Dodaj ogłoszenie o pracy


Nowe urządzenie pokładowe do opłat drogowych - Telepass EU

UTA, emitent kart paliwowych, udostępnił nowe urządzenie pokładowe do poboru opłat drogowych, które działa w systemach poboru opłat w pięciu krajach: we Włoszech, Francji. Hiszpanii, Portugalii oraz podczas przejazdu przez tunel drogowy (Liefkenshoektunnel) w Belgii.

Urządzenie pokładowe  typu On-Board Unit – Telepass UE, można stosować do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Ponadto w przypadku zastosowania urządzenia Telepass EU nie potrzeba już tak zwanej VIAcard, którą można regulować we Włoszech opłaty autostradowe na bramkach oraz zjazdach z autostrady.

Oprócz rejestracji i rozliczania opłat za przejazd drogami można dzięki temu urządzeniu opłacić także różne strzeżone parkingi we Włoszech i we Francji. UTA zapowiada, że w przyszłości zwiększy zasięg urządzenia Telepass UE o kolejne systemy poboru opłat za przejazdy – na przykład obecnie trwają przygotowania do realizacji opłat za przejazd w Polce autostradą A4 na trasie Katowice – Kraków.

(źr. UTA / red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.