Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak standardy wspierają „nową normalność” - raport GS1 Polska 2020!

Raport GS1 Polska 2020 opisuje, jak standardy identyfikacji wspierają globalny biznes, bez względu na branżę. Tegoroczna edycja raportu przedstawia zastosowania standardów w handlu fizycznym i online oraz innych branżach. Łączy je to, że w trakcie pandemii znacząco przyspieszyły procesy cyfryzacji.

W 2020 roku w organizacji GS1 Polska zarejestrowało się 6791 nowych firm, co oznacza przyrost o 15,4 proc. Wśród przedsiębiorstw produkcyjnych najwięcej było producentów artykułów spożywczych, chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. Właśnie z myślą o oczekiwaniach Uczestników Systemu GS1 przeprowadzono badanie potrzeb, którego wyniki wsparły tworzenie strategii GS1 Polska na lata 2021-2024. Główne oczekiwania przebadanych Uczestników Systemu koncentrowały się na wspieraniu edukacji w obszarze transformacji cyfrowej i masowych wdrożeń elektronicznych dokumentów transakcyjnych.

Retail i e-commerce to jedna rodzina?
Bieżące analizy wskazują, że ubiegłoroczny spadek sprzedaży detalicznej zostanie w pełni nadrobiony, a obroty ponownie wzrosną. Wiele się jednak zmieni, ponieważ cyfryzacja na dobre wkroczyła już do świata handlu detalicznego. Wartość polskiego rynku e-commerce jest szacowana na 15 mld euro. Już 73 proc. internautów robi zakupy w internecie (w stosunku do 62 proc. w 2019 roku). Ten wzrost zainteresowania e-handlem widoczny jest również w GS1 Polska. Już niemal 50 proc. nowych Uczestników Systemu GS1 podało jako powód przystąpienia do Systemu właśnie e-sprzedaż. Kluczowe podmioty z branży e-commerce potrzebują weryfikacji posiadanych danych produktowych. Uczestnicy Systemu GS1 potrzebują podstawowego identyfikatora – numeru GTIN głównie do sprzedaży na Amazon, Allegro i na potrzeby Google w internetowym sklepie własnym. Aby wspierać handel online, GS1 uruchomiła platformę eProdukty, która udostępnia podstawowe dane i pozwala zweryfikować wiarygodność i podstawowe dane już ponad 32 mln produktów z kodem kreskowym zaczynającym się od 590. Coraz więcej Uczestników korzysta również z MojeGS1, dodając wiarygodne opisy swoich towarów.
- W wielu branżach transformacja cyfrowa odbyła się w tempie przyspieszonym, a dwie z nich musiały reagować niezwykle szybko. Jedną z tych branż jest TSL, której rozwój spowodowała z jednej strony eksplozja e-commerce, a z drugiej utrudnienia w łańcuchach dostaw. By wesprzeć transport i spedycję, GS1 Polska realizowała projekty związane z wykorzystaniem standardów GS1 na platformach transportowych, bezpapierowej obsługi dostaw i przyjęć towaru oraz wymiany danych lokalizacyjnych – komentuje Joanna Redmer, Prezes GS1 Polska. 
Drugą branżą, która odczuła gwałtowność procesu bardziej niż inne sektory, jest służba zdrowia. Projekty realizowane przez GS1 Polska miały na celu wsparcie unikalnej identyfikacji wyrobów medycznych (UDI) oraz monitorowania poprawności stosowania numerów GTIN.

Kody dla sprawności procesów i bezpieczeństwa 
Najnowszy raport roczny GS1 Polska opisuje również zastosowanie standardów GS1 w przemyśle czy administracji. Opracowanie pokazuje na przykładach m.in. buildingSMART Polska czy Polskiej Spółki Gazownictwa duży potencjał zastosowania standardów GS1 w branżach przemysłowych. Standardy GS1 zmieniają sposób, w jaki pracujemy i żyjemy, dlatego organizacja dzieli się wiedzą i doświadczeniem pochodzącym z ponad 150 krajów z Uczestnikami Systemu GS1. Chcemy, aby standardy GS1 stały się podstawą transformacji cyfrowej na polskim rynku, wykorzystując dostęp do globalnego know-how na rzecz lokalnych Uczestników Systemu – podsumowuje Elżbieta Hałas, Członkini Zarządu GS1 Polska.

Raport można pobrać tutaj:  https://cutt.ly/BmDITzy 

(źr. GS1 Polska)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.