Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak zwiększyć bezpieczeństwo kierowców – co oferują producenci aut ciężarowych?

Napady na kierowców pojazdów ciężarowych nie należą niestety do rzadkości. Transport cennych ładunków, postój na niestrzeżonym parkingu, a czasami zwykła nieostrożność, może narazić kierowcę na kradzież, połączoną z przemocą fizyczną. Kierowcy powinni więc dysponować odpowiednimi środkami ochrony osobistej. Producenci aut ciężarowych zaczynają coraz bardziej dbać o wyposażenie kabiny kierowcy i pojazdu w dodatkowe systemy zabezpieczające. Dlatego, w celu zapewnienia kierowcom jak najskuteczniejszej ochrony, warto sprawdzić co oferują.

Na przykład Renault Trucks oferuje wielofunkcyjny alarm, przycisk alarmowy, blokadę drzwi i czujnik gazu. Wielofunkcyjny alarm - gdy ktoś próbuje dostać się do wnętrza pojazdu poprzez wyważenie drzwi lub zewnętrznych schowków albo stłuczenie szyby, włącza się syrena alarmowa emitująca dźwięk o natężeniu 90 dB. Cykl alarmowy trwa 30 sekund i jest powtarzany 10-krotnie. Podobny alarm rozlega się przy próbie odholowania pojazdu lub podniesienia kabiny. Funkcjonalność alarmu może obejmować także naczepę, co pozwala chronić przed kradzieżą znajdujący się w niej ładunek.

We wnętrzu kabiny kierowca ma do swojej dyspozycji przycisk alarmowy, znajdujący się w zasięgu ręki na desce rozdzielczej, którego może użyć, gdy poczuje się zagrożony. Przycisk ten włącza syrenę alarmową i błyskowe sygnały świetlne. A jak najlepiej chronić kierowcę, gdy ten odpoczywa? Renault Trucks oferuje również mechaniczną blokadę antywłamaniową drzwi, zwaną Doorlock. Jej działanie polega na unieruchomieniu drzwi na uchwycie wejściowym w taki sposób, że ich otwarcie od zewnątrz staje się niemożliwe.
I wreszcie, w związku z tym, że napastnicy coraz częściej dokonują rozbojów z użyciem gazu, pojazdy Renault Trucks mogą być wyposażone w odpowiedni czujnik. Podłączony do gniazda 12 V/24 V w kabinie, detektor ten ostrzega kierowcę w razie wykrycia obecności któregoś ze znanych gazów duszących.

(źr. Renault Trucks)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.