Program studiów stworzony został z myślą o osobach zajmujących się w małych i średnich zakładach pracy sprawami zatrudnienia, kadrowymi, płacowymi, świadczeniami z ubezpieczenia społecznego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, sprawami płacowymi, a także niektórymi zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest rzeczą oczywistą, że w małych firmach bardzo często ta sama osoba ma w zakresie czynności kilka tego typu zagadnień. W ciągle zmieniających się przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz świadczeń socjalnych koniecznym staje się szczególny rodzaj przygotowania zawodowego szeroko rozumianych służb pracowniczych, co umożliwi prowadzenie i załatwianie spraw pracowniczych zgodnie z prawem, a tym samym uchroni pracodawcę przed ingerencją zewnętrznych organów nadzoru i kontroli.
Tworząc program zajęć organizator studiów kierował się przekrojem tematycznym skarg wpływających do Okręgowego Inspektoratu Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu w latach 2011 -2013 oraz skalą i rodzajem uchybień i wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym stwierdzonych przez inspektorów pracy podczas kontroli pracodawców. Na pierwszych miejscach od lat utrzymują się sprawy związane z rozwiązaniem stosunku pracy, wynagrodzeniem za pracę oraz czasem pracy
i godzinami nadliczbowymi. Brano również pod uwagę rodzaje naruszeń i błędów stwierdzanych podczas kontroli prowadzonych przez organa ZUS. Te właśnie zagadnienia są szczególnie eksponowane w programie studiów, ponadto przewidziano również tematykę bardzo mało znaną w praktyce, a dotyczącą pracy tymczasowej, jak i telepracy z uwagi na rozpowszechniające się obecnie te formy zatrudnienia. W programie studiów uwzględniono także przepisy prawa unijnego
i wynikające z niego obowiązki i prawa pracowników i pracodawców.
W programie położono nacisk na łączenie teorii z praktyką ponieważ od specjalistów służb pracowniczych wymaga się prawidłowej interpretacji przepisów i podejmowania właściwych decyzji w każdym przypadku, z uwzględnieniem różnych okoliczności i często bardzo indywidualnego, a także złożonego charakteru sprawy pracowniczej. Dobrze orientujące się w zagadnieniach prawnych służby pracownicze to większa gwarancja dla pracodawcy podejmowania decyzji zgodnych z prawem, a co za tym idzie większy spokój i pewność siebie przy ewentualnych kontrolach i inspekcjach zewnętrznych.
Więcej informacji:
http://www.wsl.com.pl/podyplomowe-specjalista-sluzb-pracowniczych oraz pod numerem telefonu 61 850 47 60, kom. 500 149 560.