Dodaj ogłoszenie o pracy


Darowizny dla Banków Żywności łatwiejsze dzięki standardom GS1

Sieć MAKRO Cash and Carry Polska pomimo pandemii Covid-19 sprawnie i skutecznie wdrożyła kolejne rozwiązanie bazujące na standardach GS1. Dzięki temu może efektywnie przekazywać hurtowe ilości darów do Polskich Banków Żywności. Z badań i analiz przeprowadzonych przez ekspertów projektu PROM w 2021 roku wynika,
że w Polsce rocznie marnuje się prawie 5 mln ton żywności. Według wyliczeń, badaczy PROM, handel odpowiada za prawie 7% tych strat – aż 336,986 ton. Dlatego tak ważne są inicjatywy ułatwiające sklepom przekazywanie nadwyżek żywności potrzebującym. 

W 2021 roku do sieci handlowych, które wykorzystują rozwiązanie GS1 do ograniczania strat żywności, dołączyła sieć MAKRO Cash and Carry Polska. Wdrożenie, zakończone sukcesem, pozwoliło usprawnić przepływ informacji dotyczących żywności przekazywanej do Federacji Polskich Banków Żywności oraz umożliwiło skrócenie czasu przyjęć i wydań.

Trzy standardy wspierają niemarnowanie żywności
– Przygotowanie i dystrybucja towarów z krótkim terminem przydatności to wielkie wyzwanie. Zaproponowany przez Banki Żywności system przepływu informacji i rozliczania darowizn umożliwia skuteczne i szybkie dotarcie żywności do osób potrzebujących, z zachowaniem niezbędnych standardów ewidencji towarów – mówi Tomasz Górski, Ultra Fresh Team Coordinator w MAKRO Cash and Carry Polska. Obecnie MAKRO wykorzystuje trzy rodzaje standardów GS1. Połączenie numeru GTIN oraz GLN pozwala śledzić, z jakiego sklepu, kiedy, jaki rodzaj produktu i w jakiej ilości został przekazany do określonego Banku Żywności. Z kolei standard wymiany i współdzielenia danych EPCIS pozwolił zautomatyzować wprowadzanie danych do systemów Banków Żywności i umożliwił ich automatyczną aktualizację.
– MAKRO jest jedną z pierwszych sieci handlowych współpracujących z Federacją Polskich Banków Żywności. Od 2014 roku nawiązaliśmy współpracę z organizacjami pożytku publicznego skupionymi w FPBŻ. Od 2016 roku wszystkie placówki MAKRO systematycznie przekazują towary z kończącym się terminem przydatności. Przekazana w tym czasie żywność umożliwiła przygotowanie ponad 40 mln posiłków dla osób potrzebujących, zapewniając im podstawy funkcjonowania i godność – wyjaśnia przedstawiciel MAKRO Cash and Carry Polska S.A.

EPCIS, jeden z wykorzystanych w projekcie standardów GS1, umożliwia zautomatyzowane przesyłanie informacji z systemu sieci MAKRO do systemu Banków Żywności, zapewniając zgodność ewidencji darowizn po obu stronach. Rozwiązanie pozwala łatwo spełnić obowiązujące przepisy finansowe związane ze zwolnieniem darowizn żywności z podatku VAT, a także umożliwia wygodne raportowanie wymagane ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności - komentuje Hanna Walczak, Menedżer ds. wdrożeń standardów GS1 w GS1 Polska. Dorota Napiórkowska, kierownik zespołu ds. sieci handlowych w Federacji Polskich Banków Żywności, podkreśla korzyści wynikające z kolejnego wdrożenia standardów GS1 w partnerskiej sieci handlowej Banków Żywności.

– Dzięki zastosowaniu systemu EPCIS nie musimy ręcznie wypełniać wielostronicowych dokumentów dotyczących przekazywanych artykułów. Dane są importowanie automatycznie, wprost do systemu magazynowego Banków Żywności.

Współpraca na medal
W ubiegłorocznej edycji konkursu Kod Innowacji jury zdecydowało, aby nagrodzić projekt wspierający niemarnowanie produktów spożywczych realizowany z wykorzystaniem standardów GS1. Wyróżnienie trafiło do konsorcjum firm współpracujących z Federacją Polskich Banków Żywności, w tym sieci MAKRO.
– Tego typu inicjatywy są przykładem efektywnej współpracy biznesu i sektora pozarządowego, która nie tylko odpowiada na potrzeby obu stron, ale także tworzy przestrzeń do włączania się innych podmiotów. Dzięki osiąganej w ten sposób skali działania możemy w znaczny sposób przyczyniać się do przeciwdziałania marnowaniu żywności – podsumowuje dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Korzyści z wdrożenia: https://cutt.ly/fAmEGYg 

(źr. GS1 Polska)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.