Dodaj ogłoszenie o pracy


Startujemy z 1. Programem Rozwoju Liderek w Logistyce!

Już w lutym ruszamy z najbardziej kompleksowym programem dla liderek w logistyce! Tworzymy model przywództwa nowej rzeczywistości w branży logistycznej.

Program Rozwoju Liderek w Logistyce to unikalny program szkoleniowy stworzony na bazie programu Leading Women autorstwa Agnieszki Bilińskiej.

To program dla kobiet, które są zainteresowane swoim zawodowym rozwojem i chcą się przygotować do zrobienia kolejnych kroków w swojej karierze.

To program dla kobiet, które mają ambicję sięgnięcia po więcej odpowiedzialności i gotowe są zainwestować w swój własny rozwój.

Program Leading Women wzmacnia kompetencje przywódcze kobiet i przygotowuje je do pełnienia ról liderskich w nowej, wymagającej rzeczywistości biznesowej, a tym samym wspiera firmy w budowaniu przewagi konkurencyjnej.

Program Leading Women realizuje cel Gender Equality. Autorka programu – Agnieszka Bilińska, znalazła się wśród 25 finalistek WE Empower Challenge 2019, pierwszego konkursu biznesowego, mającego na celu uhonorowanie przedsiębiorczych kobiet, które wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Program Leading Women w swojej metodologii opiera się na Nowym Modelu Przywództwa.

Program jako jedyny w Polsce kompleksowo łączy proces budowania kompetencji przywódczych z rozwojem samoświadomości menedżerskiej, dzięki czemu perfekcyjnie przygotowuje kobiety do objęcia wyższych ról zarządczych w organizacji.

Leading Women powstał w 2016 r., cały czas ewoluując i reagując na nowe uwarunkowania biznesowe oraz społeczne. Do tej pory przeprowadzono XII edycji programu dla liderek z różnych branż. W 2022 r. po raz pierwszy zostanie przeprowadzony dla liderek z branży logistycznej.

Uroczyste zakończenie programu i wręczenie certyfikatów Leading Women odbędzie się podczas gali 10. Forum Kobiet w Logistyce w czerwcu 2022 r. Zgłoszenia uczestnictwa przyjmujemy do 30 stycznia!

 

Pobierz szczegóły Programu!

 

Pobierz formularz zgłoszenia

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.