Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy nowoczesna telematyka wyeliminuje z ulic piratów drogowych?

Ponad 50 proc. kierowców deklaruje bardziej ostrożną i uważną jazdę oraz zmianę swoich zachowań za kierownicą po zainstalowaniu systemów telematycznych – wynika z badań LeasePlan Mobility Monitor. Czy nowoczesne rozwiązania wyeliminują z naszych ulic piratów drogowych? Nie jest to wykluczone, że polskie drogi będą bardziej bezpieczne.

Badania przeprowadzone przez LeasePlan w 17 krajach na grupie blisko 4 tys. kierowców użytkujących samochody służbowe, dostarczają interesujących informacji na temat przyszłości motoryzacji. Zgodnie z sondażem 50 proc. kierowców czułoby się pewniej prowadząc auto wyposażone w urządzenia telematyczne. Coraz większa grupa kierowców bo już 39 proc. w porównaniu do 35 proc. w 2014 r. przyznaje, że systemy telematyczne zmieniłyby ich styl jazdy, zaczynając od bardziej ostrożnej jazdy (15 proc. respondentów w stosunku do 9 proc. w 2014 r.), poprzez przywiązywanie większej wagi do oszczędności paliwa, a na ograniczeniu prędkości (9 proc.) kończąc.
-  Systemy telematyczne to korzyść dla flot firmowych nie tylko od strony finansowej - mówi Artur Sulewski dyrektor handlowy LeasePlan Polska. Rozwiązania te zwiększają bowiem bezpieczeństwo na drodze, poprawiają statystyki odzyskiwania skradzionych aut obniżając tym samym liczbę roszczeń ubezpieczeniowych, a poprzez spadek zużycia paliwa korzystnie wpływają na środowisko naturalne.
Niektóre urządzenia posiadają również funkcję wykorzystywaną w razie wypadku; urządzenie wysyła w takiej sytuacji sygnał do centrum alarmowego i kierowca otrzymuje niezbędną pomoc. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla użytkowników aut służbowych, którzy nierzadko pokonują kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie.

Coraz większe zmiany gospodarcze, technologiczne i społeczne, wpływają na przyszłość mobilności, a tym samym całej branży leasingowej. Warto również pamiętać, że telematyka oprócz bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo użytkowników drogi wpływa również na oszczędności. Dzięki systemom monitorującym zachowanie konkretnego użytkownika auta, manager flotowy jest bogatszy o bardzo ważną wiedzę. Może m.in. monitorować sposób jazdy kierowcy i porównać ją do ilości wizyt w serwisach. Mając szczegółowe raporty jest w stanie wyeliminować nawyki kierowców, które wpływają na większe zużycie auta co w konsekwencji prowadzi do redukcji kosztów napraw. Dzięki zastosowaniu rozwiązań telematycznych firma ma m.in. możliwość optymalizacji tras i w rezultacie ograniczenia przebiegów, a co za tym idzie spada zużycie i redukowane są koszty paliwa. Także wartość rezydualna pojazdów na koniec kontraktu może ulec zmianie na lepsze i nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi opłatami pod koniec umowy.

Rozwiązania telematyczne umożliwiają monitorowanie wielu podstawowych procesów w naszych flotach. Dane pozyskane za ich pomocą pozwalają podnieś bezpieczeństwo użytkowników, oszczędzić czas naszych pracowników, a także w efekcie końcowy.

(źr. LeasePlan)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.