Już wkrótce z Europy do Azji ruszą połączenia kolejowe na nowych trasach. O szczegółach tych szlaków transportowych oraz o współpracy Polski z Chinami dyskutowano podczas piątej edycji Akademii Logistyki DHL Global Forwarding w Warszawie. Tematy które poruszono dotyczyły wymiany handlowej, aspektów gospodarczych i międzykulturowych.
Akademia Logistyki to cykliczne spotkania organizowane przez DHL Global Forwarding Polska, do udziału w których firma zaprasza przedsiębiorców z którymi współpracuje oraz ciekawych ekspertów. Na spotkanie w październiku zaproszono m.in. Steve Huanga CEO DHL Global Forwarding Chiny, Zafera Engina Head of Value Added Services DHL Global Forwarding, a także polskich analityków z ConnectAsia i portalu Chiny24.
Pociągiem z Europy przez Chiny aż do Wietnamu
Eksperci z DHL Global Forwarding przedstawili perspektywy rozwoju wolumenów oraz poziomu stawek we frachcie lotniczym i morskim, a także możliwości wsparcia polskich przedsiębiorców przez pracowników DHL w Chinach. Szczegółowo omówili serwis kolejowy z Chin do Europy i zaprezentowali nowe rozwiązania transportowe w ramach połączeń kolejowych z Japonii i Wietnamu do Chin i Europy, a także pomiędzy Chinami a Turcją i resztą Europy. Polska na mapie połączeń kolejowych Chiny – Europa ma istotne znaczenie – pełni rolę głównego hub’u przeładunkowego.
- DHL Global Forwarding stawia na rozwój kolei. Liczba pociągów oraz samych połączeń będzie systematycznie rozwijana, a tym samym będzie rosnąć wolumen przewożonych towarów. Jeszcze nie tak dawno towary z Chin były przewożone do Europy głównie drogą morską lub powietrzną. Obecnie obserwujemy coraz większą rolę transportu kolejowego. Jeżeli chodzi o transport z Chin do Europy to udział kolei nadal jest stosunkowo niewielki, ale co roku widzimy bardzo dynamiczny wzrost - powiedział Krzysztof Bielica, prezes zarządu DHL Global Forwarding w Polsce.
Nowe szlaki lądowe są szczególnie istotne w kontekście rozwoju eksportu niektórych towarów z Polski do Chin, bowiem otworzyły się nowe możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty rolnicze i żywnościowe (mleczarskie – tj. mleko w proszku, schłodzona wołowina, drób i warzywa). Są to produkty o wysokiej wartości, ale jednocześnie bardzo wrażliwe na czas transportu – w związku z czym transport koleją jest istotnym kanałem w łańcuchu logistycznym dostaw tych towarów.
Akademia Logistyki DHL Global Forwarding to cykliczne, odbywające się co pół roku, spotkania z ekspertami z różnych dziedzin. Celem Akademii Logistyki jest dostarczenie wiedzy i omówienie ciekawych, bieżących tematów z zakresu gospodarki, ekonomii, eksportu / importu w kontekście rozwoju logistyki i transportu, a także tematów z logistyką związanych np. z przepisami celnymi czy ubezpieczeniem cargo. Do udziału zapraszani są współpracujący z DHL Global Forwarding eksporterzy, importerzy oraz producenci. Kolejną, 6. edycję Akademii Logistyki, DHL Global Forwarding zaplanował na pierwszy kwartał 2017 roku.
- Cieszymy się, że przy współpracy z ekspertami zewnętrznymi możemy pomagać naszym klientom rozwijać kompetencje międzykulturowe, które pozwolą na efektywną współpracę z Chińczykami, a także w zrozumieniu nadchodzących zmian w branży TSL. W przeprowadzonej ankiecie uczestnicy bardzo wysoko ocenili merytoryczną wartość spotkania, a także wszyscy wyrazili chęć udziału w kolejnych edycjach „Akademii Logistyki”. To utwierdza nas w przekonaniu, że obrany przez nas kierunek i sama koncepcja Akademii Logistyki DHL Global Forwarding były bardzo trafione – podsumował Krzysztof Bielica.
(źr. DHL Global Forwarding)