Dodaj ogłoszenie o pracy


Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów ze sklepów. Takich sytuacji jest każdego roku coraz więcej i dotyczą nie tylko żywności, ale także produktów AGD, zabawek, chemii gospodarczej, kosmetyków czy farmaceutyków. Wycofywanie produktów z rynków ma wiele przyczyn, tzn.: nieodpowiednia jakość produktu, złe oznakowanie, a tym samym wprowadzenie konsumenta w błąd, co finalnie może spowodować poważne konsekwencje dla jego zdrowia i życia.

Firmy, świadome zagrożeń wynikających z braku możliwości wywołania z rynku niebezpiecznego produktu, coraz częściej poddają audytowi swoje procesy. W branży spożywczej, a tym bardziej w produktach świeżych, coraz większe znaczenie ma możliwość śledzenia całego łańcucha dostaw. Wspomniany audyt odbył się w podpoznańskiej fabryce Sushi, której menedżerowie zdecydowali się zbadać, opracować koncepcję ukazującą, w jaki
sposób zarządzać identyfikowalnością towaru - począwszy od partii surowca aż do partii
produkcyjnej wyrobu gotowego. Badanie, na zlecenie międzynarodowej organizacji GS1, przeprowadził Instytut Logistyki i Magazynowania.

Przeprowadzona w Sushi Factory analiza wykazała, że zastosowanie standardów GS1:

•    skróciło średni czas obsługi procesu wydania surowców do bufora produkcyjnego
– z 95,81 min. (na 1 pracownika) do 5,76 min.
•    zmniejszyło procentowe zaangażowanie pracowników w dany proces (pracochłonność)
– z 11% do 4%.

„Wdrożenie rozwiązań opartych o standardy GS1, w szczególności etykiety logistycznej GS1, pozwoli w przyszłości firmie Sushi Factory spełnić wymagania coraz większej liczby odbiorców sieciowych w tym zakresie. Automatyzacja procesów pozwoli na osiągnięcie wykazanych korzyści w strefie przyjęć i zasilenia produkcji, ale także spowoduje redukcję generowanych dokumentów we wszystkich analizowanych procesach, co z pewnością wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. Poza tym efektywniejszy i bardziej zautomatyzowany system identyfikowalności w firmie to gwarancja większej kontroli bezpieczeństwa produktów dostarczanych do konsumenta” - komentuje dr Grzegorz Sokołowski, ekspert ds. traceability GS1.

Raport z badania dostępny jest tu: https://idz.do/AOePXL

(źr. GS1 Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.