Dodaj ogłoszenie o pracy


Kto śledzi wina w Polsce?

W ubiegłym roku Polacy wypili wina za 2,5 mld zł. Coraz popularniejsze stają się lokalne marki. Liczba zarejestrowanych winnic w Polsce w 2018 roku przekroczyła już liczbę 200, łączna powierzchnia upraw 330 hektarów, a produkcja wina 5200 hektolitrów, ponad 57 proc. produkcji stanowią wina białe. Łącznie winiarze zebrali w tym roku ponad 800 tys. kilogramów winogron.


GS1 Polska wraz z Instytutem Logistyki i Magazynowania w Poznaniu prześledziła procesy w Winnicy Turnau, produkującej ponad 100 000 butelek wina rocznie. Optymalizacja procesów przy takiej ilości zamówień, ma kluczowe znaczenie. Badania wykazały, iż wprowadzenie ewidencji dodatków, które są wykorzystywane do produkcji wina (np. drożdże), automatyzacja procesu magazynowania produktów oraz zastąpienie czynności manualnych czynnościami automatycznymi przełoży się na:

• redukcję średniego czasu obsługi ewidencji dodatku z 132 minut do 4,5 minut,
• eliminację błędów wynikających z ręcznego wprowadzania danych,
• poprawienie widoczności produktu w całym łańcuchu dostaw, co w przypadku konieczności wywołania z rynku wybranej partii produktu, skróci czas operacji.

- Biorąc pod uwagę dość rozległy proces wytwarzania produktu finalnego, od tzw. produkcji podstawowej, poprzez produkcję, butelkowanie, leżakowanie i etykietowanie, bardzo istotny jest sposób gromadzenia danych na każdym z wymienionych etapów. Im sprawniej jest ten element obsługiwany, tym efektywniejsze jest zarządzanie produkcją i logistyką wewnętrzną – komentuje dr Grzegorz Sokołowski, ekspert ds. traceability GS1.

Raport z badania dostępny jest na stronie: https://www.gs1pl.org/archiwum/735-od-grona-do-butelki-czyli-efektywny-system-identyfikowalnosci-zgodnie-z-gs1-w-winnicy-turnau

O GS1 Polska
Międzynarodowy system identyfikacji i komunikacji zarządzany i wdrażany przez  organizację non-profit GS1,  działającą w 150 krajach. W Polsce GS1 jest reprezentowane przez GS1 Polska. Jej najbardziej znanym standardem jest kod kreskowy, uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy (zaraz za iPhonem), które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki.

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.