Konto pracodawcy


Szczepionka na Covid-19 w IV kwartale 2020? – DHL już opracował jej łańcuch dostawy

Jak informuje DHL w swoim najnowszym komunikacie – w związku z tym, że pierwsze zezwolenia na zastosowanie szczepionek przeciwko COVID-19 zostaną wydane najprawdopodobniej w ostatnim kwartale 2020 r., dostawcy usług logistycznych będą musieli szybko dostosować łańcuchy dostaw medycznych, by móc przewozić surowice o niespotykanej na świecie ilości ponad 10 miliardów dawek. DHL, współpracując z firmą analityczną McKinsey & Company, opublikował raport dotyczący zapewnienia stabilnej logistyki dla szczepionek i produktów medycznych w czasie pandemii koronawirusa oraz ewentualnych przyszłych kryzysów.

Obecnie w ramach siedmiu programów opracowywanych i testowanych jest ponad 250 szczepionek. Ze względu na to, że szczepionki na COVID-19 mają skokowe fazy rozwoju, w przypadku niektórych z nich prawdopodobnie zostaną nałożone surowe wymagania dotyczące temperatury (do -80°C), aby utrzymać ich właściwości podczas transportu i magazynowania. Stanowi to poważne wyzwanie logistyczne dla obecnego łańcucha dostaw medycznych, który w standardowych warunkach dystrybuuje szczepionki w temperaturze około 2-8°C. W raporcie, DHL ocenia, w jaki sposób można skutecznie zarządzać transportem szczepionek, jako produktów wysoce wrażliwych na temperaturę w celu zwalczania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Skala tego działania jest ogromna. Aby zapewnić globalny zasięg szczepionek przeciwko COVID-19, potrzebnych będzie około 200 tysięcy przesyłek paletowych, 15 milionów dostaw w skrzynkach chłodzących oraz 15 tys. lotów w różnych konfiguracjach łańcucha dostaw.

- W historii zdarzały się już liczne przypadki pandemii, ale w XXI wieku nikt nie był przygotowany na tak ogromny zasięg i tak poważne skutki choroby, przypominającej grypę. Wymagało to od rządów, przedsiębiorstw i branży logistycznej szybkiego dostosowania się do nowych okoliczności, co stanowiło dla wszystkich niemałe wyzwanie. Jako światowy lider w logistyce, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem, by pomóc we wdrażaniu nowych strategii w coraz bardziej połączonym świecie, pomimo trwania jednego z największych kryzysów zdrowotnych w naszej historii – komentuje Katja Busch, dyrektor handlowy DHL. - W celu walki z koronawirusem niektóre państwa przeszły na bardziej aktywną rolę w łańcuchach dostaw medycznych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udowodniliśmy, że odpowiednie planowanie i właściwa współpraca w ramach łańcucha dostaw mogą odgrywać kluczową rolę w pracy rządów na rzecz zabezpieczenia krytycznych zasobów medycznych w sytuacjach kryzysowych takich jak ta – dodaje Katja Busch.

Przyszłe zarządzanie kryzysowe
Od czasu wybuchu pandemii wzrosło zapotrzebowanie na środki medyczne. Jednym z przykładów jest UNICEF, który dostarczył 100 razy więcej maseczek do twarzy i 2000 razy więcej rękawic medycznych niż w 2019 roku. Sprowadzanie artykułów medycznych z odległych miejsc do wykorzystania na pierwszej linii frontu było jednym z najważniejszych działań w zarządzaniu i reakcji na pandemię w pierwszej fazie zagrożenia zdrowia. Zwłaszcza w przypadku sprzętu ochrony osobistej ogromnym wyzwaniem była logistyka wewnętrzna, ze względu na geograficzną koncentrację produkcji, ograniczone możliwości przewozowe i brak kontroli jakości w ruchu lotniczym. W celu zapewnienia stabilnego zaopatrzenia medycznego w przyszłych kryzysach zdrowotnych, rządy muszą ustanowić kompleksowe strategie i struktury kryzysowe w zakresie zdrowia publicznego, w ramach współpracy zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

- W pierwszych miesiącach pandemii w Polsce również mierzyliśmy się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na maseczki, rękawiczki ochronne oraz sprzęt medyczny. Sprawny łańcuch dostaw oraz szybka i bezpieczna dostawa często decydują o czyimś zdrowiu lub nawet życiu. Raport DHL to zbiór przydatnych wskazówek dla sektora publicznego i prywatnego, żeby jeszcze lepiej radzić sobie z pandemią – komentuje Tomasz Buraś, prezes zarządu DHL Express Polska.

W celu rozpoczęcia komunikacji między zainteresowanymi stronami i poprawy odporności na skutki pandemii w logistyce zaopatrzenia medycznego, DHL zapewnia firmom logistycznym gotowe schematy współpracy z władzami, politykami, organizacjami pozarządowymi, a także z sektorem nauk przyrodniczych. Ustalenia te pomagają we wdrażaniu środków mających na celu zapewnienie możliwie najbardziej stabilnych i bezpiecznych łańcuchów dostaw. Oprócz planu reagowania w sytuacjach kryzysowych obejmują one również sieć partnerską, infrastrukturę logistyczną oraz przejrzystość łańcucha dostaw opartą na technologiach informatycznych. Ponadto, należy powołać jednostkę reagowania z jasno określonym mandatem do realizacji wszystkich krytycznych działań w krótkim czasie.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie DHL: https://www.dhl.com/pandemic-resilience

(źr. DHL)

kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce - DB Schenker Ukraina z nową dyrektor zarządzającą
Monika Duda dyrektorem zarządzającym DHL Supply Chain
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zgłoszenie celne a komunikaty IE599 i IE45 - o czym przedsiębiorca wiedzieć powini ...
Efekt pakietu mobilności – jak się do tego przygotować?
Zaległy urlop tylko do 30 września, udzielany także bez zgody pracownika
Rząd wprowadza pakiet Slim VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Jak wyłapać „czarne owce” – czy kontrole pracowników na home office będą s ...
reklama
Logistyka wielkich maszyn – czyli jak przewieźć koparkę albo kombajn TIR-em?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Nieruchomości magazynowe napędzają rynek inwestycyjny
COVID-19 przyspieszy rozwój sektora e-commerce w Europie o rok
Podatkowe znaki bezmyślności czyli banderole
Czy akcyzowa pułapka wstrząśnie branżą olejów smarowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska rozbudowuje sieć automatów paczkowych
Opłaty na Węgrzech będzie można już rozliczać za pomocą DKV Box Europe
CEVA Logistics przedłuża dwa duże kontrakty w Polsce i umacnia pozycję w logistyc ...
Poczta Polska rozpoczyna sezonowe rekrutacje na szczyt paczkowy
W związku z COVID-19 połowa firm z sektora MŚP rewiduje budżety flotowe
Carlsberg Polska podsumował działania na rzecz zrównoważonej logistyki
Hillebrand inwestuje w cyfryzację i rozwija platformę myHillebrand
Udział magazynów Prologis w globalnym przepływie towarów cały czas rośnie
Strategiczna inwestycja CEVA Logistics – operator uruchamia platformę CargoWise
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC