvo Trucks na portalu YouTube już 24 sierpnia.

The Iron Knight jest rezultatem niezwykłej kooperacji techników, inżynierów i projektantów pracujących w Volvo Trucks. Z wyjątkiem silnika Volvo D13 i produkowanej seryjnie skrzyni biegów I-Shift Dual Clutch, pojazd ten zbudowano całkowicie od podstaw. Jego układ napędowy bazuje na podzespołach stosowanych w drogowym modelu Volvo FH, jednak silnik został podrasowany do granic możliwości w celu osiągnięcia jak największej mocy.
– „The Iron Knight” doskonale obrazuje skalę kompetencji i innowacyjności Volvo Trucks. Jednocześnie chcieliśmy przedstawić nowe koncepcje w obszarze rozwiązań technicznych i projektowych. Niektóre z nich mamy zamiar wdrożyć w naszych seryjnie produkowanych samochodach ciężarowych – mówi Claes Nilsson, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Trucks.
Źródłem napędu tego rekordzisty prędkości jest zamontowany centralnie, znacznie zmodyfikowany silnik D13, wyposażony w cieczową chłodnicę powietrza doładowującego oraz cztery turbosprężarki, rozwijający moc 2400 KM i moment obrotowy 6000 Nm. Układy: elektryczny i elektroniczny, zostały zredukowane, zaś jednostki sterujące – przeprogramowane. Wszystko po to, by wysilona jednostka napędowa pojazdu mogła optymalnie komunikować się ze skrzynią biegów I-Shift Dual Clutch – tego samego typu, jaką montuje się w seryjnych pojazdach Volvo FH. Jedyną modyfikacją skrzyni biegów było wzmocnienie sprzęgła, konieczne w celu przeniesienia tak ogromnego momentu obrotowego.
– Żeby pobić światowy rekord prędkości, potrzebne są naprawdę wyjątkowe osiągi. Skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch idealnie nadaje się do tego celu, ponieważ podczas zmiany przełożeń utrzymuje transfer momentu obrotowego do kół napędowych – podobnie jak ma to miejsce w samochodach wyścigowych. Dzięki temu „The Iron Knight” może rozpędzać się, nie tracąc ułamków cennego czasu w trakcie zmiany przełożeń – wyjaśnia Niklas Öberg, inżynier testów w Volvo Trucks.

„The Iron Knight” jest hołdem dla Volvo FH. W pojeździe tym technologia i kształt wzajemnie się uzupełniają w każdym, najmniejszym nawet detalu: od przedniej kraty wlotu powietrza po spoilery międzyosiowe – wszystko spełnia precyzyjnie określoną funkcję. – Kabina jest wykonana z włókna szklanego i stawia wyjątkowo mały opór aerodynamiczny. Spoilery międzyosiowe nadają pojazdowi imponującą sylwetke, zaś duże wloty po bokach doprowadzają powietrze, które chłodzi silnik. „The Iron Knight” ma atrakcyjny, wyrazisty wygląd, inspirowany współczesnym Volvo FH. Wystarczy na niego spojrzeć, by zdać sobie sprawę, że to naprawdę szybki samochód ciężarowy. Nawet, gdy stoi, sprawia wrażenie jakby się poruszał – podkreśla Nigel Atterbury, projektant w Volvo Trucks.

Prowadzony przez kierowcę wyścigowego Boije Ovebrinka, „The Iron Knight” zaatakuje światowe rekordy prędkości w dwóch kategoriach: na 500 i 1000 m, ze startu zatrzymanego. Rekordowy przejazd będzie można oglądać na kanałach Volvo Trucks w mediach społecznościowych począwszy od 24 sierpnia 2016.

„The Iron Knight”   - dane techniczne:
– Moc 2400 KM i moment obrotowy 6000 Nm, przy masie własnej 4,5 t, zapewniają The Iron Knight stosunek mocy do masy większy niż 0,5 KM/kg.
– Zamontowany centralnie, znacznie zmodyfikowany silnik D13, jest wyposażony w cieczową chłodnicę powietrza doładowującego oraz cztery turbosprężarki.
– W czasie zmiany przełożeń skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch nie przerywa transferu momentu obrotowego. W „The Iron Knight” zastosowano skrzynię biegów taką samą, jaką montuje się w seryjnych pojazdach Volvo FH. Wzmocniono jedynie sprzęgło (tarcze sprzęgłowe i dociskowe wykonane z materiału spiekanego).
– Do minimum sprowadzono liczbę podzespołów elektronicznych w celu zmniejszenia masy własnej pojazdu.
– Oprogramowanie sterujące zostało zmodyfikowane pod kątem uzyskania wysokich osiągów.
– Kabina jest zoptymalizowana pod względem aerodynamicznym i wykonana z włókna szklanego. Duże wloty w spoilerach międzyosiowych doprowadzają powietrze, które chłodzi silnik.

Poprzedni rekordziści
„The Iron Knight” nie jest pierwszym rekordzistą prędkości, jakiego Volvo Trucks skonstruowało. W 2007 r. oficjalny rekord prędkości FIA na dystansie 1000 m ze startu zatrzymanego pobił „The Wild Viking” (1600 KM), osiągając prędkość średnią 158,8 km/h. Kolejnym rekordzistą okazał się hybrydowy „Mean Green” (silnik wysokoprężny o mocy 1800 KM, wspomagany silnikiem elektrycznym o mocy 300 KM), który w 2011 r. ustanowił dwa rekordy w kategorii pojazdów ciężarowych z napędem hybrydowym: na 1000 i 500 m, osiągając prędkość średnią odpowiednio: 152,2 km/h i 115,4 km/h. Pod koniec lata 2016 r. nadszedł czas na trzecią z kolei demonstrację mocy na absolutnie mistrzowskim poziomie.

(źr. Volvo Trucks)

kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce - DB Schenker Ukraina z nową dyrektor zarządzającą
Monika Duda dyrektorem zarządzającym DHL Supply Chain
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
Zgłoszenie celne a komunikaty IE599 i IE45 - o czym przedsiębiorca wiedzieć powini ...
Efekt pakietu mobilności – jak się do tego przygotować?
Zaległy urlop tylko do 30 września, udzielany także bez zgody pracownika
Rząd wprowadza pakiet Slim VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Jak wyłapać „czarne owce” – czy kontrole pracowników na home office będą s ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Przemysł w Europie będzie potrzebował ponad 11,5 mln mkw. powierzchni magazynowej
Nieruchomości magazynowe napędzają rynek inwestycyjny
COVID-19 przyspieszy rozwój sektora e-commerce w Europie o rok
Podatkowe znaki bezmyślności czyli banderole
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DB Schenker Technology Center Warsaw wyróżnione Great Place to Work
Brambels wdraża nowatorskie regeneratywne łańcuchy dostaw
DHL Express drugi wśród najlepszych miejsc pracy na świecie
Dachser poszerza ofertę połączeń czarterowych w okresie szczytu paczkowego
Volvo Trucks rozpoczyna klienckie testy elektrycznych samochodów ciężarowych
Praca zdalna zostanie, ale nie zastąpi biur, gdyż są nam potrzebne bardziej, niż ...
Poczta Polska rozbudowuje sieć automatów paczkowych
Andrzej Klimek nowym dyrektorem w zespole Fracht FWO Polska
Opłaty na Węgrzech będzie można już rozliczać za pomocą DKV Box Europe
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC